زمان بارگزاری این صفحه: 10:38 PM UTC

زندگي با ستارگان؛ ما همه ستاره‌ایم

صدای گیلان – شعر مشهور ما غبار ستاره هستيم، كاملا براساس واقعيت نوشته شده،‌زيرا هرچيزي كه در جهان هستي و زمين وجود دارد از غبارهاي ستارگان ايجاد شده‌اند.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

فیزیک اخترشناسان و آسیب‌شناسان شاید در نگاه اول هیچ شباهتی به هم نداشته‌باشند، اما دو دانشمند متخصص در این دو دانش، با یافتن نقاط اشتراک حوزه‌های فعالیت خود، کتابی را درمورد منشا مواد سازنده جهان هستی، از جمله بدن انسان منتشر کرده‌اند.

براساس گزارش نشنال‌جئوگرافيك، كارل شريژور فيزيك‌اخترشناس ارشد لابراتوار خورشيدي و اخترفيزيكي لاكهيد مارتين و همسرش آيريس شريژور استاد آسيب‌شناسي دانشگاه استنفورد كتابي مشترك منتشر ساخته‌اند با اين عنوان: زندگي با ستارگان: چگونه بدن انسان با چرخه حيات زمين، سياره‌ها و ستاره‌ها در ارتباط است.

اين زوج در كتاب خود شرح داده‌اند كه منشا تمامي مواد روي زمين انفجارهاي كيهاني بوده‌است كه ميلياردها سال پيش رخ داده و بدن انسان همواره در چرخه‌اي از فروپاشي و نوسازي قرار گرفته‌است.

به گفته اين دو، شعر مشهور ما غبار ستاره هستيم، كاملا براساس واقعيت نوشته شده،‌زيرا هرچيزي كه در جهان هستي و زمين وجود دارد از غبارهاي ستارگان ايجاد شده‌اند، غبارهايي كه هنوز هم در همه‌جا شناور هستند. اين غبارها انسان‌ها را مستقيما به جهان وصل مي‌كنند و دوره‌هاي مختلف زندگي بدن انسان را بازسازي مي‌كنند.

نويسندگان اين كتاب مي‌گويند اينكه انسان تا اين اندازه فاني است و اينكه بدن انسان از بقاياي ستارگان و انفجارهاي بزرگ كيهاني ايجاد شده،‌بسيار شگفت‌انگيز است. به گفته آنها تمامي موادي كه درون بدن انسان وجود دارد،‌از بقاياي غبارهاي ستارگان ايجاد شده‌است،‌ غبار و خاكستري كه مسير خود به سوي زمين را يافته و سپس به درون مواد غذايي كه انسان براي فكر كردن،‌راه‌رفتن، رشد كردن و همه فعاليت‌هاي حياتي‌اش به آنها نياز دارد نيز راه يافته‌است.

به گفته كارل شريژور زماني كه جهان آغاز شد،‌تنها هيدروژن و كمي هليوم و مقادير ناچيزي از ديگر گازها در آن وجود داشت. هليوم در بدن انسان جايي ندارد، اما هيدروژن را مي‌توان درون بدن يافت، اما نه به اندازه زياد. به گفته وي ستاره‌ها مانند رآكتورهاي هسته‌اي عمل مي‌كنند، سوخت را دريافت كرده و آن را به ماده‌اي ديگر تبديل مي‌كنند. هيدروژن را به هليوم و هليوم را به كربن،‌نيتروژن، اكسيژن،‌آهن و سولفور تبديل مي‌كنند، يعني تمامي موادي كه بدن ما از آنها ساخته شده‌است.

به گفته وي زماني كه ستاره‌ها به پايان عمر خود مي‌رسند، متورم شده و فرومي‌پاشند و لايه خارجي آنها متلاشي مي‌شود و اگر ستاره‌اي به اندازه كافي سنگين باشد، انفجار ابرنواختري رخ مي‌دهد. از اين رو مي‌توان گفت تمامي موادي كه سازنده بدن انسان هستند از ستاره‌هاي درحال مرگ يا ستاره‌هايي كه طي يك انفجار مهيب نابود شده‌اند به وجود آمده‌اند. اين انفجارهاي ستاره‌اي همواره ادامه دارند. انسان در بدن خود موادي به قدمت سن كل جهان دارد و همچنين موادي كه تنها چند صد سال قدمت دارند. تمامي اين مواد بخشي از بدن انسان را تشكيل مي‌دهد.همشهری انلاین

مطالب بیشتر؛

  • رونمايي از تندیس سوار کار تالشي در ماسال/ عکس شهردار ماسال؛ به دنبال آن هستيم با احداث چنين تنديس هايي در سطح شهر ماسال زمينه آشنايي بيش از پيش عموم مردم شهرستان و به ويژه گردشگران را با آداب و رسوم كهن مردمان تالش زبان منطقه فراهم […]
  • لطفی؛شبکه های آب و فاضلاب رودسر ساماندهی می شود. صدای گیلان - مديرکل آب فاضلاب گيلان در کارگروه اب و فاضلاب شهری ، از ساماندهي و بازسازي شبکه آب و فاضلاب در شهرستان رودسر خبر داد.
  • دید بان بازار و سرمایه/سه شنبه 11 شهریور صدای گیلان: خلاصه رویدادهای مهم سیاسی ، اجتماعی و بازار در سطح داخلی و جهانی می تواند چشم انداز پیشرو بازار سرمایه را حداقل در کوتاه مدت نمایان سازد.اهمیت این موضوع برای کسانیکه سرمایه گذاری انها در حوزه بورس و امثالهم می باشد بیشتر است.حال خلاصه ای از این رویداد ها به گزارش کارگزاری […]
  • تردد تاکسی‌های منطقه آزاد در خیابان‌های رشت صدای گیلان به نقل از ایسنا : رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت گفت: با دستور معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، قرار شد خودروهای منطقه آزاد انزلی با برطرف شدن منع قانونی و بدون طی کردن مراحل زمان بر به تاکسیرانی این شهر و افراد متقاضی تحویل داده شود. رضا رسولی […]
  • 10 اذر روز مجلس/برادران رمضانپور نرگسی صدای گیلان - مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۳ تیر سال ۱۳۷۲ با تصویب ماده واحده‌ای، روز ۱۰ آذر ماه، سالروز شهادت مجتهد مجاهد و سیاستمدار متعهد آیت الله سید حسن مدرس را به عنوان روز مجلس نامگذاری […]

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه