زمان بارگزاری این صفحه: 7:42 PM UTC

سالانه 220 هزار سقط در کشور انجام می شود

رییس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سالانه 220 هزار سقط در کشور انجام می گیرد، گفت: اکنون در کشور 11 میلیون زوج وجود دارند که در آستانه ازدواج هستند.

«دکتر محمد اسماعیل مطلق» روز شنبه در کنگره ملی ارتقای سلامت مادران افزود: این 11 میلیون زوج به دلیل بالا رفتن سن، زمان باروری را از دست می دهند، بنابراین لازم است مشکل مسکن و شغل در کشور حل شود تا آنان بتوانند ازدواج کنند.

به گزارش صدای گیلان به نقل از ایرنا؛ وی خاطرنشان کرد: سالانه در کشور یک میلیون و 700 هزار بارداری اتفاق می افتد که از این تعداد حدود یک میلیون و 400 هزار بارداری منجر به زایمان و حدود 220 هزار بارداری نیز منجر به سقط می شود.

رییس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، 3 / 97 درصد زایمان ها در کشور توسط افراد آموزش و 3 / 96 درصد زایمان در مراکز زایمانی انجام می شود.

مطلق گفت: طبق هدفگذاری کمی شورای سیاستگذاری باید میزان مرگ مادران در کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه به 15 در صد هزار تولد زنده کاهش یابد.

وی افزود: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، میزان مرگ زنان باردار در سال 2010 میلادی در ایران به طور متوسط 21 در هر صد هزار تولد زنده بوده است.

** برنامه های بیمارستان های دوستدار مادر

رییس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، مراقبت های ادغام یافته مادری ایمن، بیمارستان های دوستدار مادر، نظام کشوری مراقبت مرگ مادری، تربیت نیرو برای مناطق محروم، آموزش جامعه، آموزش و اطلاع رسانی به متخصصان زنان از طریق برگزاری کارگاه ها را از جمله برنامه های وزارت بهداشت برای سلامت مادران عنوان کرد.

مطلق گفت: برنامه بیمارستان های دوستدار مادر با هدف بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی به ویژه در فوریت های مامایی و زایمان طراحی شده است.

وی با اشاره به 10 اقدام بیمارستان های دوستدار مادر گفت: ارائه مراقبت های مامایی بر اساس شواهد علمی، ارائه روش های دارویی یا غیردارویی کاهش درد زایمان، رعایت حریم خصوصی، دسترسی به خدمات تخصصی مامایی، ارائه خدمات مراقبتی، آموزش کارکنان، مادران و همراه در مورد روشهای کاهش درد زایمان و خودداری از مداخلات طبی روتین جزو 10 برنامه های بیمارستان های دوستدار مادر است.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه