زمان بارگزاری این صفحه: 3:46 PM UTC

حاشیه‌‌های بزرگداشت مراسم ۱۶ آذر با حضور رئیس جمهور/طنین شعارهای موافق و مخالف خاتمی و موسوی

مراسم بزرگداشت 16 آذر صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و جمع کثیری از دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

به گزارش صدای گیلان، مراسم بزرگداشت 16 آذر صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و جمع کثیری از دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

دانشگاه علوم پزشکی میزبان دانشجویان مختلف از دانشگاه‌های سراسر کشور بود.

میزبانان که از دانشجویان بودند در مسیر راه با نصب پلاکاردهای کوچک “امید، عقلانیت و پیشرفت” به وفور دیده می‌شدند.

با ورود به سالن پخش سرود “ای ایران ای مرز پرگهر” در فضا شنیده می‌شد اما به محض قطع شدن، تعدادی از دانشجویان حاضر در ردیف وسط که به انتهای سالن بیشتر نزدیک بودند یک صدا شعر “یار دبستانی من با من و همراه منی ……” را سر دادند.

*روابط به ضوابط فروخته شد

با پرس و جو از میان خبرنگاران فهمیدیم برخلاف مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها که ملاک دعوت بر اساس نخبگی و برتری بود اما ظاهرا امروز تا حدودی بر اساس روابط بود چراکه برخی دانشجویان ارتباطات دوستانه از طریق انجمن‌های مختلف را ملاک دریافت کارت ورود به سالن عنوان کردند.

پس از آن نوحه سرایی از کویتی‌پور در سالنی که مملو از جمعیت بود شنیده شد.

همچنین امروز دانشجویان میهمان، شاهد دف زنی و مدیحه سرایی زنده در مورد امام هشتم(ع) هم شدند و سری هم تا مشهدالرضا زدند.

با ورود روحانی به همراهی محمد فرهادی وزیر علوم و هاشمی وزیر بهداشت، دانشجویان یک صدا شعار “سلام بر روحانی و درود بر موسوی” را سر دادند.

همچنین با قرار گرفتن روحانی در صندلی دانشجویان شعار می‌دادند “روحانی زنده باد موسوی پاینده باد”.

*آیا دانشجویانی که شعار می‌دادند، از دانشگاه آزاد اسلامی بودند؟

از گوشه و کنار شندیم که برخی می‌گفتند دانشجویانی که دائما به سر دادن شعار اکتفا می‌کنند از دانشگاه آزاد بودند که ظاهرا جهت ورود و دریافت کارت هم به مشکلاتی برخورده بودند.

طبق برنامه ریزی انجام شده قرار بود که ده نفر از دانشجویان اظهارات خود را بیان کنند لذا بر همین اساس پس از آغاز مراسم دانشجویان یک به یک برای اظهارات خود در جایگاه قرار گرفتند.

به گزارش صدای گیلان ، پس از اظهارات نماینده گان دانشجویی ، مجری از رییس جمهور دعوت کرد تا در جایگاه سخنرانی حاضر شود که در ادامه سخنان رییس جمهور و حاشیه های ایجاد شده را مشاهده می کنید:

پس از آن با برخاستن رئیس جمهور برای رفتن به سمت جایگاه سخنرانی دانشجویان قیام کرده و یکصدا شعار می‌دادند «دو سال و نیم گذشته، موسوی برنگشته» و از آن سوی دیگر سالن یک صدا فریاد «مرگ بر موسوی» شنیده شد.

رئیس جمهور با قرار گرفتن در جایگاه اظهار داشت: در نهضت اسلامی همه جا دانشگاه جزء پیشتازان حرکت بوده و جزء السابقون السابقون اولئک المقربون بوده است.

*از دولت انتقاد کنیــــــــــــــــد

وی افزود: اگر نگذاشتند دانشجو در جایی انتقاد کند لااقل از دولت انتقاد کنند.

در این میان شعار «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» از سوی دانشجویان شنیده شد.

*صحبت روحانی میان شعار و تشویق گم شد

هر چند که صحبت‌های رئیس جمهور در میان شعارهای دانشجویان گم می‌شد اما رئیس جمهور خطاب به دانشجویان گفت: دیوار دولت کوتاه است از گوجه فرنگی تا انرژی هسته‌ای هرکس نقد خود را به دولت روا می‌دارد و البته دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند و ما بدون نقد نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

روحانی گفت: قدرت و حاکمیت نقد می‌خواهد، حاکمیت، دولت و همه صاحبان قدرت باید به نقد افتخار کنند که بالا‌تر از پیامبر (ص) کسی را نداریم و او در میان اصحاب و یارانش نقد و اظهارنظر را آزاد گذاشته بود.

پس از آن روحانی با تاکید بر اینکه دولت به سهم خود از نقد استقبال می‌کند، گفت: دانشجو علاوه بر مسئله دانش پژوهی و یادگیری علم و دانش باید احساس مسئولیت کند.

همانطور که روحانی در حال بیان این مطلب بود که مگر می‌شود دانشجویی در دانشگاه درس بخواند و نسبت به وضع آب، محیط زیست، انرژی یا آسیب‌های اجتماعی بی‌تفاوت باشد، صداهای تأیید و بله از میان دانشجویان شنیده می‌شد.

وی پس از آن خطاب به دانشجویان گفت: وزیری را بر می‌گزینیم و با صاحبان نفوذ هم سر و سری خواهم داشت و رای اعتماد می‌گیریم و…. اما بنای دولت اینچنین نیست! در این میان شعار روحانی متشکریم از میانه سالن شنیده می‌شد.

*راه دولت یازدهم مورد تایید اساتید و دانشجویان است

در حالی که دانشجویان به تشویق و سوت و دست اکتفا می‌کردند روحانی صحبت‌های خود را اینگونه ادامه داد که مبنای ما این بود که در همه امور تخصصی با صاحبان امر در مشورت باشم و خوشحالم که در این رفت و آمد‌ها نظرسنجی خوبی در دانشگاه صورت گرفت و این نظرسنجی تایید کرد که راه دولت یازدهم مورد تایید اساتید و دانشجویان است.

*فرهادی ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم است

روحانی افزود: وزیر علوم جدید هم ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم است.

بازهم فضای سالن طنین انداز شعار «روحانی دوست داریم، روحانی دوست داریم» شد.

این بار صحبت‌های رئیس جمهور در میان تشویق و سوت مکرر دانشجویان به صورت نیمه شنیده می‌شد در حالی که وی می‌گفت‌‌ همان راهی که بنا بود نیلی منفرد طی کند و نگذاشتند بنا بود توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند و دکتر فرجی دانا آمد و نگذاشتند.

وی افزود: ادامه راه برای دکتر فرجی دانا ممکن نشد و همانجا راه را نجفی ادامه داد وه‌مان راه را قرار بود نیلی احمد آبادی ادامه دهد و‌‌ همان راه را دانش آشتیانی ادامه دهد و امروز دکتر فرهادی‌‌ همان راه را ادامه می‌دهد.

*آقای رئیس جمهور شما به ما قول دادید

پس از اتمام این جمله روحانی تشویق دانشجویان در فضای سالن شنیده شد و از آن سوی دیگر سالن شعار «پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه» شنیده می‌شد و نکته جالب توجه‌تر عدم اجازه دانشجویی برای ادامه صحبت‌های روحانی بود که خطاب به رئیس جمهور با فریاد گفت: آقای رئیس جمهور شما قول دادید و دوباره تکرار کرد و دوباره تکرار کرد آقای رئیس جمهور شما به ما قول دادید.

*روحانی: راه ما‌‌ همان است که از روز اول به شما وعده دادیم

روحانی در ادامه صحبت‌های خود گفت: راه ما‌‌ همان است که از روز اول به شما وعده دادیم عهد ما با شما شکستنی نیست.

و باز هم شعار «روحانی، روحانی حمایتت می‌کنیم» شنیده شد.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: ما امروز در راهی هستیم که باید به هم کمک کنیم و باید برای حل معضلات داخلی و خارجی دست به دست هم دهیم اگر مسئله‌ای در داخل داریم کسی باید اظهارنظر کند و ما به همت کار‌شناسان، کمک مردم و اعتماد مردم به دولت که بزرگ‌ترین سرمایه دولت همین اعتماد است کار را پیش خواهیم برد.

*وزرا مطالبات امروز دانشجویان را پیگیری کنند

وی همچنین افزود: به وزرا می‌گویم که کل مطالبات و درخواست‌ها و نقدهای که امروز انجام شد را بررسی کنند و هر چه شدنی است را انجام دهیم.

روحانی با بیان اینکه ما در همه زمینه‌ها قدم‌های بلندی را با همت شما برداشتیم، تصریح کرد: در سیاست خارجی هم همچنین و امروز جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا با چند سال پیش زمین تا آسمان متفاوت است اما اقلیتی داریم که از این وضع خوشحال نیستند که آن‌ها هم انشاء الله از منافع زودگذر خود بگذرند چرا که سیاست خارجی ما هرقدر موفق باشد به نفع مردم و ثبات کشور است.

*تشویق‌ها تمام نشد و روحانی در میان شعار‌ها رفت

تشویق‌های مکرر دانشجویان تمامی نشد اما رئیس جمهور مجبور به ادامه صحبت‌های خود بود، وی خطاب به دانشجویان گفت: امروز کسانی که سیاست خارجی را بر دوش دارند افرادی انقلابی و چهره‌هایی هستند که سوابق آن‌ها در انقلاب مربوط به روزهای اول انقلاب است اما یک عده تازه به دوران رسیده که به آن‌ها هم احترام می‌گذاریم نمی‌خواهد اینقدر نسبت به آینده ارزش‌های انقلاب و اسلام دل نگران باشند.

وی اظهار داشت: قولی که به مردم در همه زمینه‌ها به مردم داده پایبندیم و هرکجا منافع و مصالح ملی ما در پیش باشد راهی می‌رویم که احقاق حقوق ملت است و نه از انتقاد و نه از تخریب و نه از فریاد و سرو صدا باکی نداریم.

رئیس جمهور در پایان جمله خود را اینگونه تمام کرد: راهی که ما گفته‌ایم ما همانیم و‌‌ همان خواهیم ماند و منتهی برای اینکه ما به پیروزی برسیم نیاز به همفکری و همراهی داریم و باید دست به دست هم بدهیم لذا خواهش می‌کنم از دولت نقد کنید و جایی که فکر می‌کنید راه دولت درست است حمایت کنید.

با اتمام سخنرانی رئیس جمهور شعار «یا حسین، میرحسین» شنیده شد که از آن سوی دیگر طنین «مرگ بر میرحسین» شعار اول را تحت حاشیه قرار می‌داد.

به هر حال آنچه گذشت رئیس جمهور با شعار «روحانی حمایتت می‌کنیم» فضای دانشگاه علوم پزشکی را در 16 آذرماه 93 ترک کرد./دانشجو

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه