زمان بارگزاری این صفحه: 1:04 AM UTC

رئیس جمهور؛ ارتش در همه صحنه ها پیوند خود را با ملت ایران به خوبی نشان داده است/ تصاویر

رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز ارتش گفت؛ ارتش جمهوری اسلامی ایران از آستانه روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز در همه صحنه های مهم پیوند خود را با ملت به خوبی نشان داده است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رئیس جمهوری گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران از آستانه روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز در همه صحنه های مهم پیوند خود را با ملت و فداکاری خود را در برابر ارزش های بزرگ اسلامیت، ایرانیت و جمهوریت به خوبی نشان داده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم بزرگداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: روز ارتش روز اقتدار ملی و روز پاسداشت امیران، افسران، درجه داران، سربازان و همه نیروهای مسلح از جمله نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و قرارگاه پدافند هوایی و همچنین روز احترام به شهدا، جانبازان و ایثارگران و خانواده های آنها به ویژه ایثارگران ارتش است.

مراسم بزرگداشت روز ارتش

روحانی، این روز را به ملت ایران، فرماندهی معظم کل قوا، خانواده های شهدا و همه خانواده های ایثارگر ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج قهرمان تبریک گفت.

وی اظهارداشت: آن روز که در آستانه پیروزی نهضت اسلامی بودیم اگر ارتش به ندای امام راحل پاسخ مثبت نمی داد انقلاب به این سادگی و سهولت به پیروزی نمی رسید.

او ادامه داد: ارتش از یک طرف در میان دو راهی خواست یک رژیم نامشروع به ظاهر حاکم در این کشور و استعمارگران بویژه آمریکا و از طرف دیگر خواست یک ملت ، امام و رهبری قرار داشت که دومی را برگزید و مورد تجلیل امام راحل قرار گرفت.

رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: ارتش در روزهای پس از پیروزی انقلاب هم همواره برای دفاع از نظام و کشور در صحنه، مقاومت و ایستادگی کرد.

روحانی افزود: یادمان نخواهد رفت در آن روزهای غربت جمهوری اسلامی ایران و توطئه گروهک ها در منطقه غرب کشور، پایگاه هوانیروز کرمانشاه و قهرمانانی چون خلبان کشوری و شیرودی و پایگاه هوایی تبریز و فرماندهی شهید فکوری در صف اول ایستادگی کردند.

وی یادآور شد: آنها نگذاشتند امام و ملت تنها بماند و آن روزهای بعد از پیروزی انقلاب و تحرک گروهک ها و آنگاه که توطئه ای منطقه ای و بلکه جهانی علیه این ملت طراحی شد و تجاوز عفلقیان آغاز شد.

رئیس جمهوری همچنین اظهارداشت: این نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج بودند که در برابر تهاجم بیگانگان ایستادگی کردند و با عملیات مهم ثامن الائمه (ع) که دل امام راحل و ملت را خشنود کرد و حصر آبادان را شکست و عملیات مهم بستان، فتح المبین، بیت المقدس و آزادی خرمشهر که ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و بسیج توانستند قهرمانی های بزرگی را از خود خلق کنند.

حجت الاسلام روحانی با بیان این که ما به همه آن جوانمردها و دلاوری ها درود می فرستیم، گفت: ما به همه آنهایی که در صحنه جنگ و در مسیر دفاع از استقلال این کشور ایستادگی کرده اند، از همه صیاد شیرازی ها، فلاحی ها، نامجوها، ستاری ها، بابایی ها و همه شهیدان و سرداران میدان نبرد، همه دلاوران و خانواده های آنها و همه عزیزانی که در دفاع مقدس فداکاری کردند، تلاش و ایثار آنها را ارج می نهیم.

رئیس جمهوری با یادآوری این که هر کجا امام (ره) و رهبر معظم انقلاب دستور و فرمانی دادند و مسیری را برگزیدند، ارتش جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم اطاعت بوده است، یادآور شد: آن گاه که امام راحل فرمود و در وصیت نامه خود تاکید کرد که نیروهای مسلح در احزاب، جناح ها و گروه ها و بازی های سیاسی وارد نشوند، ارتش امتحان بسیار خوبی را در تاریخ انقلاب از خود نشان داد.

روحانی، ارتش را تنها مظهر اقتدار ملی ندانست و گفت: ارتش مظهر نظم ، انضباط ، مدنیت ، سلامت اداری ، سلامت اقتصادی ، مظهر فراجناحی و فراحزبی بودند ، اسلامی ، دینی و ملی بودن است.

او تاکید کرد: هر قدر نیروهای مسلح از گروه، جناح و حزب فاصله بگیرد در قلب مردم بهتر جای می گیرد و اعتماد ملت و نیروهای مسلح بیشتر و بیشتر خواهد شد.

حجت الاسلام روحانی با تاکید بر این که امروز ارتش مایه آرامش ملت و بالاتر از آن آرامش ملت های منطقه است ، اضافه کرد: دلاوران نیروی ارتش از خلیج فارس تا خلیج عدن ، از دریای عمان تا دریای مدیترانه ، آب های آزاد و اقیانوس ها با برچم به اهتزاز درآمده جمهوری اسلامی ایران، دلاورانه حضور خود را در دریاها ثبت می کنند.

وی تصریح کرد: اما این حضور برای امنیت کشورهای ساحلی و کشتیرانی و همچنین امنیت راه ها و آبراه های دریایی است. هیچ کس نگران حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب های بین المللی نیست.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری این نکته که هیچ یک از ملت های منطقه نگران حضور ارتش و سایر نیروهای مسلح در مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیستند ، گفت: رزمایش ارتش یا سپاه موجب آرامش مردم منطقه است.

روحانی با بیان این که دکترین ما دکترین نظامی و جنگ نیست ، بلکه دکترین نظامی و دفاعی است ، اظهار داشت: استراتژی ما همواره بازدارندگی فعال است. بازدارندگی برای استقرار صلح و امنیت در کشور و منطقه است.

وی با تاکید بر این که امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سایه خودباوری ، خوداتکایی و نوع آوری بزرگ ترین نیروی مقتدر مسلح در این منطقه هستند ، خاطرنشان کرد: اما هدف این قدرت نظامی ، صلح و امنیت است نه تجاوز و حمله به مظلومان و کودکان.

رئیس جمهوری با بیان این نکته که نیروهای مسلح همواره در پی دفاع از مظلومین هستند، یادآور شد: نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نمونه ارتش و نیروی مسلح مقتدر و صلح خواه در منطقه هستند.

روحانی همچنین گفت: دیگران از ارتش ایران بیاموزند، دنبال فتنه در این منطقه نباشند، به کودکان مظلوم حمله نکنند و به پیرمردان و پیرزنان در کشور یمن حمله نکنند، حمله به مظلومین برای کسی افتخار نمی آفریند، حمله به مردم مظلوم ننگ دو جهان را برای متجاوز به وجود می آورد.(متن از پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران – تصاویر از؛ ایرنا و مهر)

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه