زمان بارگزاری این صفحه: 5:02 AM UTC

توافق هسته ای از فیلتر کنگره آمریکا گذشت/ حمایت ۴۱ سناتور از برجام

«ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتر خود با به اشتراک گذاشتن پستی از حمایت ۳ سناتور دیگر از برجام و رسیدن حامیان توافق به ۴۱ نفر خبر داد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

با آغاز دوباره بررسی برجام در کنگره آمریکا سه سناتور دیگر هم از توافق هسته ای ایران حمایت کردند. در حالی که طی روزهای اخیر ۳۸ سناتور دموکرات و مستقل حمایت خود را از توافق با ایران علنی کرده بودند، سه سناتور دیگر هم به جمع موافقان پیوستند.

 

«ریچارد بلومنتال»، «ران وایدن» و «گری پترز» سه سناتوری هستند که امروز(روز گذشته)  از برجام حمایت کردند.

 

به گزارش صدای گیلان به نقل از ابنا، در صورتیکه همه این ۴۱ نفر حامی قطعنامه خواستار عدم رأی گیری در کنگره باشند، می توانند با استفاده از قانون «فیلی باستر» یا اطاله دادرسی اجازه ندهند که رأی گیری انجام شود.

 

فیلی باستر به این معنی است که اگر سناتور یا نماینده‌ای مخالف رأی‌گیری در خصوص یک موضوع باشد، به جایگاه می‌رود و تا پایان وقت مقرر جلسه صحبت می‌کند و چون کسی اجازه قانونی قطع کلام وی را ندارد، عملاً رأی‌گیری ناکام می‌ماند.

 

اکنون دموکرات ها می‌توانند در روز رأی‌گیری در خصوص برجام در صحن سنا، تا آخرین دقیقه جلسه در جایگاه سخنرانی کنند و اجازه رأی‌گیری به رئیس جلسه ندهند که در این صورت، حاصل جلسه به صورت تصویب نشده برای رئیس‌جمهور آمریکا می‌رود و اوباما هم، توافق را تصویب و ابلاغ می‌کند.

 

با رسیدن طرفداران توافق به عدد ۴۱، دیگر مخالفان فیلی باستر ، اکثریت ۶۰ نفری را ندارند که بتوانند به اطاله بررسی اعتراض کنند.

 

بر مبنای آیین نامه داخلی سنا، اگر بیش از ۶۰ قانون‌گذار، مخالف ادامه صحبت‌های یکی از اعضا باشند، از نظر قانونی می‌توان جلوی فیلی‌باستر را گرفت و رأی‌گیری کرد.

 

 

مطالب بیشتر؛

  • سخنی با مدیرکل ارشاد گیلان در راستای تقدیر از خبرگزاری فارس. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اهدای لوح تقدیر از خبرگزاری فارس به پاس انعکاس اخبار نمایشگاه بزرگ کتاب این استان قدردانی کرد.حال حول این موضوع به نظر می رسد که مدیر کل ارشاد گیلان باید پاسخگوی چند سوال […]
  • رشت به شهردار بومی و کارآمد نیاز دارد یکی از اصولی که در دوران اصلاحات عملی شد ایجاد انتخابات شورای شهر و روستا بود که شهردارهای برخی از شهر ها مانند مشهد ، تهران و اصفهان که چند سال در راس کار بودند، توانستند از این موقعیت استفاده کنند و از این اصل به درستی بهره ببرند […]
  • قاتل ۲۷ ساله در رشت اعدام شد قاتل ۲۷ ساله اهل رشت پس از طی مراحل قانون صدور حکم به جرم قتل عمد در زندان مرکزی رشت به دار مجازات آویخته شد.
  • سرهای بریده دختران در کیف مدرسه‌ صدای گیلان - پلیس بغداد از کشف دو سر بریده در داخل یک کیف مدرسه‌ای در منطقه‌ای از جنوب غربی بغداد خبر داد.
  • سرکرده «داعش» در زندان بوکا/ عکس صدای گیلان - به تازگی عکسی منتشر نشده از خلیفه خودخوانده داعش زمانی که در یکی از زندانهای جنوب عراق بسر می‌برد منتشر شده است.


عناوین ویژه