زمان بارگزاری این صفحه: 11:52 PM UTC

زندانی افشاگر خرابکاری هسته ای آمریکا علیه ایران

یک کارمند سابق سازمان جاسوسی آمریکا “سیا” به اتهام افشای اطلاعات محرمانه مربوط به نقشه های واشنگتن برای خرابکاری و خنثی کردن برنامه هسته ای ایران به زندان محکوم شد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

یک کارمند سابق سازمان جاسوسی آمریکا “سیا” به اتهام افشای اطلاعات محرمانه مربوط به نقشه های واشنگتن برای خرابکاری و خنثی کردن برنامه هسته ای ایران به زندان محکوم شد.

 

به گزارش العالم به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، جفری استرلینگ دیروز (دوشبه۲۱اردیبهشت، ۱۱ ماه مه) به سه سال و نیم حبس محکوم شد اما اتهام های وارده به خود را نپذیرفت.

 

هیات منصفه، ژانویه گذشته اتهام هایی را علیه استرلینگ در ۹ بند وارد دانست که از جمله دادن اطلاعات محرمانه به “جیمزریزن” خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز بود که کتاب “وضعیت جنگی”را درخصوص – عملیات سیا در سال ۲۰۰۰ میلادی- نوشت.

 

اما ریزن با برملا نکردن منابع اطلاعاتی خود گفت: اطلاعات لازم را از دیگران و نه استرلینگ دریافت کرده است.

 

گفته می شود در آن برنامه محرمانه، سیا یک کارشناس اتمی روسیه ملقب به “مرلین” را استخدام کرده بود تا نقشه های ناقص یا غلط را در اختیار ایران بگذارد تا برنامه اتمی آن دچار مشکل شود.

 

اما جیمز ریزن،‌ خبرنگار نیویورک تایمز، در کتابی تحت عنوان “وضعیت جنگی” که سال ۲۰۰۶ چاپ شد آن تلاش ها را “بی فایده” توصیف کرد.

 

جفری استرلینگ ۴۷ ساله در سال ۲۰۱۰ متهم شده بود اطلاعات محرمانه را در اختیار جیمز ریزن خبرنگار نیویورک تایمز قرار داده است.

 

این حکم شدیدترین حکم صادره دادگاه مدنی آمریکا از زمان روی کار آمدن باراک اوباما به خاطر برملا کردن اسرار این کشور به شمار می رود.

 

جفری الکساندر استرلینگ، حقوقدان آمریکایی و مامور سابق سیا که به دلیل افشای اسناد مربوط به عملیات مرلین در ایالات متحده محکوم شد. مهمترین مورد اتهام وی، افشای اطلاعات مربوط به خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران توسط آمریکا و قرار دادن این اطلاعات در اختیار جیمز رایزن خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز بوده است.

 

اطلاعاتی که استرلینگ در سال ۲۰۰۳ در اختیار جیمز رایزن، خبرنگار نیویورک تایمز قرار داده بود، شامل موارد مربوط به عملیات مخفیانه سیا علیه برنامه هسته‌ای ایران بود که به عملیات مرلین معروف است. محتوای این عملیات، جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد اختلال در بخش‌های مختلف این برنامه بوده است. رایزن در کتاب خود با عنوان دولت جنگ که در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد، اطلاعات اخذ شده از استرلینگ را مورد استفاده قرار داده بود.

مطالب بیشتر؛

  • شهریار اسماعیلی سرپرست راه و شهرسازی رودسر شد لازم به ذكر است وي قبل از تصدي اين پست ، رياست ادارات راه وشهرسازي رودبار ،لاهيجان ورياست اداره ايمني،ترافيك وحريم راهها را عهده دار بوده است.
  • اقدام جالب رییس شورای شهرستان رشت صدای گیلان؛ اسم استعاری شهر رشت ، شهر باران است .ولی گاهی وقتی به سیما و منظر شهر نگاه می کنیم به شکل سرسام آوری پر شده است از بنر های تبلیغاتی و تبریک و امثالهم.که البته مطلب جالبی هم  در سایت "گیلانیان با همین مضمون نوشته شده بود که ؛ شهر باران است یا بنر باران". هر چند شاید بخشی از […]
  • «ابو علا العفری» جانشین «ابوبکر البغدادی» شد داعش - صدای گیلان؛ رسانه‌های عربی به نقل از «نیوزویک» اعلام کردند که پس از جراحات شدید «ابوبکر البغدادی» در عملیات ارتش عراق، هم‌اکنون «ابو علا العفری» معاون وی، به صورت موقت سرکردگی داعش را بر عهده گرفته […]
  • زخم عروس گیلان عفونی شده است! جنگل‌های سراوان در نزدیکی رشت از جمله جنگل‌های زیبا و دیدنی گیلان است اما بخشی از این جنگل محل دفن زباله شده است و متاسفانه هر روز، کامیون‌های حمل زباله شهرداری‌های چند شهر گیلان در حال رفت و آمد و تخلیه زباله در این منطقه زیبای جنگلی هستند. […]
  • 8مرداد پایان مهلت شرکت در ارشد فراگیر پیام نور صدای گیلان - مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه چهارشنبه 8 مردادماه، مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور به پایان می‌رسد، گفت: اعلام نتایج این آزمون مردادماه ۹۴ […]


عناوین ویژه