زمان بارگزاری این صفحه: 4:35 PM UTC

جریمه 200 میلیونی متخلف تغییر کاربری در شفت./سخنی با مسولین

سرپرست جهادکشاورزی شفت گفت: در شالیزارهای این شهرستان فقط باید برنج تولید شود.وی از تحویل سه نفر به مقامات قضایی بدلیل تغییر کاربری اراضی خبر داد.

به گزارش صدای گیلان ، حسن همتی امروز در جلسه کشاورزی این شهرستان گفت: تغییر کاربری هر هکتار زمین کشاورزی بطور متوسط نابودی حدود 6 تن محصول کشاورزی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه یکی از شهرستان‌های گیلان که حاصلخیزترین خاک کشاورزی را دارد، شهرستان شفت است، اضافه کرد: به دلیل برخورداری از زیبایی های کم نظیر این شهرستان مورد طمع خوش نشین‌ها قرار گرفته است تا در شالیزارهای آن ویلایی بسازند و چند روزی از سال را در آن خوش بگذرانند، اما ما این رویا را به کابوس تبدیل خواهیم کرد.

همتی تاکید کرد: در شالیزارهای ارزشمند این شهرستان همانند سایر شالیزارهای استان فقط باید برنج تولید شود.

سرپرست جهاد کشاورزی شفت خاطرنشان کرد:در راستای اجرای تبصره 1و2 ماده 10 حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی سه نفر که به تغییر کاربری در سطح 122 هزار مترمربع اقدام کرده بودند شناسایی و به مقامات قضایی سپرده شدند.

وی افزود: نفر اول به پرداخت 200 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد و برای دو نفر بعدی پرونده در محاکم قضایی در حال رسیدگی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در شهرستان شفت بهترین برنج‌های کیفی گیلان و همچنین عسل بسیار باکیفیتی نیز در شفت تولید می‌شود، گفت: امسال 75 تن عسل در شفت تولید شده است.

وی اضافه کرد: شفت دارای 8 هزار و 339 کلونی زنبور عسل است و 358 نفر در شفت به زنبورداری اشتغال دارند.

همتی از زنبورداران خواست جهت بیمه کردن کلنی‌های خود به صندوق بیمه محصولات کشاورزی مراجعه کنند./ایسنا

بعد از تحریر صدای گیلان ؛ 

ابتدا گفتنی است که ؛ این عملکرد جناب همتی و همکارانشان قابل تقدیر است ولی یک نکته مهم را مسولین شهرستان و استان گیلان باید در نظر بگیرند که؛ هیچ کشاورز یا باغدار و دامداری علاقه ای به تغییر کاربری و یا فروختن و تبدیل کردن زمینش به ویلا و امثالهم ندارد.

مهمترین مساله ای که باعث چنین اقداماتی شده است ، به صرفه نبودن و به قول معروف عدم هم خوانی دخل و خرج کشاورزان است.(هر چند شایده عده معدودی هم ار فرصت سوء استفاده کرده باشند )

حال سوال این است که؛ ایا مسولین استان با همین شدت و حدتی که اقای همتی برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی شفت و کاشت برنج سخن میگویند از کشاورزان حمایت می کنند.

ایا مسولین ما پای دغدغه کشاورزان نشسته اند و مشکلاتشان را از نزدیک دیده اند.و ایا حمایت های لازم را در خرید محصولاتشان انجام داده اند.؟

گفتنی است که روشهای قهری و صرفا استفاده از قدرت جوابگو نخواهد بود و باید یک فکر اساسی و ریشه ای در خصوص  رونق بخش کشاورزی استان اندیشیده شود تا کشاورزان زحمت کش گیلانی نیز با علاقه و خیال اسوده به فعالیت در این زمینه بپردازند و به دلیل مشکلات اقتصادی به فکر تغییر کاربری زمینهای خود نباشند.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه