زمان بارگزاری این صفحه: 8:38 AM UTC

حبس تعزیری و جریمه نقدی برای صید غیرقانونی ماهی سفید در گیلان

صدای گیلان؛ مدیرکل محیط زیست گیلان با اشاره به ممنوعیت صید در فصل تخم ریزی ماهیان دریایی گفت: هفت نفر متخلف که به صید و فروش غیرقانونی یکهزار و 495قطعه ماهی سفید مبادرت کرده بودند به 29ماه حبس تعزیری و هشت میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.

محمدرضا برجی’ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد متخلف توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر آستانه دستگیر و تحویل مراجع قانونی شدند.

وی اظهار کرد: شعبه 101 دادگاه عمومی کیاشهر پس از بررسی شواهد و با توجه به اعترافات، متهمان را به مبلغ هشت میلیون ریال جزای نقدی و شش نفر از آنان را در مجموع به تحمل 29 ماه حبس تعزیری محکوم کرد که پس از بررسی در شعبه تجدید نظر استان ، قطعی و به متهمان ابلاغ شد.

به گزارش صدای گیلان به نقل از  ایرنا، ماهی سفید یکی از با ارزش ترین ماهیان اقتصادی موجود در دریای خزر است که عمده ذخایر آن در حوزه جنوبی این دریا و در آب های ایرانی پراکنده می باشد و این ماهی هم اکنون 60درصد کل صید سالانه ماهیان استخوانی را به خود اختصاص داده است.

ماهیان سفید دارای دو فرم مهاجر بهاره و مهاجر پاییزه هستند که فرم پاییزه با مناسب شدن شرایط محیطی از اوایل مهرماه هر سال از طریق کانال تالاب انزلی که به دریای خزر منتهی می شوند، به محل این تالاب مهاجرت می کنند .

این ماهی پس از طی دوره زمستان گذرانی و گرم شدن تدریجی هوا در اواخر فصل زمستان در مکان های پوشیده از گیاه تخم ریزی می کند به همین دلیل آن را ماهیان گیاه دوست نیز می نامند.

مدیرکل محیط زیست گیلان در ادامه این گفت و گو از محکومیت به حبس شکارچیان غیر مجاز یک راس مرال خبر داد و افزود: در آبان ماه سال گذشته به هنگام گشت و کنترل یگان حفاظت ، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل، متوجه شکارچیان غیرمجاز در منطقه شده و با بررسی و پیگیری های بعمل آمده و پس از تعقیب و گریز های زیاد در مناطق صعب العبور موفق به دستگیری دو شکارچی غیرمجاز ، آلات و ادوات شکار و همچنین لاشه یک راس مرال شده که ضمن دستگیری شکارچیان متخلف پرونده آنان به مراجع قضایی تحویل شد.

برجی تصریح کرد: با توجه به مستندات موجود متهمان به اتهام مشارکت در شکار جانوران وحشی حمایت شده به صورت غیرمجاز ، متهم ردیف اول به شش ماه حبس و متهم ردیف دوم به 91 روز حبس تعزیری و به مدت یکسال با قید معرفی ماهیانه خود به پاسگاه انتطامی محل سکونت محکوم شدند.

وی اضافه کرد: با توجه به نزدیک شدن فصل بارندگی و سرما ، دوستداران محیط زیست و مردم منطقه با مشاهده شکارچیان در منطقه با پاسگاه های سرمحیط بانی و یا با شماره تلفن 7-8824626-0131 اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان تماس و گزارش های خود را اعلام کنند

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه