زمان بارگزاری این صفحه: 7:13 PM UTC

دکتر روحانی در رشت؛ طرح اجرای ۱۸پروژه مهم و بزرگ در گیلان با اعتبار ۷۹۵ میلیارد تومانی

رییس جمهور در سخنرانی خود در ورزشگاه عضدی رشت درباره برنامه‌های دولت برای پیشرفت استان گیلان گفت؛ دولت اجرای ۱۸ پروژه مهم و بزرگ را برای گیلان در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در برنامه خود دارد که با اعتباری بالغ بر ۷۹۵ میلیارد تومان اجرا خواهند شد و همه این اعتبار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تخصیص داده می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رییس جمهوری در بخش از سخنان خود درباره برنامه‌های دولت برای پیشرفت استان گیلان گفت: دولت اجرای ۱۸ پروژه مهم و بزرگ را برای گیلان در سال‌های ۹۴ و ۹۵ در برنامه خود دارد که با اعتباری بالغ بر ۷۹۵ میلیارد تومان اجرا خواهند شد و همه این اعتبار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تخصیص داده می شود.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تفصیل این طرح‌ها در شورای اداری استان توضیح داده خواهد شد، در توضیح چند طرح بزرگ از میان پروژه‌های مصوب دولت برای استان گیلان اظهار داشت: اولین طرحی که برای تکمیل آن تا سال ۹۵ اقدام خواهیم کرد، راه‌آهن قزوین به رشت خواهد بود. همه اعتباراتی که امسال و سال آینده برای تکمیل این طرح لازم است، اختصاص خواهیم داد.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت به این وعده خود نیز مثل دیگر وعده‌هایش عمل کرده و در سال ۹۵ قطار از تهران به رشت خواهد رسید، اضافه کرد: ادامه مسیر راه‌آهن قزوین-رشت به آستارا برنامه دیگر دولت برای استان است که اگر چه در دولت یازدهم تکمیل نخواهد شد، اما اجرای آن را آغاز خواهیم کرد. این پروژه بسیار عظیمی با اعتبارات کلان است. این کار آغاز خواهد شد و بخشی از کار در دولت یازدهم انجام می‌گیرد. البته راه‌آهن رشت به انزلی نیز دنبال و عملیاتی خواهد شد.

 

دکتر روحانی اظهار داشت: قدم دومی که دولت یازدهم برخواهد داشت، تکمیل آزادراه قزوین به رشت است. یک قسمت از این آزادراه بسیار پیچیده و سخت و کوهستانی است. البته طول آن خیلی زیاد نیست، اما اجرای آن که ۱۱ کیلومتر طول دارد، اعتبار زیادی می‌خواهد. باید مشکل این بخش حل شود تا این گره آزادراه حل شود. تا پایان دولت یازدهم این پروژه را، اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد. اعتبار آن نیز که بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان است به صورت مشترک از سوی دولت، بخش خصوصی و بانک‌ها تامین خواهد شد و در مجموع تا پایان دولت یازدهم این ۱۱ کیلومتر عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

 

رییس جمهوری، اجرا و تکمیل چندین سد در استان را از دیگر برنامه دولت برای توسعه گیلان معرفی و تصریح کرد: اجرای چندین سد را شروع و بخشی از آن را تکمیل خواهیم کرد. ۴ سد در سال ۹۴ و ۷ سد در ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

 

دکتر روحانی ادامه داد: برنامه دیگر دولت یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی است. این کار شروع شده و در هر سال یعنی از سال ۹۴ تا پنج سال آینده طبق برنامه، به میزان ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را یکپارچه‌سازی و تسطیح خواهیم کرد. اعتبارات این طرح برای ۱۰ هزار هکتار در هر سال پیش‌بینی شده تا تحولی در زمینه کشاورزی استان باشد.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه در زمینه صنعت و معدن استان نیز دولت طرح‌هایی دارد، اظهار داشت: برای طرح‌هایی که نیمه تمام است و سرمایه در گردش می خواهد، قول می دهیم کمک کنیم. با بانکها و با بانک مرکزی صحبت کردیم تا نیاز طرح‌های صنعتی و سرمایه در گردش واحدها تامین شود. مجموعاً رقم ۳ هزار میلیارد تومانی برای این برنامه مدنظر قرار گرفته است.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه استان گیلان می‌تواند نقطه بسیار مهمی برای گردشگری سلامت باشد، تصریح کرد: دولت در زمینه بهداشت و درمان،کار بزرگی در طول سال گذشته انجام داده است و ان شاء الله در استان نیز چندین بیمارستان از جمله بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در رشت افتتاح خواهد شد.

 

رییس جمهوری به اقدامات دولت برای توسعه گردشگری و در نظر گرفتن تسهیلات برای تکمیل و یا ساخت هتل‌های ۴ و ۵ ستاره، طرح‌های دولت برای آبزیان و پرورش ماهی در قفس در سواحل شمالی نیز اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: از گردشگران و مردم گیلان می خواهم که برای محیط زیست این استان تلاش بیشتری داشته باشند. این استان با عظمت و سرسبز، در این حوزه معضل بزرگی دارد. مساله زباله و فاضلاب، سواحل شمالی و تالاب انزلی را که یکی از نعمت‌های بزرگ و از مناطق گردشگری بزرگ است، در خطر قرار داده است.

 

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه چه کسی قادر است از این همه احساسات، لطف و محبت مردم در سراسر خیابان‌ها، از فرودگاه تا این اجتماع عظیم در ورزشگاه شهید عضدی تشکر و قدردانی کند، گفت: بنده فقط می‌توانم بگویم خادمان شما کوچکند و شما مردمی بس بزرگ هستید.

 

رییس جمهوری تصریح کرد: اینجا سرزمین گیلان، سرزمین قهرمانان، سردار جنگل، علما، مراجع و بزرگان، سرداران و فداکاران، ریاضی‌دانان و دانشمندان است؛ گیلان سرزمین فخر ایران عزیز است که در آن به هر کجا که نگاه می کنی، سرسبزی است؛ زمین، جنگل و کوه و دل مردم دریادلش. مردم بزرگ این خطه مرزبانانی غیور برای سرزمین ایران در طول قرون متمادی و عاشقان اهل بیت و خاندان رسالت، از صدر اسلام تا امروز و فردای تاریخ ایران بزرگ بوده و هستند و تاریخ تمدن این سرزمین به درازی تاریخ تمدن ایران عزیز و بزرگ است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه