زمان بارگزاری این صفحه: 6:57 PM UTC

خبرهای خوش استخدامی/ وعده کاهش نرخ تورم/ استیفای حقوق داوطلبان انتخابات

سخنگوی دولت با اشاره به رقم ۲۶۷ هزار میلیارد تومانی بودجه سال آینده گفت: از این میزان، رقم بودجه ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و ۲۰۱ هزار میلیارد تومان از دیگر منابع مشخص شده در قانون بودجه تامین می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سخنگوی دولت با اشاره به رقم ۲۶۷ هزار میلیارد تومانی بودجه سال آینده گفت: از این میزان، رقم بودجه ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و ۲۰۱ هزار میلیارد تومان از دیگر منابع مشخص شده در قانون بودجه تامین می شود.

 

محمد باقر نوبخت در نشست خبری روز سه شنبه با اشاره به نهایی شدن لایحه بودجه سال آینده افزود: براساس پیش بینی های صورت گرفته نرخ تورم سال آینده زیر ۱۱در صد کاهش یافته و رشد اقتصادی به ۵ تا ۶درصد می رسد.

 

دولت مصمم به جلوگیری از نوسانات ارز است

سخنگوی دولت ادامه داد: در بودجه آینده نوآوری هایی صورت گرفته است که جهت گیری خاصی دارد که اطلاع رسانی خواهد شد.

 

نوبخت اضافه کرد:خبرهای خوشی برای کارمندان دولت، بازنشستگان و کارکنان قوای مجریه و قضاییه داریم.

 

وی درباره نرخ تسعیر ارز هم اظهار داشت: نرخ تسعیر بین دلار و ریال در بودجه سال آینده ۲۹۹۷تومان تعیین شد و بار دیگر دولت با این نرخ نشان داد به دنبال افزایش قیمت ارز نیست و اساسا دولت از افزایش ارز در بازار آزاد هم ضرر خواهد کرد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصریح کرد: هیچ یک از منابع درآمدی دولت در بودجه از محل درآمد تعیین ارز تامین نمی شود و دولت مصمم است از نوسانات قیمت ارز جلوگیری کند.

 

نوسازی تاکسی های فرسوده

نوبخت با اشاره به پیش بینی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری در بودجه سال آینده گفت: ۳۲۵ هزاردستگاه تاکسی در شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر و زیر این میزان، در حال فعالیت هستند و ۱۱۲هزار تاکسی جزو خودروهای فرسوده است.

 

وی اضافه کرد: براساس هدف گذاری صورت گرفته در بودجه از سال آینده حدود ۹۰هزار تاکسی جایگزین می شود و هر ماه ۶ هزار و ۴۲۹ دستگاه را از رده خارج می کنیم.

 

وی با بیان اینکه با این جایگزینی، آلایندگی دی اکسید کربن ۳۶۸هزار و ۲۲۲ تن کاهش می یابد اظهار کرد: این برنامه تا سال ۹۶ ادامه خواهد داشت و صرفه جویی ریالی و سوخت هم محقق می شود.

 

سخنگوی دولت افزود:با نوسازی ناوگان حمل و نقل میزان آلایندگی در حد ۶۹۷ هزار و ۲۳۵تن دی اکسید کربن برای سال ۹۶ کاهش می یابد.

 

نوبخت گفت: برای این منظور سازمان مدیریت و برنامه ریزی همکاری هایی را با همه دستگاه ها انجام خواهد داد و در مرحله دوم نوسازی خودروهای وانت بار و کامیون نوسازی می شوند و این سازمان منابع مالی را تقبل خواهد کرد.

 

از همه ابزارهای قانونی برای استیفای حقوق داوطلبان انتخابات استفاده می کنیم

وی در پاسخ به اینکه در برخی از شهر ها و حوزه های انتخابیه ترکیب هیات های اجرایی مورد رضایت نیست و شائبه ردصلاحیت ها مطرح است، گفت: از همه ابزارهای قانونی برای استیفای حقوق شهروندان و کاندیداها، استفاده خواهیم کرد.

 

سخنگوی دولت افزود: استانداران تکالیف قانونی خود را می دانند و وزارت کشور در راستای اینکه انتخابات قانونمند باشد، دستورالعمل های لازم را صادر کرده و مراقبت های لازم صورت خواهد گرفت و تخلفی اگر باشد برخورد قانونی خواهیم کرد.

 

راهکارهای دولت برای جبران کسری بودجه

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه گفته می شود با کاهش قیمت نفت، دولت در سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهد شد، افزود: براساس آخرین گزارش خزانه، عملکرد درآمدی نفتی ۱۰۹ درصد است.

 

نوبخت ادامه داد: اگر چه کاهش قیمت نفت درآمدهای دولت را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد اما سطح پیش بینی را مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری انجام داد که با افزایش سطح مالیات ها بودجه را ۲۳۶هزار میلیارد تومان در نظر گرفت.

 

وی گفت: پیش بینی این است که با توجه به اینکه مبنای بودجه بر اساس درآمدهای خزانه است بنابراین تا پایان سال با کسری منابع مواجه می شویم؛ البته این به منزله عدم تحقق منابع است و کسری بودجه نیست.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اضافه کرد: سیاست ما این است تا در سفرهای استانی دولت اعتبارات به طرح ها و هدفمند پرداخت شود. به همین جهت با عدم تحقق منابع مواجه می شویم اما کسری نخواهیم داشت و از مکانیزم تخصیص استفاده خواهیم کرد.

 

نوبخت در پاسخ به اجرای طرح ساخت راکتور در آذر ماه نیز گفت: آقای صالحی در این زمینه اطلاع رسانی کرده است و تاریخ دقیق را نمی دانم. می پرسم اعلام می کنم.

 

به ازای هر پنج نفر بازنشسته یک نفر استخدام می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت استخدام در برنامه ششم توسعه گفت: در سال آینده ۱۴هزار استخدام در آموزش و پروش، ۱۷ هزار و ۷۰۰ نفر در وزارت بهداشت و درمان با توجه به بیمارستان های ساخته شده و نیاز موجود انجام خواهد شد.

 

نوبخت با اشاره به استخدام ۷هزار نفر درسال گذشته افزود: در برنامه ششم توسعه مقرر شده تا از این پس در ازای هر پنج نفر بازنشسته یک نفر استخدام شود که این موضوع در برنامه پنجم بر اساس هر سه نفر بازنشسته یک نفر استخدام بود.

 

لایحه سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی نقص دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به اینکه گفته شده دولت به دلیل خروج از کنترل با سازمان مفاسد اقتصادی مخالف است، ارزیابی دولت از این اقدام گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به موضوع مطالبات معوق و موسسات پولی و بانکی غیرمجاز معطوف شده است. نوبخت اضافه کرد:خوشبختانه مصوباتی که در این رابطه داده شد به منظور جلوگیری از تبدیل شدن به بحران، موثر بود.

 

وی در پاسخ به تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارزیابی دولت از آن گفت: دولت با مبارزه با مفاسد اقتصادی موافق است و ستادی در دولت فعال است.

 

سخنگوی دولت افزود: لایحه تشکیل این سازمان نقص هایی دارد که از معاونت پارلمانی رئیس جمهوری آقای انصاری خواهش می کنم که در این زمینه مصاحبه کنند؛ بنابراین نباید تصور کنیم هر چه هدفگذاری شد، باید انجام شود. در برخی مواقع همانند این سازمان با لایحه موجود می تواند مشکلاتی بیافریند.

 

اجازه نداریم از تریبون قوا سلیقه سیاسی خود را بیان کنیم

نوبخت در پاسخ به اینکه سخنگوی قوه قضاییه اظهاراتی را در خصوص برخی افراد مطرح کردند که شائبه بیان مواضع سیاسی از تریبون قوا و یا بروز اختلاف بین قوا شده است، گفت:بنده هم اجازه ندارم از تریبون دولت سلیقه سیاسی خود را بیان کنم. من موظف هستم نگاه دولت را بیان کنم و آقای اژه ای که قاضی محترمی هستند در اظهار نظر و بیان مواضع قوه قضاییه عدالت و انصاف را رعایت می کنند همچنان که اینطور بوده و خواهد بود.

 

وی اضافه کرد:اینکه بنا به پرسش شما تصور کنیم که مقصود از اظهار نظر آقای اژه ای افراد خاص بوده چنین استنباطی نداریم.

 

سفر بشار اسد قطعی باشد اطلاع رسانی می کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به ایران در روزهای آینده نیز گفت: اگر این سفر قطعی باشد، اطلاع رسانی خواهد شد.

 

۸۵ هزار میلیارد تومان سهم بودجه آینده از مالیات

سخنگوی دولت میزان دریافتی دولت از مالیاتها در بودجه سال آینده را ۸۵ هزار میلیارد تومان بیان کرد.

 

نحوه پرداخت یارانه ها پس از تصویب برنامه ششم

نوبخت در پاسخ به اینکه وضعیت اجرای قانون هدفمندی در برنامه ششم توسعه چگونه خواهد بود؟ افزود: اجرای این قانون به اتمام رسیده است ولی براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری یارانه ها به سمت حمایت از اقشار آسیب پذیر اجتماعی و تولید حرکت خواهد کرد و برای این منظور نیز ساز و کارهای لازم طراحی شده است.

 

وی با بیان اینکه تغییراتی در نحوه پرداختی یارانه نسبت به گذشته دیده شده است، ادامه داد: اجرای این سیاست ها پس از تصویب لایحه برنامه ششم توسط مجلس شورای اسلامی اجرایی خواهد شد.

 

منابع درآمدی دولت در پسا تحریم

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه با رفع تحریم ها دولت چه برنامه ای برای اموال و درایی های بلوکه شده کشور دارد؟ گفت: بعد از رفع تحریم ها دارایی هایی که آزاد می شوند بخشی مربوط به دولت است که از آنها می توان استفاده کرد و بخشی ذخائر بانک مرکزی است .

 

نوبخت اظهار داشت: آنچه فراتر از این دو بخش است، نقل و انتقال فروش نفت می باشد و اینکه براساس اعلام وزارت نفت می توان تولید را تا پایان سال ۵۰۰ هزار بشکه افزایش داد و سهمیه از دست رفته خود را احیا کرد و همچنین در سال آینده نیز بیش از یک میلیون بشکه دیگر به سهمیه تولید خود بیفزاییم که در حال حاضر همسایگان ما از آن استفاده می کنند .

 

نوبخت افزود: در کنار این افزایش تولید سهمیه سرمایه گذاری هایی که انجام می شود با اهمیت است و دولت به میزانی که منابع در اختیارش قرار گیرد آن را مدیریت خواهد کرد و از این منابع در بخش مسکن و تولید مورد بهره برداری قرار خواهد داد ./ ( پایگاه اطلاع رسانی دولت)

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه