زمان بارگزاری این صفحه: 6:59 AM UTC

روزنامه قوچانی گل به خودی زد

صدای گیلان – بخش مهمی از انتقادات جریان‌های سیاسی کشور و حتی بخشی از جریان‌دوم‌خرداد در این باره به “اقدام ناشیانه” و “غیرحرفه‌ای” گردانندگان روزنامه مردم‌امروز اختصاص یافت.

صدای گیلان/ به گزارش تسنیم، پس از آنکه دادستانی تهران روز گذشته خبر از توقیف روزنامه “مردم امروز” به دلیل انتشار مطلبی موهن علیه پیامبر اعظم(ص) داد، در کنار برخی ابراز همدردی‌های خبرنگاران و روزنامه‌نگاران با هم‌صنف‌های بیکار شده خود در این روزنامه، بخش مهمی از انتقادات جریان‌های سیاسی کشور و حتی بخشی از جریان‌دوم‌خرداد در این باره به “اقدام ناشیانه” و “غیرحرفه‌ای” گردانندگان روزنامه مردم‌امروز اختصاص یافت.

علاوه بر تاکید بر ضرورت توجه به حساسیت‌های طبیعی مردم و مسئولان نسبت به انتشار مطلبی در راستای حمایت از نشریه اهانت‌کننده به پیامبر اعظم(ص)، تعداد مهمی از انتقادات نیز تلویحاً یا تصریحاً به سمت محمد قوچانی، سردبیر نشریه مردم امروز جهت گرفت؛ تا جایی که یکی از روزنامه‌نگاران و حقوقدانان جریان دوم‌خرداد، با تشبیه غیرمستقیم قوچانی و گردانندگان روزنامه مردم‌امروز به “راننده نابلدی که هر ماه یکبار تصادف می‌کند”، آنها را عامل اصلی چنین اتفاقاتی دانست.

این انتقاد به قوچانی و گردانندگان روزنامه مردم امروز از آنجا نشأت می‌گیرد که قوچانی به همراه تیمش تا کنون با توقیف ۸ نشریه، رکورددار توقیف در روزنامه‌ها بوده و چندی پیش نیز اشتباهی از همین جنس در روزنامه آسمان و غیرانسانی توصیف کردن حکم الهی قصاص، موجب به محاق توقیف رفتن آسمان شده بود.

قوچانی علاوه بر مردم امروز، پیش از این “همشهری ماه”، “شرق”، “هم‌میهن”، “شهروند امروز”، “ایراندخت”، “اعتماد ملی” و “آسمان” را نیز توقیف کرده بود.

download (1)

در همین راستا، کامبیز نوروزی از روزنامه‌نگاران دوم‌خردادی که در عرصه حقوق تحصیل کرده و در این حوزه نیز فعالیت دارد، در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: “دوستان از دیرباز از نگاه بنده حقیر نسبت به حقوق و آزادی مطبوعات آگاهی دارند. اما اجازه دهید این نقد جدی صنفی را به دوستان مردم امروز داشته باشم که انچه تیتر یک و عکس یک روزنامه شد، بی‌اندازه غیرحرفه ای و خطا بود و بگذریم که آیا ارزش داشت یانه. یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای قبل از هر چیز باید تاریخ و جغرافیای کلام را بشناسد. به سادگی می‌شد فهمید که درست بعد از شماره ای از شارلی ابدو که کاریکاتور پیامبر اسلام را منتشر کرد است ، انتشار جمله “من شارلی ابدو” هستم چقدر مشکل ساز است. صبح همان روز در جایی که دوستانی دیگری هم بودند با دیدن این صفحه یک، همگی نگران توقیف بودند. چگونه روزنامه خودش این نکته را قبلا ندید. این جور بی‌دقتی‌های غیرحرفه‌ای و گاه غیرمسئولانه را نمی توان به نقد و نظر نکشید. بی‌این نقدها و بسنده کردن به مرثیه یا حماسه‌سرایی کمکی به توسعه روزنامه‌نگاری کشور نمی‌شود. من هم از نظر حقوقی و هم از نظر روزنامه نگاری، این توقیف و هر توقیف دیگری را نمی‌پسندم، اما، در این مورد اخیر، اشتباهی بسیار غیرحرفه‌ای و بی‌توجهی به حساسیت‌هایی که یک روزنامه‌نگار حرفه ای باید آنها را حتما ببیند ، نقش بزرگی در این ماجرا داشت. وقتی یک راننده هرچندماه یکبار تصادف می‌کند، لابد رانندگی را خوب نیاموخته است.”

همچنین در نقد دیگری به مردم امروز و گردانندگان آن، جمیله کدیور همسر عطاالله مهاجرانی وزیر فرهنگ دولت خاتمی که این روزها در لندن به سر می‌برد، در صفحه خود اقدام گردانندگان روزنامه مردم‌امروز در اهانت به پیامبر را “گل به خودی” توصیف کرده و می‌نویسد:«به عنوان کسی که سالها روزنامه نگاربوده، از توقیف ‫مردم امروز‬، مثل هر روزنامه دیگری بسیار متاسفم. با این حال به نظرم این روزنامه می توانست و می بایست بیش از این نوزده شماره عمر کند. ولی متاسفانه به دلیل یا دلایلی که بر من روشن نیست، نمی دانم چرا دوستان ‫روزنامه‬ نگاری که سالها سابقه فعالیت در نشریات مختلف داشتند و بارها مزه تعطیلی را به دلایل واهی چشیده بودند، چطور متوجه حساسیت های وضعیت فعلی (اعم از سیاسی، و فرهنگی) نبودند و به این راحتی بهانه به دست دادند.»

وی همچنین می‌افزاید: «من نمی دانم چنان تیتری برای یک روزنامه سیاسی چه تفسیری در بین همکاران روزنامه نگار می توانست داشته باشد؟ آیا این به منزله گل به دروازه خودی نبود؟ آیا آنها نمی توانستند محکومیت خشونت و افراط از یک سو و همدلی خود را با کشته شده ها از سوی دیگر را به نحو مدبرانه تری ترسیم کنند؟ من معتقدم این بار اشتباه از جانب همکاران مان بود، ولو مورد انتقاد دوستان قرار بگیرم. خوب است گاهی اشتباهات خود را هم بپذیریم.»

مطالب بیشتر؛

  • تفکر روحانی اصلاح‎طلبانه است/ اکثریت مجلس آینده اصولگرا نخواهند بود محمد قوچانی معتقد است؛ مجلس آینده مجلسی متنوع‎تر و متکثرتر از مجلس فعلی خواهد بود و حتما اکثریت آن‎ها اصولگرایان نخواهند بود.
  • تولد یک روزنامه/ روزنامه ای از جنس محمد قوچانی روزنامه سوال جواب در شماره روز چهارشنبه دهم دی ماه، مطلبی را با عنوان 'تولد یک روزنامه' به قلم حسن غیوری منتشر کرده است./ این متن که توسط ایرنا بازنشر شده است را ذر ذیل مشاهده می کنید؛ […]
  • منافع ملي در سايه وحدت ملي جريان‌ها و افرادي كه در اين روزها مدام بر طبل اختلاف‌افكني‌ها و كينه‌ورزي‌ها مي‌كوبند را بايد ضرركننده‌ترين افراد و گروه‌ها دانست، چرا كه اگر بنا بود كه سودي از داغ كردن اين تنور روانه خزانه و جيب‌هاي‌شان شود تا به امروز بايد نماد و نمودي از آن را در اين سال‌هاي اخير مشاهده […]
  • دختران؛ بهترین «غنایم جنگی» برای داعش! «هر روز صبح ساعت نه ونیم مردها می‌آمدند، دختران را به بیرون از سالن می‌بردند، به آن‌ها تجاوز می‌کردند و بعد برمی‌گرداندند و دیگران را می‌بردند.» سرنوشت دخترانی که طعمه داعش شده‌اند، از زبان یکی از […]
  • کرباسچی؛ اصولگرايان ظاهرا آلزایمر دارند صدای گیلان - دبیرکل کارگزاران سازندگی گفت؛ رحیمی 9 سال با احمدی نژاد کار کرده و وی را در حد پیغمبری بالا برده بود.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه