زمان بارگزاری این صفحه: 7:00 AM UTC

رکود صنعت ساختمان در گیلان/ چمخاله لنگرود می‌تواند همانند کیش باشد

مشاور ارشد رئیس جمهور با بیان اینکه کیش به دلیل موقعیت خاص ساختمانی تنها مکانی است که رکود در آن بی‌معنی است افزود؛ چمخاله لنگرود هم می‌تواند همانند کیش باشد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور امروز(۱۶ شهریور) در مراسم افتتاح ساختمان‌ جدید دفتر نمایندگی لنگرود گفت: صنعتی شدن یک انتخاب نیست بلکه الزامی است و باید انجام شود.

 

وی با بیان اینکه اقتصادهای برجسته دنیا از نظر کشاورزی هم برجسته هستند، اذعان کرد: سهم کشاورزی در تولید ناخالص کشورهای آلمان و آمریکا با وجود پیشرفت در این حوزه برتر نبوده و ۳٫۵ درصد است.

 

ترکان با تاکید بر ضرورت توسعه کشاورزی افزود: کشاورزی توسعه یافته به معنی منطقه توسعه یافته نیست و باید توانمندی‌های حوزه صنعت را شناسایی و ظرفیت‌ها را جمع کنیم.

ترکان در لنگرود

 

وی اذعان کرد: با کشاورزی به تنهایی به هدف مورد نظر نخواهیم رسید.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشوربا تاکید بر اینکه صنعت ساختمان در گیلان دچار رکود است، افزود: کیش به دلیل موقعیت خاص ساختمنی تنها مکانی است که رکود در آن بی‌معنی است.

 

وی با تاکید بر اینکه رکود صنعت ساختمان با فعال کردن بخش‌های دیگر جبران می‌شود ابرزا کرد: چمخاله لنگرود هم می‌تواند همانند کیش باشد.

 

ترکان با بیان اینکه ما باید پتانسیل‌ها را مدیریت و با اصول مهندسی هدایت کنیم، اظهار کرد: تمام امور باید بر طبق اصول و چهارچوب مدیریت شود.

 

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور ظرفیت اقتصادی روستاها را محدود دانست و گفت: جمعیت روستایی از ابتدای انقلاب تا به امروز ثابت مانده و افزایش جمعیت در روستاها مجبور به مهاجرت هستند که باید مدیریت شده تا به حاشیه نشینی در شهرها بدل نشود.

 

وی با اشاره به موزه میراث روستاییی تاکید کرد: گیلان تنها استانی است که در موزه روستایی هویت معماری را به عنوان میراث روستایی ارائه می‌دهد.
ترکان افزود: هویت معماری گیلان باید در ساخت و سازها نمودار شود.

 

وی با انتقاد ازمعماری مدرن ساختمان نظام مهندسی لنگرود گفت: دفاتر نظام مهندسی استان با هویت معماری استان مطابقت داشته باشد.

 

مشاور ارشد رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حوزه خدمات رسانی نظام مهندسی گسترده‌تر شود خاطرنشان کرد: باید حوزه صنعت و خدمات را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: نگهداری ساختمان در مقررات ملی ساختمان هنوز فعال نشده و ما در صدد فعال کردن این بخش هستیم و به جای اینکه شهرداری را گسترش دهیم بخش‌های خدماتی را توسعه و برون سپاری کنیم.

 

در ادامه ساختمان نظام مهندسی شهرستان لنگرود افتتاح شد.

 


 

کاهش میزان ساخت و ساز و رکود بازار مسکن در گیلان

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان با اشاره به روند کاهش میزان ساخت و ساز و کاهش رکود بازار مسکن در استان،گفت: امسال متراژ کل زیربنای ساخت و ساز تا به امروز یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۹۶ متر مربع با تعداد ۴ هراز و ۸۵۲ پروژه است.

 

عبدالرضا قاسمیان،رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید دفتر نمایندگی لنگرود که امروز(۱۶ شهریور) با حضور مشاور ارشد رئیس جمهور در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: تعداد اعضا سازمان در هفت رشته عمران، معماری،برق،مکانیک،نقشه برداری،شهرسازی و ترافیک ۱۸ هزار و ۷۰۴ نفر است که ۴۵ درصد از این اعضا دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی هستند.

عبدالرضا قاسمیان لنگرودی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان

عبدالرضا قاسمیان لنگرودی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان

 

 

به گزارش صدای گیلان به نقل از شبستان، وی با بیان اینکه۲۵ درصد از اعضا دارای پروانه اشتغال به کار دارای پایه یک،۲۲ درصد پایه دو و ۵۳ درصد پایه ۳ هستند، افزود: ۶۰۰ نفر از این اعضا نیز عضو دفتر نمایندگی لنگرود هستند.

 

 

قاسمیان با اشاره به روند کاهش میزان ساخت و ساز و کاهش رکود بازار مسکن در چند سال اخیر در کشور و به تبع آن نیز در استان، تصریح کرد: متراژ کل زیربنای ساخت و ساز در سال ۹۲ ، ۵ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۸۷۳ متر مربع، در سال۹۳ ، سه میلیون و ۱۹۷ هزار و ۳۷۹ متر مربع است.

 

 

رئیس نظام مهندسی گیلان ادامه داد: امسال نیز این میزان تا به امروز یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۹۶ متر مربع با تعداد ۴ هراز و ۸۵۲ پروژه است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد میزان ساخت و ساز در شهرستان لنگرود، است، افزود: معمولا لنگرود جزء ۳ یا ۴ شهر اول از نظر میزان ساخت و سازها در استان است.
گفتنی است، متراژ ساخت و ساز در لنگرود در سال گذشته ۲۷۳ هزار و ۵۱۴ متر مربع است.

 

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه