زمان بارگزاری این صفحه: 11:08 AM UTC

درختان نارنج آستارا افسرده شده‌اند؟

صدای گیلان – در یک پدیده‌ای نادر، همزمان با آخرین ماه فصل پاییز، گل‌های بهار نارنج بر درختان نارنج باغ ملی آستارا شکوفا شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری صدای گیلان ؛ باغ ملی آستارا بالغ بر 30 اصله درخت نارنج دارد که تعداد بی‌شماری گل بهارنارنج بر شاخ و برگ‌های برخی از آنها روییده است. گلبرگ‌های نوشکفته در کنار میوه‌های این درختان، علاوه بر بخشیدن طراوت و شادابی، فضای این باغ قدیمی را مملو از عطر و بوی مطبوع بهار نارنج کرده‌اند.

ایرج شیارکار، رئیس اداره جهاد کشاورزی آستارا در این خصوص گفت: بهارنارنج، نام گل های درخت نارنج است که در فصل بهار، شاخ و برگ‌های درختان نارنج را زینت می‌دهد و عطر و بوی خوشی دارد. در حالت طبیعی و متداول در اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان این گل‌ها جای خود را به میوه نارنج می دهند و وقوع چنین پدیده‌ای در زمان برداشت میوه‌ها نادر است.

شیارکار اضافه کرد: این گل‌های سفید رنگ، معطر، ترد و شکننده هستند و علاوه بر مصرف برای پخت مربا در داروسازی به شکل روغن، دم کرده، عرق و اسانس استفاده می‌شوند.

وی تصریح کرد: علت گل دهی این درختان در این فصل از دو حالت خارج نیست. یا تغییرات آب و هوایی باعث این امر شده و یا درختان به نوعی ویروس به نام «تریسترزا» (بیماری افسردگی یا بیماری غم) مبتلا شده‌اند. با انجام آزمایش علت اصلی آن مشخص می‌شود.

درخت نارنج که بومی مناطق استوایی آسیا است، در نواحی شمالی کشور و در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و در مرکز کشور در استان فارس می‌روید./ایسنا

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه