زمان بارگزاری این صفحه: 7:24 PM UTC

حسن حاضرمشار مجسمه ساز خودآموخته ماسوله ای درگذشت

حسن حاضرمشار مجسمه ساز خودآموخته به دلیل مشکلات ریه و کبد صبح امروز ساعت 10 صبح در بیمارستان سینا در گذشت./پیگیری خاکسپاری پدر هنر خودآموخته ایران در قطعه هنرمندان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان، نوه این مجسمه ساز خود آموخته با تایید این خبر به مهر گفت: متاسفانه امروز صبح به ما اطلاع دادند که علایم حیات در پدربزرگم دیده نمی شود پس از آن و با مراجعه به بیمارستان متوجه شدیم که به دیار باقی رفته است.

وی افزود: متاسفانه همه ما در شوک از دست دادن پدربزرگم هستیم و فعلا نمی دانیم شرایط مراسم تشییع چگونه خواهد بود. ولی به زودی مکان و زمان دفن این هنرمند را اعلام خواهیم کرد.

حسن حاضرمشار که حدود 90 سال سن و سال داشت به دلیل مشکل ریه و کبد در بیمارستان سینا درگذشت.

این هنرمند اهل ماسوله گیلان است مجسمه سازی را به شکل خودآموخته انجام می داد. این هنرمند کشف کامبیز درمبخش هنرمند کاریکاتوریست است که از سر اتفاق او را در خیابان در حال فروش آثارش دیده بود و پس از آن به عنوان هنرمند خودآموخته شناسایی و معرفی شد و آثارش در نمایشگاه های بسیاری با این عنوان به نمایش و فروش گذاشته شد.

حسن حاضر مشار

پیگیری خاکسپاری این هنرمند در قطعه هنرمندان

شبنم شعبانی شاگرد و از بستگان نزدیک حسن حاضرمشار از تلاش فرهنگستان هنر و بنیاد رودکی برای تدفین این هنرمند در قطعه هنرمندان خبر داد.

شبنم شعبانی شاگرد و از بستگان نزدیک این هنرمند در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت: نامه ای از ریاست فرهنگستان هنر برای فراهم شدن امکان تدفین این هنرمند در قطعه هنرمندان دریافت کرده ایم که قرار است به همراه مدارک و رزومه هنری این هنرمند به بنیاد رودکی تحویل دهیم تا مراحل اداری و امکان تدفین این هنرمند در قطعه هنرمندان فراهم شود.

وی افزود: هنوز زمان تشییع و خاکسپاری این هنرمند مشخص نشده است و تا عصر فردا جزییات آن اعلام خواهد شد.

شعبانی همچنین از احتمال تشییع این هنرمند از مقابل تالار وحدت خبر داد.

حسن حاضرمشار هنرمند خودآموخته نقاش و مجسمه ساز در سن 90 سالگی، صبح امروز یکشنبه 14 دی ماه به دلیل مشکل ریه و کبد در بیمارستان سینا درگذشت.

 

روابط عمومی خانه هنرمندان ایران نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد ؛ حسن حاضر مشار که به عنوان پدر هنر خودآموخته ایران شناخته می‌شود، ساعت 10 صبح امروز یکشنبه 14 دی ماه در بیمارستان سینا جهان را ترک گفت و جامعه هنری را داغدار کرد.

حسن حاضر مشار متولد اول مهر 1302 در رشت بود. این مجسمه ساز و نقاش هنرآموخته در اوایل دهه 80 به جامعه هنری معرفی شد و نمایشگاه‌های متعددی در گالری‌های گلستان، هما، محجوبی، دی و … برپا کرد. او همچنین در نمایشگاه گروهی هنرمندان خودآموخته در خانه هنرمندان ایران، گالری لاله و موزه هنرهای زیبای کاخ سعدآباد شرکت داشت.

 

صدای گیلان، درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری و خانواده این هنرمند تسلیت می گوید.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه