زمان بارگزاری این صفحه: 12:47 AM UTC

رویکرد اجتماعی اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر است/ جرم ۵۲ درصد زندانی‌های گیلان مواد مخدر است

استاندار گیلان؛ رویکرد اجتماعی اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۴ میباشد/ رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه بیش از هشت هزار نفر در زندان‌های این استان هستند، گفت: جرم ۵۲ درصد آنها مواد مخدر است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

ستاندار گیلان در نخستین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد : رویکرد اجتماعی اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۴ میباشد .

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی بر ضرورت اجتماعی کردن امور مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد و افزود : در سالی که به نا به فرمایش مقام معظم رهبری به سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی مزین گردیده و رویکرد نوین دولت یازدهم نیز اجتماعی کردن امور مبارزه با مواد مخدر است .

 

وی بر ضرورت بهره گیری حداکثری از ظرفیت های بخش های دولتی، غیر دولتی و مردمی در عملیاتی کردن کنترل مواد مخدر و کاهش تهدیدها این معضل اجتماعی تأکید کرد و افزود : با توجه به سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه، اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۴ با رویکرد اجتماعی از سوی وزیر کشور و دبیر کل ستاد در حوزه های تخصصی مقابله با عرضه و امور بین الملل، فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد ، درمان و کاهش آسیب اعتیاد ، صیانت اجتماعی و مدیریت فرابخشی می باشد.

 

دکتر نجفی پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر را از دغدغه ها و اولویت های مهم استان برشمرد و افزود : وزارت کشور و شخص وزیر اهتمام ویژه ای نسبت به این مهم دارند.

 

وی ضغف ساختارهای اقتصاد و فرهنگ را عامل مهم در بروز آسیب های اجتماعی دانست و افزود : البته این مسئله قاعده کلی نیست تنها زیرا در بسیاری از خانواده های متمول نیز شاهد این پدیده شوم هستیم.

 

استاندار گیلان مواد مخدر را منشأ بسیاری از مشکلات در بخش های مختلف جامعه دانست و افزود : باید با تقویت شاخص های فرهنگی و توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی در جهت مبارزه با این پدیده شوم و خانمان سوز تلاش کنیم.

 

*جرم ۵۲ درصدی زندانی‌های گیلان مواد مخدر است

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه بیش از هشت هزار نفر در زندان‌های این استان هستند، گفت: جرم ۵۲ درصد آنها مواد مخدر است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، احمد سیاوش‌پور در نشست ستاد مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه اقدام‌هایی که باجدیت در بحث مقابله با مواد مخدر صورت گرفته کافی نیست، اظهار کرد: وزیر کشور نیز به صورت جدی پیگیر مسئله است.

 

وی با برآورد بازه زمانی ۱۰ ساله از وضعیت مواد مخدر تصریح کرد: آنچه در دستگاه قضایی در این زمینه مشاهده می‌شود اجتناب‌ناپذیر است.

 

رئیس کل دادگستری گیلان ادامه داد: با وجود تمام اقدام‌ها، شجاعانه و صادقانه بپذیریم که در بحث پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر و کاهش این معضل بزرگ موفق نبودیم زیرا اراده کافی در عمق و مسئولان جامعه وجود ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ بیماری‌های مسری مختلف وارد کشور شد که همه برای مبارزه با آنها بسیج شدند، افزود: مبارزه با مواد مخدر نیز جزو ماموریت‌های مهم است و اگر در سال تشکیلات فرهنگی اجتماعی تنها دو سوم وقت خود را صرف این کار می‌کردند نتیجه‌بخش می‌شد.

 

سیاوش‌پور شدیدترین مجازات را اعدام خواند و گفت: ابعاد اعدام یک پدر برای خانواده به لحاظ اقتصادی و… زیان‌آور است بنابراین باید به معضل اعتیاد توجه شود.

 

وی وضعیت اعتیاد در روستاها را تاسف‌آور خواند و یادآور شد: اکنون ۸ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان‌های گیلان زندانی هستند که ۵۲ درصد این افراد را مواد مخدری‌ها تشکیل می‌دهند.

 

رئیس کل دادگستری گیلان اضافه کرد: از تعداد آمار مذکور حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر احکام حبس ابد و یا اعدام دارند و بقیه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر زندانی نیز افرادی با تکرار جرم هستند که ۳۰ درصد را شامل می‌شود.

 

وی با تصریح بر اینکه افراد مذکور قشر آلوده جامعه از نظر اشتغال و بیماری‌های روانی هستند، خاطرنشان کرد: اینها مشکل فرهنگی، جسمی، روانی، اقتصادی، اشتغال و گرفتاری‌های مختلف دارند و از ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند.

 

سیاوش‌پور در پایان متذکر شد: اگر هر کدام از دستگاه‌ها به طور متوسط روی افراد مذکور کار کنند ۳۰ درصد زندانی‌های برگشتی‌ کاهش می‌یابد.

مطالب بیشتر؛

  • ورود اعضای شورای شهر به انتخابات مجلس را محدود نکنید مخالفان کلیات طرح مربوط به استعفای اعضای شورای شهر برای ورود به انتخابات مجلس شش ماه قبل از برگزاری انتخابات معتقد است که این طرح باعث ایجاد محدودیت برای اعضای شورای شهر می‌شود؛ چون عضویت در شوراها به معنای داشتن شغل […]
  • ملاله جایزه صلح نوبل را گرفت. جایزه نوبل صلح روز چهار‌شنبه ۱۰ دسامبر در اسلو به ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۷ ساله پاکستانی و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان هند اهدا شد. این دو به خاطر فعالیت‌ها‌شان برای تحقق حقوق کودکان این جایزه را دریافت […]
  • ۴ کشته در یک نزاع خانوادگی بر اثر یک نزاع خانوادگی که عصر روز سه شنبه در شهرستان مرزی اشنویه آذربایجان غربی روی داد دو نفر کشته شده و سه نفر دیگر زخمی شدند.
  • مردم شیشه ماشین احمدی نژاد را شکستند مراسم تشییع و استقبال رسمی از پیکر دیپلمات جان‌باخته کشورمان در مصلی تهران برگزار شد.
  • اعلام جزئيات ثبت نام حج۹۴ صدای گیلان - اطلاعیه تکمیلی سازمان حج و زیارت در خصوص پذیرش واجدین شرایط تشرف به حج تمتع 1394 در کاروانها


عناوین ویژه