زمان بارگزاری این صفحه: 7:40 PM UTC

دیدبان بازار و سرمایه/10شهریور

صدای گیلان:تاثیر رویدادهای سیاسی و اجتماعی بر بازارهای مالی بر کسی پوشیده نیست.حال در حجم زیاد اطلاعات و اخبار ، گزارش خلاصه ای از اتفاقات داخلی و جهانی ، می تواند کمک حال دنبا ل کنندگان بازار سرمایه باشد.البته این مهم برای فعالین حوزه بورس بیشتر است.گزارش زیر از کارگزاری “مفید ” می باشد: جهانی: […]

صدای گیلان:تاثیر رویدادهای سیاسی و اجتماعی بر بازارهای مالی بر کسی پوشیده نیست.حال در حجم زیاد اطلاعات و اخبار ، گزارش خلاصه ای از اتفاقات داخلی و جهانی ، می تواند کمک حال دنبا ل کنندگان بازار سرمایه باشد.البته این مهم برای فعالین حوزه بورس بیشتر است.گزارش زیر از کارگزاری “مفید ” می باشد:

جهانی:

بازارهای مالی آسیا عمدتا کار خود را با رشد آغاز کرده اند. نفت افزایش یافته، طلا و فلزات اساسی کاهش یافته اند.

با صحبتهای رئیس جمهور روسیه در مورد استقلال جنوب شرق اوکراین تنش ها درباره اوکراین تشدید شده است. سخنگوی ولادیمیر پوتین پس از مصاحبه وی اشاره کرده که روسیه به دنبال استقلال جنوب شرق اوکراین نمی باشد.

قرارداد یک ماهه نفت برنت دریای شمال 0.1 درصد رشد داشته و 103.3 دلار برای هر بشکه معامله می شود. طلا با بازگشایی بازارهای مالی، روند نزولی داشته و هر اونس از آن اندکی کمتر از 1287 دلار داد و ستد می شود.

بامداد امروز شاخص PMI رسمی و HSBC کارخانجات چین برای ماه گذشته، منتشر شده است. هر دو شاخص نسبت به ماه گذشته کاهش یافته اند، اما بالاتر از 50 قرار دارند. عدد 50 مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها می باشد.

در پی کاهش سرعت رشد فعالیت کارخانجات چین، فلزات اساسی عمدتا با کاهش قیمت کار خود را آغاز کرده اند. مس با کاهش 0.1 درصدی 7024 دلار در هر تن معامله می شود. آلومینیوم و روی نیز هر یک 0.1 درصد کاهش یافته اند.

داخلی:

محمد جواد ظریف بامداد امروز به منظور دیدار با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گفتگو در رابطه با نحوه پیگیری مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع، به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده است. این اولین دیدار ظریف و اشتون پس از مذاکرات وین 6 می باشد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد بیان کرده که طبق برنامه دولت سرمایه بانک های دولتی در مدت سه سال 23 هزار میلیارد تومان، معادل 85 درصد افزایش خواهد یافت. وی از صندوق توسعه ملی، دارایی های مازاد بانک ها، فروش سهام شرکت های قابل واگذاری و حساب ذخیره ارزی به عنوان منابع این افزایش سرمایه نام برده است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر کاهش 20 درصدی درآمد ملی در دو سال گذشته، اشاره کرده که در سه ماهه ابتدایی 93 در اکثر حوزه ها افزایش نرخ رشد اتفاق افتاده و فقط در بخشهایی مانند سیمان رشد منفی دیده شده است. وی رکود بخش مسکن را از دلایل رشد منفی صنعت سیمان عنوان کرده است.

بازار ارز و طلا روند نزولی داشته و دلار و سکه بخشی از رشد روز قبل خود را اصلاح کرده اند. هر دلار با افت 0.3 درصدی با 3148 تومان برابری می کند. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز 0.2 درصد کاهش یافته و 948 هزار تومان معامله شده است.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه