زمان بارگزاری این صفحه: 9:34 AM UTC

دید بان بازار و سرمایه/سه شنبه 11 شهریور

صدای گیلان: خلاصه رویدادهای مهم سیاسی ، اجتماعی و بازار در سطح داخلی و جهانی می تواند چشم انداز پیشرو بازار سرمایه را حداقل در کوتاه مدت نمایان سازد.اهمیت این موضوع برای کسانیکه سرمایه گذاری انها در حوزه بورس و امثالهم می باشد بیشتر است.حال خلاصه ای از این رویداد ها به گزارش کارگزاری مفید […]

صدای گیلان: خلاصه رویدادهای مهم سیاسی ، اجتماعی و بازار در سطح داخلی و جهانی می تواند چشم انداز پیشرو بازار سرمایه را حداقل در کوتاه مدت نمایان سازد.اهمیت این موضوع برای کسانیکه سرمایه گذاری انها در حوزه بورس و امثالهم می باشد بیشتر است.حال خلاصه ای از این رویداد ها به گزارش کارگزاری مفید در زیر ذکر شده است:

جهانی:

دلار در برابر اکثر ارزهای عمده تقویت شده، ارزش نفت، طلا و فلزات اساسی کاهش یافته اند.

شاخص بورس های آسیایی عمدتا رشد داشته اند، اما شاخص MSCI آسیای پاسفیک تحت تاثیر افت شاخص بورس کره جنوبی افت داشته است. شاخص نیکی ژاپن در پی تضعیف ارزش ین در برابر دلار بیشترین رشد را در بین شاخص های بورس های آسیایی داشته است.

بعد از ظهر امروز شاخص PMI موسسه ISM برای امریکا منتشر می شود. پیش بینی می شود مقدار این شاخص تنها 0.1 درصد کاهش یافته و در سطح 57 قرار گیرد که نزدیک به رکورد آن از ژوئن 2011 می باشد. اعداد بالاتر از 50 در این شاخص نشان دهنده چشم انداز رشد فعالیت کارخانجات می باشد.

فلزات اساسی عمدتا نسبت به دیروز کاهش یافته اند، هرچند که بخشی از کاهش قیمت ها از صبح امروز جبران شده است. مس با 0.5 درصد کاهش کمتر از مرز 7000 دلار در هر تن معامله می شود.

قرارداد یک ماهه نفت برنت دریای شمال با کاهش 0.4 درصدی کمتر از 103 دلار برای هر تن معامله می شود.

داخلی:

رئیس بانک مرکزی پیش بینی کرده است که نرخ تورم در پایان سال 93 به کمتر از 20 درصد برسد. وی همچنین بر نظارت کافی بانک مرکزی بر تمام بانک ها و تسریع در ساماندهی موسسات بدون مجوز تاکید کرده است. پیش از این وزیر اقتصاد و دارایی خواستار استقلال بانک مرکزی شده بود. رئیس بانک مرکزی همچنین از بازنگری در نحوه تقسیم سودهای مشاع بین بانک و سرمایه گذاران خبر داده است.

وزیر اقتصاد و دارایی همچنین عنوان کرده که شرایط اقتصادی برای بازنگری جدی در نرخ سود بانکی و تسهیلات مهیا شده است.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از تدوین 7 طرح توسعه معادن زغال سنگ کک شو خبر داده است.

وزیر خارجه ایران در دیدار با رئیس شورای اروپا، با تاکید بر پایبندی طرف های مذاکره به تعهداتشان، دستیابی به راه حل جامع را کاملا ممکن دانسته و گفته که طرف های مذاکره باید با حساسیت به توافقات عمل کرده و مانع از پیچیدگی و انحراف توافقات شوند. وزیر خارجه ایران روز گذشته برای صحبت پیرامون مذاکرات هسته ای با کاترین اشتون به بروکسل سفر کرده است. طی مذاکرات روز گذشته محمد جواد ظریف و کاترین اشتون ضمن مرور آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای، پیرامون جدول زمانی مذاکرات در ماه جاری و هماهنگی های لازم برای برگزاری دور بعدی مذاکرات در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تبادل نظر کرده اند.

بازار ارز و طلا داخلی با ثبات بوده است. دلار و سکه بهار آزادی طرح جدید با تغییرات اندکی نسبت به صبح دیروز به ترتیب به 3146 و 949 هزار تومان رسیده اند.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه