زمان بارگزاری این صفحه: 10:53 PM UTC

تندروها جایی در مجلس دهم ندارند

ندیمی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که قوای سه گانه باید در تعامل و تفاهم بایکدیگر حرکت کنند و در مسیر درگیری و اختلاف بایکدیگر حرکت نکنند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل و نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلسدر گفت‌وگو با نامه نیوز به تشریح عملکرد مجلس و دولت در سال 93، تنش ها بین دولت و مخالفانش، آینده سیاسی هاشمی و احمدی نژاد و … پرداخت. متن این گفت‌‌و گو را در ادامه مطالعه فرمایید،

آقای ندیمی! سال 93 را چطور دیدید؟

سال گذشته سال قابل تاملی بود، حوادث مختلفی در حوزه سیاسی، اقتصادی خصوصا مذاکرات هسته ای و رکود اقتصادی رخ داد، که بسیار قابل تامل بودند.

 

به بحث مذاکرات هسته ای اشاره کردید، در سال گذشته شاهد تنش و کشمکش های زیادی بین دولت و منتقدان و دلواپسان مذاکرات هسته ای بودیم، ارزیابی شما از رفتار دوطرف چیست؟

مذاکرات یک ضرورت است که تحت عنوان نرمش قهرمانانه صورت گرفت، طبیعتا همه به دنبال یک توافق هوشمندانه که به نفع ملت ایران نیز باشد، هستند. در این راه مخالفت و موافقت هیچ معنایی ندارد زیرا ما شروع و حسن ختام مذاکرات را با نظرات رهبری اداره می‌کنیم.

 

رابطه دولت و مجلس را با توجه به کارت زردهای پی درپی به وزرا، استیضاح وزیر علوم و رای ندادن به گزینه های مطرح شده از سوی دولت برای این وزارتخانه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

باید دانست که ارکان قوا در هر شرایطی باید با یکدیگر تعامل داشته باشند، اگر بخواهند در مقابل هم قرار بگیرند طبیعتا هیچ کاری از پیش نمی رود و وضعیت نامطلوبی را به جا خواهد گذاشت به همین دلیل باید با یکدیگر تفاهم و تعامل داشته باشند و راهی جز این امر ندارند؛ نمی توانند با هم درگیر شوند.

 

با توجه به عمر سپری شده از دولت روحانی، رئیس دولت یازدهم را رئیس‌جمهور موفق‌تری می‌دانید یا محمود احمدی‌نژاد را؟

بستگی به مدت زمان دارد این موضوع را باید در ظرف روز، ماه و سال بررسی کرد و به قضاوت پرداخت. منطقی نیست که بخواهیم 2 سال از عمر یک دولت را با 8 سال دولت گذشته مقایسه کنیم.

 

سال گذشته انتخابات هئیت رئیسه مجلس خبرگان رهبری را داشتیم که اتفاقی برخلاف پیش بینی ها در آن رخ داد، آینده سیاسی آیت الله هاشمی را با توجه به شکستی که در انتخابات ریاست مجلس خبرگان داشتند چگونه پیش بینی می‌‌کنید؟

مجلس خبرگان و اعضای آن نقش اجرایی و اثر گذاری مسولان اجرایی کشور را ندارند، از این جهت هیچ تعریفی برای انتخابات و تعریف شخصیت ها وجود ندارد و نمی‌توان آینده افراد را با این گونه موارد تعریف و بررسی کرد.

 

فکر می‌کنید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در سال 94 چه استراتژی را برای ورود به انتخابات مجلس دهم انتخاب خواهند کرد؟

طبیعتا افراد برای بقا در جایگاهشان به تلاش و رقابت می‌پردازند، در این موارد طبیعتا افراد به دنبال رسیدن به اهداف خود مانند وحدت هستند، که باید دید در مدت زمان نزدیک به انتخابات مجلس دهم احزاب و گروه ها چه استراتژی را بر عهده می‌گیرند.

 

بسیاری سال 94 را سال بازگشت احمدی‌نژاد می‌دانند، شما قائل به چنین امری هستید؟

در رابطه با موضوع بازگشت افراد به عرصه قدرت و سیاست، دو پدیده وجود دارد با عنوان ضرورت ها و تناسب ها ! مردم همواره در همه امور تصمیم گیرنده هستند و این مردم هستند که باید در مورد تناسب ها و ضرورت ها تصمیم گیری کنند.

 

ترکیب مجلس دهم را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

اصولا در انتخابات چند دوره اخیر مجلس ریزش های صورت گرفته است که تقریبا در حدود 200 نفر جابجایی را داشته ایم، اما معتقدم در مجلس دهم تندرویان جایگاه چندانی نداشته باشند.

 

بهترین و بدترین اتفاق سال 93 را چه می‌دانید؟

بهترین و بدترین اتفاق به آن معنا نداریم ، بالاخره کشور فراز و فرودهایی دارد. هر جایی که مردم و رهبری راضی و خشنود باشد بهترین و هرکجا که مردم و رهبری ناراضی باشند بدترین اتفاق است.

 

نظرتان را در مورد اسامی زیر بگویید؟

علی لاریجانی: رئیس مجلس

حسن روحانی: رئیس قوه مجریه

محمدرضا باهنر: مرد همیشه نماینده

جبهه پایداری: حزبی در میان احزاب

محمدجواد ظریف: سیاستمدار با ظرافت

علی جنتی : وزیر فرهنگ و ارشاد

سعید جلیلی: دیپلمات پیشین

علی مطهری: مرد برای دعوا

ناطق نوری: شیخ دیپلمات

محمود احمدی نژاد : رئیس جمهور ادوار

سردار سلیمانی: قصه ناتمام

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه