زمان بارگزاری این صفحه: 7:07 AM UTC

دستگیری باند کلاهبرداری اینترنتی از وکلای دادگستری

صدای گیلان – گروهی که اقدام به کلاهبرداری و سرقت اینترنتی از حساب وکلای دادگستری می نمود ، توسط کارآگاهان پلیس فتا استان مازندران شناسایی و دستگیر شدند.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

گروهی که اقدام به کلاهبرداری و سرقت اینترنتی از حساب وکلای دادگستری می نمود ، توسط کارآگاهان پلیس فتا استان مازندران شناسایی و دستگیر شدند.

سرهنگ کارآگاه احمدرضا رستمی رئیس پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با پایگاه خبری پلیس در تشریح این خبر اعلام نمود : در پی شکایت و حضور فردی به هویت خانم « ز . ع » وکیل دادگستری به پلیس فتا استان مازندران و بیان اینکه فردی ناشناس با تلفن همراه بنده تماس گرفته با علم به اینکه وکیل دادگستری هستم ادعای بررسی مشکل حقوقی و زندانی شدن برادرش را مطرح نمود و اعلام داشت به علت اینکه بیشتر اوقات در خارج از کشور بسر می برم و امکان حضور در ایران برایم میسر نمی باشد خواستار قبولی وکالت برادر خود که در زندان ساری بازداشت می باشد را نمود و گفت برای برادرم مبلغ هفتاد و پنج میلیون تومان قرار وجه الضمان صادر شده و در صدد واریز این مبلغ و حق الوکاله برای بنده می باشد و چندین بار برای این کار با اینجانب تماس گرفت و به منظور واریز وجه ، شماره کارت بانکی خود را به وی داده و متوجه شدم مبلغ 20/000/000 ریال به صورت غیرمجاز از حسابم سرقت نموده است که در این خصوص تقاضای رسیدگی به پرونده را نمود .

ایشان در ادامه افزودند : پس از اخذ این مرجوعه قضایی بلافاصله مراتب در دستور کار کارآگاهان این پلیس قرار گرفت و با تحقیقات گسترده و اقدامات ویژه کارشناسان فنی سرانجام مشخص گردید وجوه برداشتی از حساب نامبرده ( شاکی ) به همراه دیگر وجوه برداشتی از حساب وکلای مختلف (بصورت اینترنتی – کارت به کارت ) و از طریق دستگاه pos صرف خرید سکه از طلا از طلا فروشی های تهران و استان گیلان شده و یا از طریق دستگاه خودپرداز صرف خرید شارژ تلفن همراه گردیده است. که با بررسی بیشتر پرونده سر انجام هویت متهم مورد نظر بنام « ع . ف » مورد شناسایی قرار گرفت .

سرهنگ رستمی در ادامه افزود : پس از شناسایی متهم ،کارآگاهان با هماهنگی مقام محترم قضایی متهم یاد شده را طی یک عملیات غافلگیرانه در استان گیلان دستگیر و به پلیس فتا استان مازندران منتقل و متهم در تحقیقات اولیه،بدواً منکر ارتباط خود با زندانیان و برداشت وجوه از حساب مالباختگان بود لیکن پس از ارائه مدارک و مستندات در نهایت لب به اعتراف گشود و ضمن اقرار به بزه انتسابی اعتراف نمود : از اواخر خرداد سال جاری بنده شماره تلفن وکلای کشور را به روشهای مختلف اخذ و برای احدی از زندانیان در یکی از زندان های کشور به نام های مهران ( که به اتهام قتل در زندان می باشد) ، … ارسال نموده و زندانیان نیز با فریب مالباختگان وجوه مورد نظر را به کارت هایی که در اختیارمان بوده انتقال ، پس وجوه سرقتی را صرف خرید طلا و سکه در استان تهران و استان گیلان می کردیم و در نهایت کالای خریداری شده را دوباره نقد نموده و به حساب هایی که از زندان به ما می دادند واریز و ۵% از مبلغ وجوه مسروقه و کلاهبرداری شده را خودم برداشت می نمودم .

سرهنگ رستمی در مورد شگرد این باند کلاهبرداری اینترنتی بیان نمود :
این باند افرادی را در زندان های کشور داشته که فرد تماس گیرنده با نام مهران اقدام به تماس تلفنی با قربانیان می نمود . و با افراد دیگری نیز در خارج از زندان در تماس بود که با بازجویی از وی اعلام داشت شماره تلفن های وکلا را از طریق اینترنت توسط گوشی در زندان و یا از طریق همدستان خود در خارج از زندان به بنده داده و من به اتفاق دیگر زندانیان که در این رابطه با من همکاری می کردند با وکلا تماس برقرار نموده و به آنها عنوان می نمودم برادرم در زندان بسر می برد و برای آزادی وی مبالغ مختلفی را به وکلا اعلام و آن وکیل نسبت به پذیرش وکالت زندانی راضی و برای پرداخت حق الوکاله و میزان مبلغ وجه الضمان شماره کارت و یا رمز آنها را دریافت و به بهانه های مختلف افراد را پای دستگاه عابر بانک کشانده تا رمز وی را دریافت می کردیم و سپس اقدام به سرقت وجه و جابجایی وجوه به حساب و شماره کارت از قبل تعیین شده می کردیم .

سرهنگ رستمی خاطرنشان کردند : گروه کلاهبرداری فوق از تعداد زیادی از وکلا در استان های مازندران ، گیلان ، البرز ، تهران ، قزوین به همین روش اقدام به سرقت اینترنتی نموده اند و اطلاعات حساب بیش از ۲۰۰ وکیل دادگستری را داشتند که از حساب حدود ۳۰ الی ۳۵ نفر مجموعاً مبلغ ۱/۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال کلاهبرداری نمودند که در اواسط اقدامات مجرمانه خود توسط کارآگاهان پلیس فتا مازندران دستگیر شدند .

سرهنگ رستمی در خاتمه هشدار داد :
– برای پرداخت و انتقال وجه به حساب شما نیازی به مراجعه حضوری پای دستگاه عابر بانک نمی باشد

– برای انتقال وجه به حساب شما فقط شماره کارت یا شماره حساب کافی بوده و نیازی به ارسال مشخصات کامل حساب (رمز دوم ، CCV2 ، تاریخ انتقضاء و …) نمی باشد .

– از در اختیار قرار دادن کارت عابر خود به افراد غیر پرهیز شود تا زمینه ای برای تحریک و ارتکاب به جرم برای دیگران فراهم نشده و با تغییر دوره ای رمز عابر بانک خود ضریب امنیت آن را بالا ببرید.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه