زمان بارگزاری این صفحه: 5:32 PM UTC

«جاذبه‌های گردشگری قزوین»

صدای گیلان – استان قزوین با داشتن بناهای تاریخی، آب انبار، کاروانسرا، دروازه، موزه، امامزاده، حسینیه و خانه های تاریخی فرصت مناسبی برای بازدید مسافران نوروزی و ایجاد نشاط فراهم کرده است.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

استان قزوین با داشتن بناهای تاریخی، آب انبار، کاروانسرا، دروازه، موزه، امامزاده، حسینیه و خانه های تاریخی فرصت مناسبی برای بازدید مسافران نوروزی و ایجاد نشاط فراهم کرده است.

به گزارش صدای گیلان ،قزوین که لقب “باب الجنه” یا “دروازه بهشت” را به خود اختصاص داده از مناطق مهم ایران است که در زمینه های تاریخی، طبیعی، اقتصادی، فرهنگی، صنعتی و گردشگری دارای اهمیت زیادی است.

استان قزوین به لحاظ صنایع و معادن، راه ها و مسیرهای ارتباطی، پیشینه تاریخی غنی، اقتصاد قوی، کشاورزی و بازرگانی مناسب و جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است.

استان قزوین در شمال غربی ایران با مساحتی حدود ۱۵ هزار و ۸۲۱ کیلومتر مربع به طور تقریبی ۱ درصد وسعت کشور را به خود اختصاص داده است. این استان از شمال به استان های گیلان و مازندران، از جنوب به استان مرکزی، از غرب به استان های زنجان و همدان و از شرق به استان تهران محدود می شود.
مرکز استان قزوین ، شهر قزوین است و شهرهای مهم آن عبارتند از : آبیک ، بویین زهرا ، تاکستان و الوند .

غذاهای محلی

آش دوغ، آش امام، آش دندان کشه، خورش آلو، خورش کنگر، خورش ریواس، سیاه چشم پلو، شش انداز، فسنجان، قیمه نزار، مشکوفی.

سوغات 

 

بخش شیرینی : باقلوا، نان برنجی.

بخش کشاورزی : انگور، انار سنگان، بادام، زردآلو، ذغال اخته، پسته، سیب، فندق، کشمش

صنایع دستی : انواع جعبه های آینه دار، پارچه های گلابتون دوزی و سوزن دوزی شده، فرش، ظروف سفالی

 

 

جاذبه های طبیعی – گردشگری 

اوان : رود گرمارود، اندج رود، الموت رود، خارود، تارولات، سردرود و اربدیان، دریاچه اوان، طبیعت روستای اوان، قله خشچال
الموت : دامنه های جنوبی سیالان، دره اندج رود، غار سلطان باغ، غار آق بابا، غار چهل دختر، غار ملک شاه، غار پلنگ، غار اکتین کش، غار ولی در ۱۰ کیلومتری گشنه رود الموت، منطقه یلاقی پیچ بن، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت
بویین زهرا : آبگیر رودک، چشمه علی در روستای کلنجین، صحرای آتشناک و تفتیده

 

تاکستان : رود خر رود، رود ابهر رود، دامنه های کوه قره قلعه و سلطانلو و تل وزیرخان، چشمه آب گرم معدنی در روستای آب گرم، چشمه آب معدنی عرشیا، غار قلعه کرد در دهستان حصار، منطقه حفاظت شده حیات وحش
قزوین : چشمه آب گرم یله گنبد، چشمه آب گرم خرقان، غار یخی انگول در ۴۰ کیلومتری شمال غرب، قله خشچال در قزوین– الموت

 

 

جاذبه های تاریخی

الموت : قلعه لمبسر در شهر رازمیان الموت، قلعه شیرکوه یا بیدلان در رودبار الموت

 

 

بویین زهرا : امام زاده علا الدین، امام زاده منصور، برج های دوگانه خرقان، تپه زاغه، تپه قبرستان، کاروانسرای محمد آباد، کاروانسرای آوج، کاروانسرای هجیب، منطقه تاریخی سگز آباد

 

تاکستان : امام زاده هفت صندوق، امام زاده کمال، امام زاده ولی در ضیا آباد، امام زاده صالح در روستای نهاوند، امام زاده عبداله و امام زاده فضل اله در روستای فارسجین، بقعه پیر، تپه رادکان، تپه نرگه، تپه آک، یاسین تپه، قز قلعه

 

 

قزوین : آب انبار حکیم، آب انبار حاج کاظم، آب انبار مسجد جامع، آب انبار زنانه بازار، آب انبار آقا، آب انبار سردار کوچک، آب انبار سردار بزرگ، امام زاده اسماعیل، امام زاده اباذر، امام زاده حسین، حسینیه آق سید جمال،بقعه آمنه خاتون، بقعه پیغمبریه، کاروانسرای محمدآباد، کاروانسرای خرزان، کاروانسرای گلشن، کلیسای کانتور یا برج ناقوس، کلیسای رفیع، گرمابه قجر، گرمابه دو در، گرمابه سردار، گرمابه حاج محمد رحیم، مدرسه علوم دینی التفاتیه، مدرسه مسجد پیغمبریه، مسجد و مدرسه سردار، مسجد و مدرسه شیخ الاسلام، مسجد و مدرسه ابراهیمیه، مسجد و مدرسه صالحیه، مسجد امینی ها، مسجد حیدریه، مسجد سنجیده، مسجد النبی یا سلطانی، مسجد جامع کبیر، مسجد پنجه علی، مقبره شهید ثانی، مقبره سلطان ویس، مقبره حمداله مستوفی، مقبره و مسجد احمدیه، میمون قلعه

 

نگاهی گذرا به نقاط تفریحی و گردشگری گلستان

 

قلعه ها وغارهای مشهور و زیبا، قدیمی ترین مساجد و عمارت ها، دریاچه های زیبای طبیعی، زیباترین کاروان سراها، بازار، امامزاده، خانه قدیمی، دروازه ، آب انبار، مسجد، کاخ موزه، جاذبه های غنی ژئوتوریستی به منظور گردشگری علمی، قدیمی ترین قلعه ها و پل های عمرانی، رودخانه های متعدد و پرآب، چشمه های متعدد آب گرم جهت توریسم درمانی وتفریحی و دهها جاذبه اجتماعی و فرهنگی دیگر از جاذبه های گردشگری استان قزوین است که در کنار رونق تاریخی، اقتصادی و تجاری منطقه یکی از مهم ترین مناطق ایران را به وجود آورده است.

ایام نوروز فرصت مناسبی است تا ضمن بازدید از این بناها و چشم اندازهای طبیعی استان قزوین ضمن آشنایی با میراث کهن این سرزمین اوقات با نشاطی را در تعطیلات برای هموطنان فراهم شود.

 

امام زاده حسین(ع)

بقعه متبرک شاهزاده حسین، فرزند امام رضا (ع) متوفی به سال ۲۰۱ ه. ق. یکی از زیارتگاه های مهم قزوین است که از قرن سوم همواره مورد توجه مردم واقع شده است. بنای باشکوه این امام زاده در حمله مغول و کشمکش های دوره صفوی آسیب کلی دید که بازسازی گردید.

به غیر از ضریح نفیس چوبی که از شاهکارهای بی نظری منبت کاری سال ۸۰۶ ه. ق. باقی مانده، بقیه بنا از آثار دوره شاه طهماسب، شاه صفی و ناصرالدین شاه است. صحن این امام زاده دارای دو در ورودی اصلی در شمال و جنوب و دو در فرعی در شرق و غرب بنا است.

آستانه سردر شمالی، توسط سعدالسلطنه فرماندار قزوین در زمان ناصرالدین شاه بازسازی شده و نقوش هندسی، تزئینات کاشی کاری، درهای بلند و شش مناره کوچک بر فراز آن تشخص ویژه ای به بنا بخشیده است. صحن بزرگ امام زاده که با ۵۲ ایوانچه گرداگرد بقعه را فرا گرفته نمونه اعلای هنر کاشی کاری و معماری دوره قاجار است.

 

قلعه الموت

قلعه الموت یکی از قلعه‌های منحصربه‌فرد تاریخی در ایران است. دژ الموت در شمال شرقی روستای گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود ۲۰۰ متر و گسترده دژ ۲۰۰۰۰ مترمربع می‌باشد قرار دارد. این کوه از نرمه گردن (میانه نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده و صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است و کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. این قلعه از جاذبه‌های گردشگری الموت محسوب می‌شود.

 

عمارت باغ سپهدار قزوین

عمارت باغ سپهدار قزوین، منسوب به محمد ولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم، شخصیت معروف دوره قاجاریه است. این بنا ملهم از عمارت کلاه فرنگی (کاخ چهلستون) و مهمانخانه بزرگ قزوین بنا شده و تاریخ احداث آن را می‌توان به سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ هجری قمری نسبت داد. عمارت باغ سپهدار مربوط به اواخر دوره قاجاریه است و در انتهای خیابان فلسطین غربی واقع شده که در سال ۱۳۳۵ مرمت شده و در اختیار اداره کشاورزی قرار گرفت و بعد در زمره آثار ملی به ثبت رسید و هم اکنون به صورت موزه کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

آب‌ انبار سردار

آب انبار سردار بزرگترین آب انبار تک گنبدی ایران است که در سال ۱۲۲۷ هجری قمری در محله راه ری شهر قزوین ساخته شد. این بنای گنبددار که نمونه‌ای شاخص و منحصر به فرد در ایران بشمار می‌رود، دارای گنبدی رفیع و آجری می ‌باشد که نورگیرهایی بر بدنه آجری آن تعبیه شده ‌است.

بانیان احداث این آب انبار، دو برادر به نام “محمدحسن خان و محمدحسین خان”، از امرا و سرداران زمان فتحعلی شاه، محمد شاه و ناصرالدین شاه بودند. این آب انبار یک نظام بزرگ و جالب از آبرسانی شهری محسوب می‌شود که حجم مخزن آن بالغ بر سه هزار مترمکعب است.

 

کلیسای کانتور

حیاط کلیسا دارای آجرفرش است که در محوطه آن سنگ قبرهایی به چشم میخورد که یکی آز آنها متعلق به یک خلبان روسی است.

 

آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمدالله مستوفی به سبک معماری آذری بنا شده است.

این مقبره مربوط به دوره ایلخانی به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که بنای آرامگاه برج آجری کوچکی متعلق به قرن هشتم قمری است که نمای بنا آجری و مطابق سبک ایلخانی دارای بندهای مهری است، گنبد مخروطی نیز پیشتر آجری بوده که در دوره‌های بعد کاشی کاری شده و مقرنس‌سازی دور تا دور دایره پایین گنبد تعمیر شده است.

 

آب انبار مسجد جامع

آب انبار مسجد جامع قزوین مربوط به دوره صفویه و یکی از آب‌ انبارهای قدیمی و بزرگ قزوین است که در اواخر سدهٔ یازدهم هجری توسط علی خان نامی از امرای لشکری دوران شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است. این آب انبار در خیابان سپه، قدیمی‌ترین خیابان ایران، در جلوخان مسجد جامع کبیر سر کوچه واقع شده‌ و کتیبه‌ای از سنگ مرمر به خط نستعلیق دارد که تاریخ ۱۰۹۳ ه.ق روی آن ذکر شده‌ است. راه شیرآب انبار سی و هفت پله سنگی داشته و دیواره‌های آب انبار به قطر ۴۰/۲ متر از جنس شفته آهک می‌باشد و مخزن آن گنجایش ۱۸۰۰ متر مکعب آب را دارد.

 

حسینیه امینی ها

خانه و حسینیه امینی‌ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در مغرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابات مولوی به جای آن احداث شد. این ساختمان در سال ۱۲۷۵ هجری قمری بنا شده و در میان بنا سه تالار ساخته شده که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب است و میان دو حیاط شمالی و جنوبی قرار دارد.

 

خیابان سپه

خیابان سپه قزوین نخستین خیابان طراحی‌شده ایران است که در دوره صفوی در زمان پایتختی قزوین احداث شد. در سال ۱۳۸۷ رسما به عنوان اولین خیابان ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این خیابان را شاه طهماسب صفوی در شمال محله شهرستان قدیم یا حصار شاپور، همزمان با ایجاد جعفرآباد یعنی عمارت و خانه‌های دو طرف این خیابان و باغ سعادت آباد و عمارت دولتخانه و حرمسرا و باغ‌های شرقی و غربی عمارات مذکور احداث کرده‌است.

خیابان سپه قزوین به عنوان نخستین فضای شهری که ماهیتی متفاوت از میدان ها و میدانچه ها و یا گذرهای ارگانیک فاقد طراحی داشته و بیشتر به عنوان مسیری مستقیم و طراحی شده برای رفت و آمد شباهت داشت، شناخته می شود. این محور در دوره صفوی و در دوره پایتختی شهر قزوین از محل سردر عالی‌قاپو تا موضع تقریبی مقابل مسجدجامع احداث شده که پس از آن با انتقال پایتخت به اصفهان نمونه تکامل یافته تر آن در این شهر و با عنوان چهارباغ احداث شد.

 

سردر عالی قاپو

سر در عالی قاپو یکی از هفت دروازه باغ صفوی بوده است. این سردر در زمان شاه طهماسب ساخته و در زمان شاه عباس دچار تغییراتی شد که از جمله این تغییرات می‌توان به کوچکتر شدن طاق ورودی‌ها اشاره کرد. در زمان قدیم، در مقابل این سردر خیابان سپه،اولین خیابان ایران قرار داشته و می‌توان تصور کرد که رفت و آمد و هیاهوی بسیاری در مقابل این سر در وجود داشته است. این بنا خشتی است و بر روی پی سنگی قرار دارد.

 

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون (عمارت کلاه فرنگی) به دستور شاه طهماسب ساخته شد و از مهمترین بناهای این مجموعه و شهر قزوین بشمار می‌آید. این عمارت بین باغی با درختان بلند و فضایی سر سبز قرار گرفته که در حال حاضر سبزه میدان نام دارد و محل تفریح و گذران اوقات فراغت مردم قزوین است. این بنا با تقلید از بناهای تبریز و استفاده از مکتب اصفهانی ساخته شده است و با توجه به عمارتهای تبریز، شاه دستور داد این بنا را نیز مزین به نقاشی کنندتا تداعی کننده کاخهای تبریز باشد؛درنتیجه بهترین و زبده ترین نقاشان جمع شدند و چهلستون را به نقاشی‌هایی با مضامین قصه‌های شیرین و فرهاد، لیلی و مجنون، صحنه‌های رزم و مسابقات چوگان و شکار مزین کردند که امروزه از مهمترین ویژگی‌های این کاخ همین نقاشی‌های دیواری است.

این بنا در حال حاضر، به عنوان موزه خوشنویسی قزوین محل نگهداری آثاری ارزشمند از خطاطی‌ها و کتابهای قدیمی است.

 

بقعه پیغمبریه


این بقعه آرامگاه چهار تن از پیامبران مسیحی به نامهای سلام، سلوم، القیا، سهولی می‌باشد علاوه بر این پیامبران امامزاده صالح بن حسن نیز در این مکان مدفون است و همچنان دایر و محل زیارت مریدان آنان است.

 

مدرسه امید


مدرسه امید اولین مدرسه نوین ساخته شده در قزوین است که به دوره پهلوی مربوط می شود و در خیابان سپه، جنب سر درعالی قاپو قرار دارد. در آبان ماه سال ۱۳۹۱، این مدرسه به عنوان مرکز اسناد و کتابخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین معین گشت و با نام کتابخانه دکتر دبیر سیاقی و مرکز اسناد مدرسه امید نامگذاری شد.

 

عمارت سردار مفخم قزوین

عمارت سردار مفخم که در گذشته به عنوان مدرسه امیرکبیر و امروزه به عنوان خانه فرهنگ امیر کبیر شناخته می‌شود توسط شاهزاده اکبر میرزا ملقب به سردار مفخم یا بشارت السلطنه بنا شده  که وی وکیل (نماینده) قزوین در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس مشروطه بود. عمارت سردار مفخم تحت تاثیر معماری پایتخت ساخته شده و به نوعی متعلق به زمان انتقال معماری قاجاریه به پهلوی در قزوین است. نکته قابل توجه بنا پلکان مجلل آن است که در مرکز آن ساخته شده است. این پلکان درست در مقابل سرسرای ورودی قرار داشته و پس از رسیدن به پاگردی وسیع، دو شاخه شده و راه به طبقه فوقانی می برد.

 

دروازه درب کوشک

 

یکی از کهن ترین دروازه های شهر قزوین است که به سوی الموت، رودبار و کوشک ها و شکارگاه های شمال قزوین باز می شده است و دارای یک ورودی با قوس و کلیل و نیم دایره است. شهر قزوین در گذشته ۹ دروازه به نام های درب کوشک (در شمال شرقی)، دروازه شیخ آباد در خیابان سعدی (در شمال غربی)، دروازه رشت، دروازه مغلاوک یا دروازه همدان (در جنوب غربی)، دروازه خندق بار، دروازه ساوالان، دروازه راه ری، دروازه تهران، دروازه پنبه ریسه (در شرق خیابان طالقانی فعلی) داشته است که امروزه از آن میان، تنها دو دروازه درب کوشک و تهران قدیم باقی مانده اند.

 

بازار قزوین

 

مجموعه بازار قزوین با معماری جالب و قدیمی خود، یکی از مکان‌های دیدنی شهر قزوین است. سابقه بازار در قزوین به یکهزار سال می رسد و با گذشت زمان این بازار تا دوره صفوی رشد می‌کند و در این دوره با انتخاب قزوین به‌عنوان پایتخت ایران و پس از آن با احداث طرح‌های قابل توجهی در دورهٔ قاجار مانند سرای سعدالسلطنه در همجواری بازار به علت قرار گرفتن شهر قزوین در محور ارتباطی پایتخت به‌غرب و شمال ایران ارزش فوق‌العاده‌ای به‌آن داده می شود، اما مجموعه بازار کنونی به دوره صفویه نسبت داده می‌شود و بخش اعظم بناهای کنونی آن در دوران قاجار ساخته شده است.

مهم‌ترین فضاهای بازار قزوین شامل مسجدالنبی، سرای سعدالسلطنه، سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی، تیمچه های روباز و سر پوشیده از جمله درویش مهدی، حاج محمد تقی و راستهٔ قیصریه است.

منبع: تسنیم؛ ایران ، مهر ، آنوبانینی

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه