زمان بارگزاری این صفحه: 12:15 AM UTC

تلاش زود هنگام دو جناح برای انتخابات مجلس دهم

تجربه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اهمیت وحدت را به همه گروها نشان داد و به همین منوال جناح های رقیب به این مهم پی برده و در تلاش برای رسیدن به وحدت درون گروهی و البته کار تشکیلاتی ساختار مند هستنند.

صدای گیلان؛ هر چند قریب به  یکسال و نیم از انتخابات مجلس دهم باقی مانده است ولی بعلت اهمیت ،قدرت و جایگاه مجلس شورای اسلامی از اکنون فعالیت های انتخاباتی و حزبی از طرف دو جناح قدرتمند سیاسی شروع شده است.

جلسه وحدت اصول گرایان که چند روز پیش برگزار شد سنجش نخست ی بود برای این جناح تا توان وحدت خود را بسنجد و در مقابل هم جناح اصلاح طلب و اعتدال گرا پس از سالها فترت حال که ریاست جمهوری را بدست آورده است به طبع در صدد تکمیل این پروسه پیروزی بوده و خواستار بدست اوردن اکثریت صندلی های ساختمان مجلس بهارستان است.

تجربه  انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اهمیت وحدت را به همه گروها نشان داد و به همین منوال جناح های رقیب به این مهم پی برده و در تلاش برای رسیدن به وحدت درون گروهی و البته کار تشکیلاتی ساختار مند هستنند.

در پروسه فعالیت های انتخاباتی احتمالا اصول گرایان نیم نگاهی به شورای نگهبان خواهند داشت تا با رد صلاحیت چهره های شاخص و محبوب طیف اصلاح طلب ، از سرعت عمل و فعالیت تشکیلاتی انها بکاهد ، هر چند در صورت پذیرش این احتمال،این نکته قابل تامل است که، با حضور دولت اعتدال گرای کنونی و جایگاه و نقش اصلاح طلبان در آن ، زمینه های مساعد چانه زنی در راس قدرت فراهم شده و احتمال امتیاز گیری هم بالا رفته است ، فلذا به نظر می رسد اصول گرایان زیاد نباید به این گزینه چشم امید داشته باشند ، هر چند به عنوان یک کارت شانس قوی قابل بهره برداری است ،و البته  یکی از دغدغه های جدی اصلاح طلبان هم ضربه خوردن از همین زاویه می باشد.

البته فعالیت های تشکیلاتی اصول گرایان در شهرستانها بسیار قوی تر از اصلاح طلبان است و اهمیت شهرستانها هم به علت تعداد اکثریت نمایندگان از انها از ضرورت اهمیت و توجه به فعالیت تشکیلاتی در شهرستانها می باشد.حال به نظر می رسد اصلاح طلبان هم به اهمیت ان پی برده و در صدد گسترش فعالیت های خود در شهرستانهاباشند.

اصلاح طلبان که بعد از مجلس ششم اقلیت منفعلی ذر مجلس بوده اند ،شرایط کنونی را بهترین فرصت برای عرض اندام میدانند و در صدد هماهنگ سازی بین قوای مجریه و مقننه هستنند .

ناگفته پیداست بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری که شرایط کاملا متفاوتی  با انتخابات مجلس و شورا ها دارد ، در مجلس دهم کسانی اکثریت را در دست خواهند داشت که در کنار وحدت درون گروهی دارای کار تشکیلاتی قوی با محوریت فعالیت در شهرستانها را داشته باشند. در شهرستانها انتظار مردم از منتخبین شخصی شده تر است حال گروهای سیاسی ای که بتوانند بین مطالبات شخصی – شهری مردم و سلایق سیاسی شان ارتباط برقرار کنند به طبع پیروز انتخابات خواهند بود.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه