زمان بارگزاری این صفحه: 7:33 PM UTC

روغن زيتون سالم ترين اما کم مصرف ترين روغن در ايران

صدای گیلان – روغن زیتون سالم ترین اما کم مصرف ترین روغن درکشور است.

به گزارش صدای گیلان ، مجری طرح دفتر زیتون وزارت جهاد کشاورزی  در حاشیه بازدید از باغ های زیتون رودبار با بیان اینکه سرانه مصرف انواع روغن نباتی در کشور 28 کیلوگرم است گفت : اگر چه روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان و چربی های مفید بسیار بهتر و سالم تر از انواع روغن نباتی است اما سرانه مصرف آن در کشور فقط حدود 150 گرم است.

رمضانی سرانه مصرف روغن زیتون را در کشورهای اروپایی بویژه کشورهای تولید کننده زیتون 18 کیلوگرم عنوان کرد و افزود : مصرف زیتون در ایران در مقایسه بادیگر کشورها نسبت عکس دارد چرا که هم اکنون هر ایرانی سالانه 850 گرم و هر اروپایی 300 گرم زیتون مصرف می کنند .

کارشناس مسئول زیتون جهاد کشاورزی گیلان هم استقبال نکردن ایرانیان از روغن زیتون ، نبود نشان های تجاری معتبر و بی توجهی به صنایع روغن کشی را عامل اصلی تولید بیشتر دانه خوراکی زیتون نسبت به روغن این محصول دانست. وی تصریح کرد : سالانه در 24 استان کشور حدود 115 هزار تن زیتون تولید می شود که فقط از 15 درصد آن روغن کشی می شود.

صالحی با اعلام اینکه امسال حدود چهار هزارتن روغن زیتون درکشور تولید شده است گفت: استقبال مصرف کنندگان از دانه خوراکی زیتون که فاقد هرگونه مواد مغذی است سبب شده تا 38 واحد روغن کشی فعال درکشور فقط با 20 درصد ظرفیت شان کار کنند و از طرفی نبود نشان و برند تجاری معتبر در صنعت روغن زیتون بازار این محصول را بی رونق کرده است .

وی گفت : با توجه به اهمیت و ارزش غذایی روغن زیتون و خواص ضد سرطانی آن مسئولان در صددند تا با توسعه باغهای زیتون از 103 هزار هکتار کنونی به 200 هزار هکتار تا 5 سال آینده تولید زیتون رابه یک میلیون تن و تولید روغن زیتون را به حدود 150 هزار تن برسانند./واحد مرکزی خبر

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه