زمان بارگزاری این صفحه: 12:43 AM UTC

خطر تخریب آرامگاه پدر چای ایران در لاهیجان

آرامگاه کاشف السلطنه (پدر چای ایران)به علت عدم رسیدگی مناسب و جداره سازی غیراصولی و عدم توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در حال تخریب تدریجی است. شایان ذکر است در حال حاضر از این بنا به عنوان موزه تاریخ چای ایران بهره برداری می شود.

صدای گیلان؛ سایت “سفر نویس” در گزارش مفصلی به آرامگاه کاشف السلطنه یا پدر چای ایران که در لاهیجان قرار گرفته ،پرداخته است. با توجه اهمیت این بنا و اینکه به عنوان موزه چای کشور نیز از ان استفاده می شود،بازخوانی آن و توجه مسولین استانی و کشوری به این بنا می تواند مفید باشد.بخش های از این گزارش را در زیر مشاهده می کنید:

آرامگاه کاشف السلطنه (پدر چای ایران)به علت عدم رسیدگی مناسب و جداره سازی غیراصولی و عدم توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در حال تخریب تدریجی است.

جسد آرامگاه کاشف السطنه بنا به وصیتش در میان تپه های چای دفن شد ولیکن در حال حاضر تنها گیاهی که در تپه آرامگاه کاشف السطنه یافت نمی شود، بوته چای است! شایان ذکر است در حال حاضر از این بنا به عنوان موزه تاریخ چای ایران بهره برداری می شود و از تمامی درختان از نخل گرفته تا کاج در این تپه کاشته شده به غیر از چای.

یکی دیگر از آسیب های وارده به آرامگاه، استفاده از آجر فشاری به عنوان نما در سال ۱۳۸۹ است، آجرهای فشاری که هیچ گونه همسانی با شرایط اقلیمی مرطوب و پرباران شهر لاهیجان ندارد، باعث شده تا چشم هر بیننده ای را به شورهای این برج آرامگاه معطوف کند. ریزش نزولات جوی باعث تغییر رنگ، سفیدی و شوره زدگی در تمامی جداره آجری بیرونی برج آرامگاه شده است.

و به علت عایق بندی نامناسب، نم و رطوبت شدید تمام دیوارهای داخلی را نیز پوشانده است و تمامی جداره های داخلی به شکلی نازیبا ذهن باعث آزردگی هر بیننده ای می شود.

به گزارش صدای گیلان،شهرام شهریار در بخش دیگری از گزارشش با توجه به جایگاه هویت بخشی ارامگاه پدر چای ایران می نویسد:

رضا خوشدل راد کارگردان و تهیه کننده فیلم های مستند که خود نیز متولد شهر لاهیجان است معتقد است؛آرامگاه کاشف السطنه، بخشی از خاطره و هویت شهری شهروندان لاهیجی است، هر تغییری در ظاهر بنا، آسیب به روح شهر و دست‌اندازی به خاطره و هویت شهروندان تلقی می‌شود و بخش بزرگی از تصاویر مربوط  به آرامگاه در اختیار شهروندان است، بازدید کنندگانی که سالها پیش در کنار آرامگاه کاشف السطنه عکسی را به خاطره تهیه کرده اند و اگر بازدید مجددی از این بنا داشته باشد، با یک اثر متفاوت و رنگی قرمز مواجه خواهند شد و این تغییر غیراصولی توهین به ادراک  و خاطره جمعی هر بیننده ای است که هویت‌ یک اثر را نابود می کند.

وی در ادامه افزود؛ بهترین تصویر سازی برای مشخص شدن آسیب وارده به این اثر این است که شما سفری به محوطه تخت جمشید فارس داشته باشید و با ساختمانهای جدید و آجر فشاری قزاق در بناهای باقی مانده از دوران هخامنشی روبرو شوید! و مدیری تصمیم گرفته باشد، برای زیبایی که در ذهن خود پرورانده است، سنگهای طوسی رنگ محوطه تخت جمشید را با رنگ بپوشاند. دقیقا این اتفاق با هزینه ای گزاف برای سنگهای تیشه ای برج آرامگاه کاشف السلطنه شکل گرفته و آن را تبدیل به یک ساختمان دهه ۸۰ کرده است! به نظر من هیچ مدیری حق چنین خطای بزرگی را ندارد. خطایی که بیشتر شبیه یک طنز تلخ است!

نویسنده مطلب در مورد پیگیریهای انجام شده از مسولین شهرستان و استان در مورد این بنا اورده است؛

پیگیری های انجام شده برای تعیین وضعیت آرامگاه از آقای پورحسن، نماینده‌ی میراث شهرستان لاهیجان بدون جواب بود و پاسخگویی را به آقای اخوان معاون فنی سازمان میراث گیلان محول کردند، معاون فنی سازمان هم پرسش های ما را بدون پاسخ گذاشت و خواستار مکاتبه کتبی با روابط عمومی سازمان شد.

در نهایت امر آقای علیزاده مدیر میراث شهرستان گیلان، در گفتگویی کوتاه اعلام نمودند؛ اقدامات انجام شده در زمان مدیریت قبلی سازمان انجام شده و به زودی اعتبار لازم برای مرمت و زدودن شوره از آرامگاه کاشف السلطنه ابلاغ و کار اجرایی شروع خواهد شد.

اما این پایان ماجرای برج آرامگاه نیست، آرامگاه در میان سیمها و پایه های تیرهای بتونی  چراغ برق گرفتار شده و ساخت و ساز برج های چند طبقه در کنار برج تاریخی کاشف السلطنه ، برج آرامگاهی که همانند ساختمانهای فعلی نمایش آجر فشاری ، به شما این حس را می دهد که ساختمانهای جدید هیچ تفاوتی با عمارت تاریخی آرامگاه ندارد و آرامگاه شوره می زند بدون آنکه مدیران دلشوره ای داشته باشند./می توانید بخش های دیگر و تصاویر بیشتر این گزارش را درسایت«سفرنویس» پیگیری کنید.

ارامگاه پدر چای ایران Iran-Tea-Museum-1-14 Iran-Tea-Museum-13 Iran-Tea-Museum-17 Iran-Tea-Museum-18

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه