زمان بارگزاری این صفحه: 6:22 PM UTC

جسدی که 23 قرن سالم مانده (عکس)

این جسد به دوره عصر آهن پیش از رومی‌ها تعلق دارد که از دوره‌های تاریخی شمال اروپا است

هنگامی که در دهه پنجاه قرن پیشین گروهی از کارگران دانمارکی از باتلاقی در مجاورت معدن زغال سنگ تولوند پیکر بیجان مردی را بیرون کشیدند نمی‌دانستند که بیش از 2300 سال از مرگ او می‌گذرد. این جسد بلافاصله به پزشکی قانونی منتقل شد و گزارش‌های منتشره همه را شوکه کرد.

افکارنیوز گزارش داد: در آغاز می‌پنداشتند که وی یک اعدامی بوده چرا که طناب و ریسمانی بر گردن داشت اما بعدها بطور صریح مشخص شد که او حلق‌آویز نشده و بدون شک یک قربانی انسانی بوده است.

393461_734

نبود اکسیژن در باتلاق از تجزیه و تخریب بدن او جلوگیری کرده بود. آزمایش‌ها، مرگ وی در حدود سه قرن پیش از میلاد مسیح را تایید کرد. مرد نگون‌بخت تولوندی 40 سال سن و 161 سانتیمتر قد داشته که برای آن ناحیه بسیار کوتاه بنظر می‌رسد. لباسی از پشم گوسفند بر تن داشته و موهای سرش کاملا کوتاه و بدنش نیمه برهنه بود. از ته‌ریش کم‌پشتی که داشت مشخص شد او در روز مرگ صورت خود را نتراشیده بوده و آخرین غذایش نیز نوعی فرنی بود که از شیر و دانه‌های جو و شماری از غلات بود که به آسانی بدست نمی‌آید.

بنظر می‌رسد این غذا را برای قربانی‌ها تدارک می‌دیدند. در دستگاه هاضمه وی اثری از گوشت دیده نشده بود و مشخصاً تا 12 ساعت پیش از مرگ چیزی نخورده بوده. پس از بیرون آوردن او از باتلاق بدن او تحلیل رفت. امروزه سر او را در محفظه‌ای قرار داده‌اند که به ماکتی از بدنش وصل است که در موزه موسگارد به عموم نمایش داده می‌شود.

او به دوره عصر آهن پیش از رومی‌ها تعلق دارد که از دوره‌های تاریخی شمال اروپا است. در این دوره تاثیرات فرهنگ سلتی بر اهالی اسکاندیناوی قابل ردگیری است و در قرن یکم پیش از میلاد با تاثیرات گسترده فرهنگ رومی به پایان می‌رسد. حدود 12 سال پیش از کشف این جسد در همان باتلاق جسد نیمه متلاشی شده زنی موسوم به بانوی الینگ کشف شد. او در شصت متری مرد تولوند آرمیده بود. او نیز مانند مرد تولوندی قربانی‌ای بود که پیش از فرستادنش به باتلاق اورا خفه کرده بودند. با این حال آنقدر جسد متلاشی بود که اگر مدل موهای وی نبود جنسیتش مشخص نمی‌شد./عصر ایران

 

مطالب بیشتر؛

  • باند دو نفره جعل اسکناس در رشت متلاشی شد فرمانده نیروی انتظامی رشت از شناسایی و متلاشی شدن باند دو نفره جعل اسکناس در این شهرستان خبر داد.
  • سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان بندرانزلی منصوب گردید سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان بندرانزلی منصوب گردید اختصاصی/خزرآنلاین: طی حکمی از سوی ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، چنگیز شبرنگ به عنوان سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان بندرانزلی تعیین و منصوب گردید. به گزارش خزرآنلاین، در قسمتی از حکم انتصاب چنگیز شبرنگ به عنوان سرپرست جهاد […]
  • حقایقی درباره ابوبکر بغدادی سرکرده داعش فرد دیگری می‌گوید: یکی از چیزهایی که روی اعصاب ما تاثیر می‌گذاشت نعره الله اکبر اطرافیان بغدادی بود که هنگام ورودش در لباس‌های از سر تا پا سیاه فضا را پر می‌کرد و ما از ترس می‌لرزیدیم و مجبورمان کردند با او بیعت کنیم و وقتی از مسجد رفت تا نیم ساعت بعد به ما اجازه خروج […]
  • تعطیلی برخی مدارس گیلان برای سومین روز صدای گیلان - مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از تعطیلی برخی مدارس استان به دلیل بارش برف برای سومین روز متوالی خبر داد.
  • پدر سعید جلیلی (عکس) سعید جلیلی به مناسبت روز پدر عکسی از پدرش را در اینستاگرام قرار داد.


عناوین ویژه