زمان بارگزاری این صفحه: 10:42 AM UTC

دیباچه ای بر تاریخچه دانشگاه گیلان

صدای گیلان – دانشگاه گيلان از سال 1346 با عنوان مدرسه عالی بازرگانی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، دانشگاه گيلان از سال 1346 با عنوان مدرسه عالی بازرگانی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. و در سال 1353 به تصويب شورای گسترش آموزش عالی رسيد و در سالهای 55 – 1354 در چارچوب قرارداد بين دولتهای ايران و آلمان غربی سابق، دانشگاه گیلان ، تاسيس و از سال 1356 فعاليتهای آموزشی خود را با پذيرش 155 دانشجو در 9 رشته تحصيلی آغاز نمود .

در سال 1356 مدرسه عالی مدیریت و مدرسه عالی بازرگانی که تنها مراکز آموزش عالی در استان گیلان بودند با دانشگاه گیلان ادغام و فعالیت های آموزشی آن تا پایان سال تحصیلی 1358 با تعداد 605 نفر دانشجو در 14 رشته تحصیلی ادامه یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعاليتهای آموزشی خود را در 8 رشته تحصيلی و با حدود 500 دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده های علوم پایه ، فنی،علوم کشاورزی،علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.

در طی سال های 1384 تاکنون روند رشد و توسعه دانشگاه گیلان با شتاب بیشتری ادامه یافته و دانشکده های علوم ریاضی، مهندسی مکانیک، فناوری نوین و پردیس بین الملل در منطقه آزاد انزلی و پژوهشکده حوضه آبی خزر راه اندازی شد.

اين دانشگاه در حال حاضر با 9 دانشکده و یک واحد پردیس و دو پژوهشکده( حوضه آبی دریای خزر و گیلان شناسی) با حدود 500 عضو هیئت علمی،بیش از 17000 هزار دانشجو و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است و سالانه بیش از 6000 هزار نفر دانشجو را در310 رشته – گرایش در مقاطع تحصيلی کارشناسی ( 112 رشته- گرایش) ، کارشناسی ارشد (148 رشته-گرایش) و دکتری (50رشته- گرایش) برای دوره های روزانه ، شبانه ، پردیس و مجازی پذيرش می کند .

گفتنی است دانشگاه گیلان دارای موقعیت علمی بسیار ممتازی است و هر سال اساتید این دانشگاه تالیفات زیادی به چاپ می رسانند و همچنین در سال 91 طبق نظر isc (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) در جایگاه دهم در بین دانشگاه های جامع کشور قرار گرفت.

ریاست این دانشگاه هم اکنون برعهده دکتر احمد رضی می باشد که از آذر 92 در این سمت منصوب شده است.

دکتر رضی دارای دکتری تخصصی PhD  رشته زبان و ادبیات فارسی  از دانشگاه علامه طباطبایی تهران می باشد.

قابل ذکر است که آدرس دانشگاه گیلان در کیلومتر 5 جاده رشت – تهران می باشد.

    سایت دانشگاه گیلان

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،






عناوین ویژه