زمان بارگزاری این صفحه: 3:42 AM UTC

حدود ۹۰ درصد قربانیان خشونت خانگی زنان هستند

مدیر کل بهزیستی گیلان در نشست تخصصی بررسی عوارض ناشی از خشونت خانگی بر سلامت عاطفی – روانی زنان گفت : خشونت خانگی مي تواند سلامت زنان، خانواده و جامعه را به خطر اندازد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان، دکتر حسین نحوی نژاد افزود : خشونت خانگي عليه زنان علاوه بر جنبه هاي حقوقي و اخلاقي، عواقب جسمي، رواني و اجتماعي متعددي دارد و هدف از نشست تخصصی بررسي خشونت خانگي عليه زنان و ميزان شيوع و عوامل موثر برآن است.

وی تصریح کرد : خشونت تعریف خاصی دارد و به طور کلی هر نوع رفتاری که باعث آزار دیگری شود، به حقوق شهروندی و انسانی او تجاوز کند ، باعث آسیب جسمی، روحی و ذهنی او شود، خشونت است .

نحوی نژاد درباره خشونت خانگی گفت : وقتی در چارچوب یک ارتباط نزدیک میان دو فرد، رفتار مرد با زن خشونت آمیز و سلطه گرانه است، نتیجه آن خشونت خانگی خواهد بود. سوءاستفاده مالی و محدود کردن فرد نیز از جمله مشخصه های دیگر خشونت خانگی است .

بهزیستی گیلان

مدیر کل بهزیستی گیلان افزود : خشونت می تواند عملا یا فقط با تهدید صورت گیرد، همیشگی باشد یا موقتا اتفاق بیفتد. خشونت در خانواده در میان تمام طبقات اجتماعی، گروه های سنی، نژاد، جنس، شیوه زندگی یا به رغم معلولیت رخ می دهد .

وی اظهار کرد ، خشونت خانگی می تواند در هر زمان چه در ابتدا و چه پس از گذشت چند سال از ارتباط میان دو نفر رخ بدهد. کودکان نیز از تاثیر منفی خشونت خانگی چه در کوتاه مدت و چه در درازمدت، در امان نیستند، چراکه خشونت خانگی می تواند زمینه را برای تربیت افراد بزهکار آماده کند. تمام اشکال خشونت ـ روانی، اقتصادی، عاطفی و جسمانی ـ از قدرت طلبی و سلطه گری فرد آزاررسان ناشی می شود .

بهزیستی گیلان

وی در ادامه گفت در گزارش های مربوط به خشونت در خانواده معمولا زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی و مردان به عنوان افراد خاطی قید می شوند. چون بنا بر آمار جهانی حدود ۹۰ درصد قربانیان خشونت خانگی زنان و حدود ۱۰ درصد مردان هستند .

بررسی تاثیر ویژگی های فرهنگی ، قومی و اجتماعی بر نحوه خشونت بر زنان و الگوهای مقابله ای با این پدیده در استان و تاثیر سلامت عاطفی – روانی زنان بر کارکرد خانواده توسط دکتر بهنام شیرینی دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی – دکتر رضا جعفری جامعه شناس – دکتر مهرگان فرد روانشناس و دکتر پور آقا ارائه شد .

987

گفتنی است ، یونس رنجکش -سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ، معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ، فرمانده نیروی انتظامی ، رئیس پلیس 110 و مسئولین پزشکی قانونی و کارشناسان دفتر آسیب های اجتماعی و اورزانس اجتماعی حضور داشتند .

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه