زمان بارگزاری این صفحه: 10:45 AM UTC

حقایقی درباره ابوبکر بغدادی سرکرده داعش

فرد دیگری می‌گوید: یکی از چیزهایی که روی اعصاب ما تاثیر می‌گذاشت نعره الله اکبر اطرافیان بغدادی بود که هنگام ورودش در لباس‌های از سر تا پا سیاه فضا را پر می‌کرد و ما از ترس می‌لرزیدیم و مجبورمان کردند با او بیعت کنیم و وقتی از مسجد رفت تا نیم ساعت بعد به ما اجازه خروج دادند.

به گزارش صدای گیلان ، مجله «نیوزویک» در مطلبی درباره سرکرده داعش نوشت: بغدادی در چند دفعه‌ای که در ملاءعام حاضر شد، حاشیه‌های فراوانی از خود به جا گذاشته است.

این مجله آمریکایی در توضیح گذشته و زندگی‌نامه «بغدادی» می‌نویسد: وی متولد سال 1971 در منطقه «جابریه» است که پس از اشغال عراق به وسیله آمریکا برای از بین بردن شورش‌ها، بمباران شدید شد. خانواده ثروتمندی نداشت، اما دو نفر از عموهایش در دستگاه امنیتی «صدام» رئیس‌جمهوری اعدام شده عراق مشغول به کار بودند که این موضوع به معنای برخورداری از موقعیت اجتماعی است که باعث می‌شد ساکنان محله از آن‌ها حساب ببرند.

یکی از افرادی که خانواده بغدادی را از نزدیک می‌شناخت می‌گوید: سرکرده داعش در خانواده‌ای فقیر بزرگ شد و بسیار درون‌گرا بود. به مسجد می‌رفت و همیشه سرش در کتاب بود. همین!

«بغدادی» در منطقه‌ای به مسافت یک و نیم کیلومتری حرم امام حسن عسکری (ع) بزرگ شد که مکانی مقدس نزد شیعیان است و نزد اهل تسنن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

براساس تبلیغات داعش و به‌نقل از «یاسر فهمی» از ساکنان سامرا، نحوه پرورش بغدادی نقش بزرگی در زندگی‌اش داشت، زیرا به طور دائم در جلسات دروس دینی حاضر می‌شد.

«سجاد ایاد» تحلیل‌گر دانشکده علوم اقتصادی عراق می‌گوید: بسیار باعث تعجب است که بغدادی فردی متدین بود و من هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای این همه افراط‌گرایی نمی‌بینم، زیرا بیشتر عراقی‌هایی که به گروه‌های تروریستی پیوستند از بعثی‌های سکولار در سال‌های پیش از 2003 بودند.

عراقی‌های ساکن سامرا می‌گویند که بغدادی به ورزش و به ویژه فوتبال علاقمند بوده است، اما پایگاه‌های اینترنتی وابسته به داعش خاطرنشان می‌کنند که بغدادی در سال‌های اولیه زندگی خود قرآن و علوم اسلامی را آموخت و سخنران مسجد «احمد بن حنبل» بوده است تا بدین وسیله وی را اهل تقوا نشان دهند، اما این ادعا با حقایق مربوط به او منافات دارد.

یکی از ساکنان استان «الرقه» سوریه وضعیت حضور بغدادی در محافل را چنین ذکر می‌کند: «بغدادی» هرگاه وارد مسجد می‌شد، شبکه‌های تلفن همراه قطع می‌شدند و افراد مسلح اطراف را محاصره می‌کردند و زنان برای نماز به قسمت فوقانی مسجد منتقل می‌شدند. همچنین به همه هشدار داده می‌شد که مبادا عکس یا فیلمی از وی تهیه کنند.

وی می‌گوید که آن زمان کوتاه در مسجد از تنش‌زا ترین لحظات زندگی‌اش بوده است.

فرد دیگری می‌گوید: یکی از چیزهایی که روی اعصاب ما تاثیر می‌گذاشت نعره الله اکبر اطرافیان بغدادی بود که هنگام ورودش در لباس‌های از سر تا پا سیاه فضا را پر می‌کرد و ما از ترس می‌لرزیدیم و مجبورمان کردند با او بیعت کنیم و وقتی از مسجد رفت تا نیم ساعت بعد به ما اجازه خروج دادند.

این شهروند سوری، بغدادی را دارای تفکری مانند سرکرده‌های مافیا توصیف می‌کند که از نگهبان‌هایش انتظار نظم و دقت بسیار دارد و طراح جنگ فوق‌العاده و بسیار منظم است.

از سوی دیگر، همسایه‌ها و آشنایان بغدادی در زادگاهش سامرا او را جور دیگری می‌شناسند، وی که آنجا به «ابوعوض» و «ابودعا» معروف است چهره‌ای متفاوت با سرکرده فعلی داعش دارد. «طارق حمید» همسایه سابق بغدادی او را با آرامش و گوشه‌گیری زیاد یاد می‌کند که علاقه‌ای به صحبت و ایجاد ارتباط نداشت.

آشنایان مغز متفکر داعش، او را جوانی عاشق درس، بحث و گوشه‌گیر معرفی می‌کنند که دوستان زیادی نداشت. «حمید» می‌گوید که بغدادی با دوچرخه رفت وآمد می‌کرد، همیشه دشداشه به تن داشت، کلاه کوچک سفیدی به سر می‌گذاشت و ریش کوتاهی داشت. وی مانند بیشتر جوان‌های سامرا نبود که پیراهن و شلوار می‌پوشند، هیچ‌گاه قهوه‌خانه نمی‌رفت و حلقه کوچکی از دوستان در مسجد داشت./العالم

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،






عناوین ویژه