زمان بارگزاری این صفحه: 8:13 PM UTC

جعفرزاده؛نرخ بیکاری دوباره تعریف می شود.

غلامعلی جعفر زاده،نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت؛ پیش بینی می شود نرخ بیکاری درسال 93 با 7 دهم درصد کاهش به 17.9 درصد و در سال 94 با 2 دهم درصد کاهش به 17.7 درصد برسد.

به گزارش صدای گیلان ،عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس افزود  : براساس پیش بینی کارشناسان اقتصادی دولت نرخ بیکاری در سال 93 حدود 17.9 درصد و در سال 94 با دو دهم درصد کاهش به 17.7 درصد خواهد رسید.

نماینده مردم رشت  با بیان اینکه نرخ بیکاری براساس نظر کارشناسان در سال 90 حدود20.6 سال 92 حدود 18.6 درصد بود،‌گفت: بیکاری بر اساس اعلام مرکز آمار در تابستان یک و 2 دهم درصد و در فصل بهار 2.5 درصد کاهش یافته است که این کاهش به دلیل درست نبودن مبنای محاسبه نرخ بیکاری از سوی کارشناسان مورد نقد قرار می گیرد.

وی در گفتگویی با خانه ملت با بیان اینکه رشد اقتصادی درسال 91 منفی 6.8 و درسال 92 منفی 2.9 درصد بوده است،‌گفت: مدتهاست که درراستای محاسبه نرخ بیکاری محاسبه ساعت کاری کمتر ازاستاندارد بین المللی برای احراز شرایط اشتغال یا محاسبه سربازان در خیل شاغلان مطرح است و اختلاف نظر درمحاسبه میزان بیکاران اهمیت تجدیدنظردر تعریف نرخ بیکاری را نمایان می کند.

این عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس، گفت: البته با توجه به اعلام نرخ رشد اقتصادی 4.6 درصدی برای سه ماهه ابتدایی سال جاری و شرایط رو به بهبود اقتصادی کاهش نرخ بیکاری تا حدی مورد انتظار بوده است که این کاهش در نرخ بیکاری برآورد شده است و از سوی کارشناسان با پیش بینی کاهش 7 دهم درصدی نسبت به سال قبل نرخ بیکاری سال جاری را 17.9 درصد برآورد کرده اند.

به گفته جعفرزاده ایمن آبادی رشد جمعیت در سال 91 و 92 حدود 1.2 درصد بود که درسال سال 93به 1.4 درصد رسید و پیش بینی می شود سال 94 هم 1.4درصد باشد.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه