زمان بارگزاری این صفحه: 5:32 PM UTC

ریزگردها به بندرانزلی رسید

پانته آگیاهچی، رییس مرکز پژوهش های زمین شناسی گیلان با تائید وجود این پدیده گفت؛ ریزگردها از صبح امروز در هوای شهرستان انزلی قابل حس و مشاهده است.

پانته آ گیاهچی

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

شهرستان ساحلی انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر و استان سرسبز گیلان از صبح روز پنج شنبه با پدیده ریزگردها مواجه بود.

 

به گزارش ایرنا، ریزگردهای معلق در هوا، دید افقی را در این شهر کاهش و تنفس را برای شهروندان مشکل کرده است.

 

رییس مرکز پژوهش های زمین شناسی گیلان با تائید وجود این پدیده گفت: ریزگردها از صبح امروز در هوای شهرستان انزلی قابل حس و مشاهده است.

 

پانته آ گیاهچی اظهار کرد: این پدیده هم اکنون در شمال غربی کشور به صورت حادتر وجود دارد و طبق پیش بینی راضیه لک عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین، نوار شمالی کشور را فرا خواهد گرفت.

وی با بیان این که منبع این ریزگردها اردن و عراق اعلام شده است، افزود: ذرات درشت دانه مثل سیلت و ماسه ابتدا روی زمین می ماند اما ذرات در حد اندازه رس در اتمسفر معلق می ماند.

 

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون شهر تبریز به صورت حاد با این پدیده دست به گریبان است.

 

به گفته وی، حضور در فضای باز در موقع بروز این پدیده و تنفس ریزگردها به ویژه برای افراد دارای مشکلات تنفسی، سالخوردگان و کودکان خطرناک است و باید به مردم در این زمنیه اطلاع رسانی شود.

 

گیاهچی یادآوری کرد: جنگلکاری، جلوگیری از خشک شدن تالاب ها و افزایش فضای سبز به پیشگیری از بروز این بحران کمک می کند.

 

رییس مرکز پژوهش های زمین شناسی گیلان اضافه کرد: بسته پیشنهادی مهار ریزگردها و نقشه های اولویت مهار ریزگرد با نمونه برداری رسوب در شبکه فشرده کانون های تولید ریزگرد توسط سازمان زمین شناسی کشور تهیه شده است.

 

با وجود تماس های مکرر موفق به تماس با مسوولان اداره هواشناسی برای کسب اطلاعات در این مورد نشدیم و اداره کل هواشناسی گیلان نیز اعلام کرد گزارشی در این خصوص به آنها نرسیده است.

 

اما با این حال این اداره کل با صدور اطلاعیه شماره پنج خود در خصوص وضعیت جوی استان گیلان اعلام کرد: نقشه های پیش یابی نشان دهنده ادامه فعالیت سامانه کم فشار در سواحل جنوبی دریایی خزر است که منجر به تداوم استقرار توده هوای گرم طی امروز (پنجشنبه) در این استان می شود.

 

بر اساس این گزارش، این شرایط وجود هوای گرم (وزش بادگرم در ارتفاعات و دامنه ها) ، افزایش دما چهار تا هشت درجه (در نواحی جلگه ای با بیشنه دمای ۲۸تا ۳۲درجه سلسیوس – در نواحی مرتفع و دامنه های جنوبی استان ۲۹تا ۳۵درجه سلسیوس) و کاهش رطوبت نسبی را سبب خواهد شد.

 

در گزارش هواشناسی گیلان آمده است؛ باتوجه به الگوی نقشه های امروز، وضعیت دما از فردا (جمعه) تغییر خواهد کرد بطوریکه برای روزهای آغازین هفته پیش رو کاهش دما و هوای بهاری و احتمال رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود.

مطالب بیشتر؛

  • 7توصیه مهم «اورژانس گیلان» در ارتباط با «چهارشنبه سوری» والدین و مسئولین واحد های آموزشی باید با هشدار به نوجوانان و جوانان آنها را از خطرات و عوارض وحشتناک بازی با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.
  • جزئیات شرایط جدید اوراق خرید مسکن/ 9 ماه انتظار برای 4.5میلیون وام! صدای گیلان: مسکن یکی از مهمترین دغدغه های مردم و البته دغدغه دولتها بده است.در دولت قبلی مسکن مهر به عنوان پرژه ای مطرح شد که بدنبال خانه دار کردن قشر کم در امد جامعه بود که جدا از کارشناسی بودن یا نبودن ان طبق نتایج انچنان موفق نبود و حتی دولت جدید یکی از عاملهای ترم را هم مسکن مهر […]
  • گیلان کمترین تخلف در سرعت غیر مجاز را دارد. به گزارش  صدای گیلان به نقل از روابط عمومي راه و شهرسازي استان گيلان ، مهندس خاوري مدير كل راه و شهرسازي استان در  جلسه كميسيون اجرايي ايمني راه هاي استان گيلان گفت : برابر اطلاعات دريافتي از مركز مديريت راه هاي كشور بر اساس 1238 دستگاه تردد شمار فعال بر خط راه ها ، به دليل آغاز دور دوم […]
  • راه‌های تشخیص گوشی تقلبی از اصل صدای گیلان - عدم ثبات قیمت در بازار تلفن همراه و وجود گوشیهای تقلبی بسیار موضوعی است که امر خرید و انتخاب گوشی را دشوار می‌کند.
  • درخشش دانش آموز فومنی در مسابقات کشوری سنگ نوردی صدای گیلان - دانش آموز پارمیدا شعبانی زاد در اولین دوره مسابقات سنگ‌نوردی رده سنی نونهالان جام فجر گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مدال طلا بدست […]

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه