زمان بارگزاری این صفحه: 12:20 PM UTC

رشتی‌ها بیشتر «جام جم» و «همشهری» می‌خوانند

نتایج یک نظرسنجی در میان مردم شهر رشت نشان داد که روزنامه های جام جم، همشهری، خبر ورزشی و نود و نیز مجله خانواده سبز پرمخاطب ترین رسانه های مکتوب مردم این شهر هستند.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

نتایج یک نظرسنجی در میان مردم شهر رشت نشان داد که روزنامه های جام جم، همشهری، خبر ورزشی و نود و نیز مجله خانواده سبز پرمخاطب ترین رسانه های مکتوب مردم این شهر هستند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج یک نظرسنجی میدانی نشان می‌دهد که صداوسیما و پایگاه‌های اطلاع رسانی اینترنتی برای مردم ساکن در شهر رشت بیشترین محل رجوع جهت دریافت اخبار و اطلاعات است.

در این پژوهش که حاصل نظرسنجی از ۷۰۰ شهروند ساکن در شهر رشت درباره الگوی مصرف و میزان استفاده آنها از مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی آنلاین است، مشخص شد که میزان استفاده از مطبوعات در بین سایر رسانه‌ها در جایگاه چهارم و در خصوص اعتماد به این رسانه هم مطبوعات بعد از شبکه‌های اینترنتی و صدا و سیما در جایگاه سوم قرار دارد.

همچنین بالاترین میزان اعتماد پاسخگویان متعلق به پایگاه‌های اطلاعاتی اینترنتی با میانگین ۲.۷۳ از ۵، صداوسیما با میانگین ۲.۶۰ و روزنامه‌ها و سایت‌های متعلق به آنها با میانگین ۲.۵۲از ۵ مربوط بوده و کمترین میزان اعتماد هم به رادیوهای خارجی فارسی زبان با میانگین رتبه‌ای ۱.۲۱، مطبوعات خارجی با میانگین ۱.۴۸ و شبکه‌های ماهواره‌ای با میانگین ۱.۹۴ از ۵ مربوط است.

بنابر نتایج این پژوهش که توسط مرکز ملی مطالعات و سنجش افکار عمومی به سفارش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آذرماه امسال انجام شده، مهمترین شیوه دسترسی پاسخگویان به مطبوعات (روزنامه و مجلات) خرید شخصی بوده و میانگین میزان مطالعه روزنامه توسط خوانندگان مستمر آن‌ها ۴۵ دقیقه در شبانه‌روز است.

کدام روزنامه‌ها محبوب ترند؟

مهمترین روزنامه مورد مطالعه پاسخگویان در بخش روزنامه‌های غیر ورزشی «جام جم» و «همشهری» و در میان روزنامه‌های ورزشی «خبر ورزشی» و «نود» است. در بین مجلات هم «خانواده سبز» به عنوان مجله غیر ورزشی و «دنیای ورزش» به عنوان مجله ورزشی بالاترین خواننده را نسبت به سایر مجلات داراست.

در مورد بخش‌های مختلف روزنامه هم نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که در میان موضوعات مندرج در روزنامه‌های کشور، بیشترین درصد میزان علاقه‌مندی پاسخگویان با ۱۷.۴ درصد مربوط به بخش ورزشی، ۱۶.۶ درصد بخش حوادث و ۱۱.۴ درصد هم به بخش سیاسی روزنامه‌ها مربوط است.

اما در خصوص ویژگی‌های یک روزنامه مناسب هم نتایج تحقیقات مرکز ملی مطالعات و سنجش افکار عمومی نشان می‌دهد، ۳۸.۴ درصد پاسخ‌ها مربوط به صحت مطالب روزنامه و ۱۲.۱ درصد شفاف‌سازی اخبار و مسایل روز است. در این رابطه گفتنی است، میانگین نمرات داده شده آنها هم به عملکرد روزنامه‌ها در سطح کشور بطور میانگین ۱۳.۸ است که ۲۷ درصد نمرات در حد ۱۵ تا ۱۶ می‌باشد.

شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای خبری

همچنین مردم در پاسخ به این سئوال که «شما جهت کسب اخبار و اطلاعات چقدر از نرم‌افزارهای خبری نصب شده بر روی موبایل‌تان استفاده می‌کنید؟» ۱۰.۵ درصد اظهار داشته‌اند که همیشه، ۱۸.۵ درصد گاهی، ۱۷.۹ درصد بندرت و پاسخ ۵۳ درصد هم خیر است. بنابراین بخش اعظمی از پاسخگویان این پژوهش از نرم‌افزارهای خبری نصب شده در تلفن‌های همراه هیچ بهره‌ای نمی‌برند.

در رابطه با شبکه‌های اجتماعی آنلاین هم بیشترین حضور افراد در ساعات مختلف و نامشخص بوده که به طور میانگین معادل ۳.۶ ساعت در شبانه‌روز است و مهمترین دلایل استفاده آنها از این شبکه‌ها هم برقراری تماس با دوستان با ۴۲.۷ درصد و سرگرمی و تفریح با ۱۷.۴ درصد فراوانی است. همچنین بیشترین حضور آنان در شبکه اجتماعی وایبر با ۲۸.۴ درصد است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه