زمان بارگزاری این صفحه: 7:37 AM UTC

دختران تحصیل کرده مجرد می مانند

بر اساس آمار، نزدیک به یک میلیون دختر بالای ۳۰ سال اصلا ازدواج نکرده در ایران زندگی می کنند که از مرز ۳۰ سالگی گذشته اند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

بنابراین گزارش، بررسی آمارهای مرکز آمار ایران حاکی از این است که میزان دختران هرگز ازدواج نکرده دارای تحصیلات متوسطه از ۲۶درصد در سال ۷۵ به ۴۲درصد در سال ۸۵ رسیده است.

 
نگاهی به این آمار نشان می‌دهد که بالا رفتن سطح تحصیلات باعث تجرد در دختران کشور شده است و موجب ‌شده تا دختران کمتر به ازدواج تن دهند.

دختران تحصیل کرده مجرد می مانند

 

به گزارش صدای گیلان به نقل از تابناک، اردشیر انتظاری آسیب‌شناس با بیان اینکه زنان ۶۷ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را تشکیل می‌دهند گفت: حضور ۶۷ درصدی خانم‌ها در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها از این جهت مشکل‌زا دیده می‌شود که در عرضه نیروی کارشناسی در کشور، نیروی کارشناسی خانم‌ها بر نیروی کارشناسی آقایان غلبه پیدا می‌کند که این مشکلاتی را در عرصه فرهنگ جامعه ایرانی دارد؛ چرا که در جامعه ایرانی معمولاً مرد، مسئول تأمین معاش خانواده است.

 
انتظاری افزود: در صورتی که غلبه دانشجویان مقطع کارشناسی با خانم‌ها باشد، با وجود اینکه خانم‌ها مسئول تأمین معاش نیستند اما نسبت جنسیتی اشتغال به نفع خانم‌ها تغییر می‌کند و منجر به تشدید آسیب بیکاری برای آقایان می‌شود. تغییر نسبت جنسیتی به نفع خانم‌ها را بخصوص در مشاغل دفتری و دولتی داشته‌ایم.

 
وی افزایش سن ازدواج در جامعه را آسیب دیگر بیشتر بودن نسبت دختران در ترکیب جنسیتی دانشگاه‌ها دانست و گفت: غلبه خانم‌ها در ترکیب جنسیتی دانشجویان منجر به محدودتر شدن دایره همسرگزینی برای خانم‌ها می‌شود. دختری که مدرک لیسانس اخذ می‌کند دیگر تمامی پسرانی که تحصیلاتی کمتر از لیسانس دارند از دایره همسرگزینی‌اش خارج می‌شوند و این باعث می‌شود فرصت ازدواج برای دخترانی که تحصیلات بالاتری دارند کمتر شود.

 
این آسیب‌شناس با بیان اینکه «دختر دیپلمه بیشتر فرصت ازدواج دارد تا دختر لیسانسه» گفت: وقتی شاهد زیاد شدن تعداد دختران تحصیلکرده باشیم، یک موقع به جایی می‌رسیم که اساساً دیگر ازدواج برایشان اتفاق نمی‌افتد و این دختران به مرحله «تجرد قطعی» می رسند. مشکل «تجرد قطعی» را در حال حاضر داریم چرا که دختران زیادی داریم که تحصیلکرده و شاغل هم هستند ولی مجردند.

 
انتظاری برای ریشه‌یابی افزایش سهم دختران در جمعیت دانشجویی کشور به ویژگی‌های نظام آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در مدارس دخترانه معلمان غالباً زن هستند و معلمان زن از رضایت شغلی بیشتری نسبت به معلمان مرد برخوردارند و این بر روی افزایش کارایی و بهره‌وری آموزشی در مدارس دخترانه موثر است بنابراین محصلانی که از مدارس دخترانه خارج می‌شوند در کنکور موفق‌تر ظاهر می‌شوند.

 
وی تأکید کرد: طرح موضوع بالاتر بودن بهره‌وری آموزشی مدارس دخترانه نسبت به مدارس پسرانه، به معنای این نیست که برای تناسب قبولی دختران و پسران در کنکور باید به سمت کاهش بهره‌وری مدارس دخترانه برویم بلکه راهکار این است که اشکال در مدارس پسرانه را برطرف کنیم و مشکلات رضایت شغلی معلمان مرد در مدارس پسرانه را حل کنیم تا بهره‌وری در مدارس پسرانه نیز افزایش پیدا کند و پسران در رقابت با دختران کم نیاورند.

 
امیر حسین بانکی پور، کارشناس مسائل خانواده و استاد دانشگاه مساله ازدواج دختران ۲۵ سال به بالا را یکی از نقاط بحرانی در امر ازدواج عنوان و با اشاره به متوسط اختلاف سن ۴ساله بین دختر و پسر، تصریح کرد: تعداد دختران مجرد ۲۵ سال به بالا دو برابر پسران مجرد است. وی در این‌باره تصریح کرد: آمار می‌گوید تعداد دختران ازدواج نکرده ۲ برابر پسران است که در عمل با یک مسئله ۳ برابر مواجه خواهیم شد.

 
وی در این باره توضیح داد: پسرانی که از سن ۳۱ سال عبور می کنند رغبت به ازدواج در آنها کم می‌شود و از سویی عده زیادی هم تمایل به ازدواج با سنین پایین را دارند. وی ازدواج موقت را چاره این بحران ندانست و گفت: ازدواج موقت خانواده‌های دیگر را نیز به خطر می‌اندازد و کسانی که در دوره‌های مختلفی برای مطرح کردن این امر خیز برداشتند، اگرچه در زمان خود از رده‌های بالای حکومتی بودند اما با شکست مواجه شدند. فرهنگ ما به این راحتی ازدواج موقت را نمی پذیرد.

 
وی در این‌باره افزود: این موضوع در جامعه نگران‌کننده است و دختران و زنان تمایل چندانی برای این کار نداشته و اینگونه ازدواج را در شان خود نمی‌دانند در حالی مردانی که ازدواج کرده‌اند به نسبت مردانی که اصلا ازدواج نکرده‌‌اند، به مراتب از امنیت و سلامت روحی – روانی بالاتری برخوردار هستند. معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با اعلام اینکه اختلاف میانگین سنی دختران و پسران در ازدواج همچنان پنج سال باقی مانده است، گفت: تا ده سال آینده یک میلیون دختر به جمعیت تجرد قطعی کشور افزوده می شود.

 
شهلا کاظمی با بیان این مطلب افزود: مشکل فعلی جامعه ما این است که مردان ما با دخترانی در سنین پایین تر ازدواج می کنند و تنها راه حل مشکل تجرد قطعی دختران این است که همسن گزینی همسری در کشور رخ دهد چرا که اگر تعداد پسران در سن ازدواج را با دختران در آستانه ازدواج با فاصله سنی دو یا سه سال نیز در نظر بگیریم تعداد دخترهایی که مجرد باقی می مانند، کمتر می شود.

 
کاظمی پور با بیان این که هم اکنون تعداد دختران مجرد ۱۵ تا ۱۹ ساله از میزان پسرهای مجرد ۱۵ تا ۱۹ ساله کمتر است، ادامه داد: در تمامی رده های سنی تعداد دختران مجرد همان رنج سنی از میزان پسران مجرد کمتر است. وی تاکید کرد: ولی به دلیل این که بین سن ازدواج دختران و پسرها به طور متوسط پنج سال فاصله وجود دارد در مقایسه تعداد دخترهای مجرد ۱۵ تا ۳۵ ساله با پسرهای مجرد ۲۰ تا ۴۰ ساله، تعداد دختران حدود یک میلیون نفر بیشتر است.

مطالب بیشتر؛

  • گزارش روند اجرای پروژه همکدی استان گیلان به گزارش صدای گیلان به نقل از روابط عمومی شرکت مخابرات گیلان، طرح همکدی استان در 45 مرکز شهری و 432 مرکز روستایی در سطح شهرستان های رشت ، لاهیجان ، انزلی ، رضوانشهر ، تالش ، صومعه سرا ، آستارا ، آستانه اشرفیه ، رودسر ، لنگرود، املش ، کیاشهر ، فومن، ماسال ، سیاهکل ، شفت و رودبار در حال […]
  • رشت، کلانشهری با شهرداران فصلی شورای شهر سوم شهر رشت به دلیل دستگیری هفت تن از اعضای شورا منحل شد. بازداشت‌ها از زمستان 91 آغاز و تا بهار 92 ادامه داشت. از 9 نفر عضو شورای شهر رشت، هفت نفر به اتهام فساد اقتصادی دستگیر شدند و شورای شهر منحل شد. اما دستگیری‌ها تنها در سطح اعضای شورای شهر باقی نماند و به مدیران شهرداری […]
  • اعتراف مدیر سابق‌سیا درباره ۱۱سپتامبر مدیر سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا اذعان کرد مقامات امنیتی این کشور به طور کامل از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آگاه بودند.
  • اولین اتوبوس در ایران در رشت به کار گرفته شد/ عکس صدای گیلان - اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد.
  • یک دانشجوی دانشگاه تهران خودکشی کرد دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران به دلیل مشکلات خانوادگی روز گذشته دست به خودکشی زد.یک نظر یا دیدگاه برای “دختران تحصیل کرده مجرد می مانند”

  1. ناشناس نوشته است:

    تیتر رو برعکس کنید دخترها تحصیل میکنند چون شوهر پیدا نمیشه
عناوین ویژه