زمان بارگزاری این صفحه: 8:43 AM UTC

رفاقت با کیانیان فرمان آرا را به تئاتر کشاند.

فرمان‌آرا : در حال حاضر در مقطعی از زندگیم هستم که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم نه اینکه آن را به عنوان برگی رو کنم. بلکه دوست داشتم این تجربه را داشته باشم. همچنان که برای اولین بار در 73 سالگی روی صحنه می‌آیم و نقش کوتاه «کاردینال» را خودم بازی می‌کنم.

فرمان آرا و کیانیان در نشست نمایش مردی برای تمام فصول

صدای گیلان؛ بهمن فرمان آرا ،بدون شک یکی از گارگردانان بزرگ ایران است. ولی مثل برخی دیگر ،سالهاست که به دلایل مختلف ،فیلمی نساخته و در کنج عزلت به تماشای صحنه نشسته است .اما انگار دوستی اش با رضا کیانیان باعث حضور وی در تئاتر شده و برای اولین بار ،با نمایش؛ “مردی برای تمام فصول”.

فرمان آرا در نشست خبری این نمایش گفت: از سال‌ها پیش به این نمایشنامه علاقه بسیاری داشتم، حدود 10 سال پیش رضا کیانیان بحث اجرای آن را مطرح کرد آن زمان شرایط اجرایش فراهم نشد و این شرایط امسال مهیا شده است.

فرمان‌آرا اضافه کرد: در حال حاضر در مقطعی از زندگیم هستم که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم نه اینکه آن را به عنوان برگی رو کنم. بلکه دوست داشتم این تجربه را داشته باشم. همچنان که برای اولین بار در 73 سالگی روی صحنه می‌آیم و نقش کوتاه «کاردینال» را خودم بازی می‌کنم.

او که روز 29 مهرماه در نشست خبری نمایش «مردی برای تمام فصول» سخن می‌گفت، ادامه داد: نمایش ما براساس همان متن اصلی اجرا می‌شود البته اجرای کامل آن متن چهار ساعت و نیم زمان می‌برد ولی متن ما توسط امید سهرابی برای اجرای دو ساعته تنظیم شده است.

فرمان‌آرا که 8 سال کار نکرده بود در پاسخ به پرسشی درباره حضور دوباره‌اش در فعالیت‌های هنری و چشم انداز فرهنگ بعد از هشت، گفت: من با توجه به تجربه خودم صحبت می‌کنم. سال گذشته به آقای روحانی رای دادم و فکر می‌کنم امروز فضای فرهنگی آنقدر مناسب است که همه می‌توانند کار کنند. البته در سال‌هایی که از فعالیت سینمایی دور بودم،آثاری را ترجمه کردم و یک نمایشنامه هم نوشتم. اما دوست داشتم حضورم در مطبوعات به دلیل کار باشد. حالا هم امیدوار هستیم تا شرایط بهتر شود. فعلا امید هست و سعی می‌کنیم تدبیر را هم اضافه کنیم.

در ادامه رضا کیانیان در پاسخ به پرسشی درباره بازی‌اش در نقشی که پیش از این بخوبی با بازی “پل اسکافیلد” ایفا شده است، گفت: فیلم «مردی برای تمام فصول» را در جوانی دیده بودم. پل اسکافیلد بسیار زیبا نقش “سر تامس مور” را بازی می‌کند. او طبق مدل خودش کار می‌کند و من هم شبیه خودم بازی می‌کنم. اگر نوع لباس و گریم من یادآور او است، به دلیل دوره تاریخی است که اتفاقات نمایش در آن رخ داده است.

این بازیگر تئاتر و سینما اضافه کرد: من روایت خودم را از این نقش نمایش می‌دهم. نه تنها از بازی در این نقش ترسی ندارم، بلکه دوست داشتم پل اسکافیلد هم بود و نمایش ما را می‌دید و حتما خوشحال می‌شدم که با او صحبت کنم.

کیانیان با اشاره به مقایسه‌هایی که گاهی در مورد هنرمندان ایرانی و خارجی انجام می‌شود، تصریح کرد: ما در ارتباطات بین‌المللی نیستیم، اما اگر به شکل باز، در بازار هنر دنیا بودیم، حتما متوجه می‌شدید هنرمندان ما چیزی از خارجی‌ها کم ندارند بلکه خیلی وقت‌ها امتیازاتی اضافه هم داریم. در هالیوود سالی 700‌، 800 فیلم ساخته می‌شود که 20 تای آن به ما می‌رسد درحالیکه در ایران سالی 80 فیلم ساخته می‌شود که پنج تای آن خوب است. بنابراین هرچند آن سوی آب آثار بسیار خوبی وجود دارد، این طرف هم چنین است.

این هنرمند تئاتر و سینما با اشاره به دوره نگارش نمایشنامه «مردی برای تمام فصول» یادآور شد: این نمایش در انگلیس قرن شانزده یک معنا می‌دهد و در ایران امروز و هر جامعه دیگری معنای دیگری خواهد داشت. ما با خوانش خودمان با این اثر روبرو می‌شویم و هر یک از ما روایت خود را داریم. از یازده سال پیش همیشه این دغدغه را داشتم که چرا این متن را کسی کارگردانی نمی‌کند و آنقدر زیر پای آقای فرمان آرا نشستم تا راضی به اجرای آن شدم. همچنان که به بسیاری از کارگردان‌های سینما پیشنهاد می‌کنم تئاتر کار کنند و این تجربه را به دست بیاورند.

کیانیان در پاسخ به پرسشی درباره ممیزی نمایشنامه «مردی برای تمام فصول» توضیح داد: این متن هرگز مساله ممیزی نداشته است. فیلم آن بارها از تلویزیون پخش شده و نمایشنامه‌اش بارها توسط کارگردان‌های گوناگون اجرا شده است.

رضا کیانیان  ادامه داد: سال‌ها وضعیت تئاتر ما چنین بوده است، همچنان که پیش از انقلاب وقتی یونسکو به ایران آمد و اجرای «کرگدن» اثر آقای سمندریان را دید‌، آن را بهترین اجرای این نمایشنامه توصیف کرد./خلاصه گزارش از ایسنا

کیانیان و فرمان آرا در نشست   نمایش مردی برای تمام فصول

کیانیان و فرمان آرا در نشست نمایش مردی برای تمام فصول

1413889924438_hamidreza dastjerdi -9 1413889936684_hamidreza dastjerdi -8

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه