زمان بارگزاری این صفحه: 10:42 PM UTC

حضور سرمایه گذاران سوئیسی در منطقه آزاد انزلی

با انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن دوستی ایران و سوئیس، سرمایه گذاران سوئیسی در منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری می‌کنند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

در مراسمی با حضور مهندس رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و دکتر رضا رفیعی، رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس تفاهم نامه همکاری دو جانبه ای به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی این سازمان با شرکتها و سرمایه گذاران سوئیسی منعقد شد.

 

مسرور آمادگی سازمان متبوع خود را برای حضور بانک ها و موسسات مالی، اعتباری، بیمه ای سوئیس، اعلام کرد و اظهار داشت: در آینده شاهد حضور بانک های برون مرزی در این منطقه با صدور مجوز از سوی بانک مرکزی خواهیم بود.

 

مدیر عامل این سازمان خاطر نشان کرد: براساس برنامه های این سازمان برای تشکیل مرکز مالی مناطق آزاد و طبق ظرفیتهای موجود در این تفاهم نامه، منطقه آزاد انزلی می تواند به عنوان نقطه پایلوت فعالیت فعالیت موسسات بانکی خارجی به ایفای نقش بپردازد.


وی صنایع High Tech که مبتنی بر تکنولوژی پاک و بالا هستند بهمراه گردشگری را دو حوزه مناسب برای همکاری با سرمایه گذاران سوئیسی اعلام کرد و گفت: علاوه بر این در موضوعاتی همچون ترانزیت کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز، تجارت، همکاری های علمی، تولیدات صنعتی و کالای همراه مسافر می توانیم همکاری کنیم.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه فضای کشور در دوران پساتحریم برای حضور سرمایه گذاران خارجی بسیار مناسب شده و در این میان مناطق آزاد با توجه مزایا و معافیت‌های قانونی پایلوت خوبی برای انتقال تکنولوژی به سرزمین اصلی است افزود: در این میان منطقه آزاد انزلی دارای موقعیت استراتژیک ویژه ای در دریای خزر است که دارا بودن تنها بورس کالای مناطق آزاد و ظرفیتهای متعدد در حوزه ترانزیت در کریدور شمال جنوب و صنعت گردشگری به پتانسیل های این منطقه افزوده است.

 

مسرور، سیاست سازمان متبوع خود را توسعه همکاری با تشکل های مردم نهاد بین المللی اعلام کرد و افزود: تا پیش از ساخت و بهره برداری از خانه سوئیس در این منطقه، دفتر کار انجمن دوستی ایران و سوئیس مقدمات توسعه همکاریهای دو جانبه را فراهم می‌کند.

 

دکتر رضا رفیعی، رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس با ابراز خوشحالی از انعقاد این تفاهم نامه اظهار امیدواری کرد: با همکاری دوطرف حضور سرمایه گزاران و فعالین اقتصادی سوئیسی و همچنین توسعه همکاری‌های علمی و گردشگری دو کشور در منطقه آزاد انزلی را شاهد باشیم.

 

وی با بیان اینکه سوئیس اولین کشور غربی بود که تحریم های اعمال شده علیه ایران را برداشت گفت: بانک‌های سوئیسی دارای بزرگترین منابع مالی جهان بوده و از منظر تکنولوژی صنعتی و صنایع دوستدار محیط زسیت این کشور در بالاترین سطح دنیا قرار گرفته، و انجمن دوستی ایران و سوئیس بهمراهی انجمن دوستی سوئیس و ایران تلاش دارد حلقه ارتباطی سرمایه گذاران و فعالین اجتماعی، فرهنگی دو ملت و دو کشور باشد.

 

رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس با تصریح بر جایگاه استراتژیک منطقه آزاد انزلی در ایران، آسیا و همچنین عبور کریدورهای تجاری بین المللی از این منطقه، اضافه کرد: منطقه آزاد انزلی می تواند فرصت‌های جدیدی برای استان گیلان و کشور در توسعه مراودات با کشورهای این منطقه و اروپا فرآهم کند.

 

وی با اعلام خبر بازدید قریب الوقوع گروهی از فعالان وسرمایه گذاران سوئیسی از این منطقه گفت: بازدید سفیر سوئیس از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های منطقه آزاد انزلی می تواند در توسعه روابط موثر باشد.

 

گفتنی است، تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن دوستی ایران و سوئیس در هشت ماده و ۲۰ بند به امضاء طرفین رسید که براساس مهمترین بندهای آن این تفاهم نامه به منظور همکاری در بهره مندی انجمن، خانه سوئیس، سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی سوئیسی از مزایا و معافیت‌های منطقه آزاد انزلی، فراهم کردن شرایط مناسب جهت فعالیت انجمن از طریق استقرار خانه سوئیس در این منطقه، حمایت از برگزاری تورهای سرمایه گذاری مشترک جهت آشنایی سرمایه گذاران و فعالین فرهنگی اجتماعی دو طرف با توانمندی ها و فرصت‌های همکاری دو کشور، منعقد شد.

 

از سوی دیگر حمایت از اجرای نمایشگاه‌های اقتصادی و فرهنگی مشترک، همکاری در معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و فعالیت تجاری فرهنگی در این منطقه و برپایی دوره های آموزشی توسط انجمن در منطقه آزاد انزلی، از مهمترین اهداف انعقاد این تفامه نامه را تشکیل می دهد.(روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی)

 

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه