زمان بارگزاری این صفحه: 5:13 AM UTC

دفاع رهبری املشی و قربانی از وزیر پیشنهادی علوم.

صدای گیلان – عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه قطعاً فرهادی مصداق بارز روش اعتدالی است و اگر بخواهیم کسی را به‌عنوان یک فرد معتدل معرفی کنیم، آن فرد محمد فرهادی است، گفت: قطعاً وی با برنامه‌های ارائه شده خود می‌تواند وزارت علوم را به سمت توسعه ببرد و در این جریان از نیروهای معتدل،‌ انقلابی و بسیجی استفاده کند.

به گزارش صدای گیلان ، محمدمهدی رهبری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 آذر) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در موافقت با وی گفت: قطعاً فرهادی مصداق بارز روش اعتدالی است و اگر بخواهیم کسی را به‌عنوان یک فرد معتدل معرفی کنیم، آن فرد محمد فرهادی است. از طرف دیگر قطعاً وی با برنامه‌های ارائه شده خود می‌تواند وزارت علوم را به سمت توسعه ببرد و در این جریان از نیروهای معتدل،‌ انقلابی و بسیجی استفاده کند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس با دولت در جهت حفظ نظام در یک راستا است، تصریح کرد: قطعاً مجلس براساس فرمایشات معظم انقلاب از دولت حمایت می‌کند.

رهبری گفت: من حدود 30 سال با فرهادی وزیر پیشنهادی علوم آشنایی دارم به طوری که وی از سال 64 تا 68 به‌عنوان وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود و ما در مجلس به وی رأی اعتماد دادیم. همچنین از سال 76 تا 79 به‌عنوان وزیر بهداشت معرفی شد.

وی ادامه داد: قطعاً مجلس به وزیری رأی اعتماد می‌دهد که از نظر اهلیت و امانتداری، صداقت، عدل و احسان شایسته باشد. همچنین وزیر پیشنهادی باید از تخصص و کارایی لازم برخوردار باشد. از این‌رو باید بگویم که فرهادی هر دو وجه و ویژگی را داراست.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه کشور هم‌اکنون در وضعیت فوق‌العاده‌ای است، گفت: به طور حتم باید مسئولان را کمک کنیم تا کارها را به خوبی انجام دهند. از طرف دیگر دولت در چند وقت اخیر وزرایی را به مجلس برای تصدی وزارت علوم پیشنهاد کرد، اما نمایندگان نتوانستند به آن افراد مسئولیت بدهند.

رهبری تصریح کرد: همچنین هم‌اکنون شاهدیم که دولت فردی را معرفی کرده که به نظر من در زمان رأی‌گیری بیش از 200 رأی را کسب خواهد کرد. البته در این رابطه مخالفان وزیر پیشنهادی باید مخالفت‌های خود را بر یک اساسی مطرح کنند تا طرح موضوعات برخلاف واقع نباشد.

وی ادامه داد: مطهری امروز در مخالفت با وزیر پیشنهادی برخی مطالب را مطرح کرد که واقعیت نداشت، به طور مثال برخی موضوعات در مورد امضای نامه در فتنه 88 مطرح شد که فرهادی در این رابطه گفته بود که من نامه را امضا نکردم و یک سایت چنین موضوعی را نوشته است همچنین وی اعلام کرد که در حزب مشارکت فعال نبوده، از این‌رو نباید مطالب خودمان را به دیگران تحمیل کنیم.

رهبری ادامه داد: هم‌اکنون وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری بدون وزیر است و یقیناً فرهادی با توجه به تجربه‌اش در وزارتخانه در سال‌های اول انقلاب می‌تواند بهترین فرد برای این حوزه باشد، زیرا ضمن شناخت کافی از موضوعات از لحاظ علمی در رشته دانشگاهی استاد تمام است و درباره مسائل دینی و شرعی هم فرد شایسته‌ای است.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: فرهادی قبل از انقلاب هم از سال سوم دبیرستان به‌عنوان مقلد امام (ره) بود و بعد از آن هم در مشهد در گروه‌های اسلامی فعالیت می‌کرد. همچنین همواره در جهت انقلاب و ارزش‌ها حرکت می کرده است.

وی گفت: در زمان مسئولیت فرهادی در وزارت علوم، مسائل ضدانقلاب مانند فعالیت گروه‌های مارکسیستی و کمونیستی در دانشگاه‌ها وجود داشت و حز‌ب‌اللهی‌ها در غربت بودند که در آن زمان فرهادی در راستای ارزش‌های دینی و اعتقادی فعالیت می‌کرد. بعد از این موضوعات هم وی در دانشگاه تهران مسئولیت ریاست داشت./

همچنین نماینده مردم آستانه اشرفیه در موافقت از گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت علوم دفاع کرد؛

به گزارش صدای گیلان ، محمدحسین قربانی با بیان اینکه بعد از سه دهه پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تحول در این وزارتخانه بودیم ادامه داد:‌رهبر انقلاب دانشگاه ها را در ترسیم نقشه راه کشور تأثیرگذار می داند خوشبختانه تا کنون در این مسیر خوب پیش رفتیم و باید این کار تا رسیدن به اهداف بالادستی از جمله سند چشم انداز 20 ساله و طرح جامع علمی کشور ادامه یابد.

این نماینده با تأکید بر اینکه تمایل نمایندگان به تصدی فرهادی در وزارت علوم نشان از توانایی فرهادی دارد گفت: بسیاری از نمایندگانی که پیش از این مخالف وزرای پیشنهادی وزارت علوم بودند امروز در حمایت و پاسداری از فرهادی ثبت نام کردند.

قربانی ادامه داد:‌ وزیر علوم باید در زمینه فتنه 4 محور را اصول خود قرار دهد اول فتنه را خط قرمز نظام بداند و درباره فتنه روشنگری کند همچنین فتنه سال 88 را توطئه دشمنان بداند و هدف از فتنه گران را گمراه کردن مردم عنوان کند.

عضو فراکسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه بارها با فرهادی صحبت کرده است گفت:‌ فرهادی این اصول را قبول دارد و تأکید می کند فتنه خط قرمز نظام است او در زمان فتنه در ماجرای بیمارستان رسول و حضرت امام با تدبیر مدیریت خود را نشان داد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: فرهادی 8 سال سابقه حضور در وزارتخانه ها را دارد چه کسی بهتر از او می تواند اداره وزارت علوم را بر عهده گیرد او 4 سال وزارت آموزش و 4 سال وزارت بهداشت را اداره و به خوبی مسائل دوران سیاسی وزارت آموزش و پرورش را مدیریت کرد در آن زمان من دانشجوی فعال سیاسی بودم و اقدامات او را رصد می کردم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به عملکرد فرهادی تأکید کرد: او با استاد تمامی گزینه مناسبی برای تصدی وزارت علوم است. باور دارم فرهادی منتصب به هیچ جریانی نیست./خانه ملت

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه