زمان بارگزاری این صفحه: 2:50 PM UTC

سایت نفتی رودسر؛ امید جوانان گیلانی برای اشتغال

با وجود آمار بالای بیکاری در گیلان جوانان بیکار این استان به بهره برداری از میدان نفتی رودسر و اشتغالزایی آن امیدوارند.

به گزارش صدای گیلان، عقب افتادگی گیلان در حوزه صنعت که سال ها دامان گیلان را گرفته باعث بروز تبعاتی چون بیکاری در این استان سرسبز شده است. استانی که با وجود ظرفیت های خدادادی فراوان، علاوه بر عدم برخورداری از برخی زیرساخت ها، از آمار بالای بیکاری نیز رنج می برد.

با وجود مشکل مهم بیکاری اما در عین حال برخی پروژه هایی که می توانند پویایی چشمگیری در اشتغالزایی را فراهم کنند نیز مدتهاست که در فهرست تامین اعتبارات لازم قرار دارند. از جمله این پروژه ها سایت نفتی رودسر است که زمزمه های احداث آن از اواسط سال ۸۹ شنیده شد. نماینده وقت شهرستان در مجلس شورای اسلامی در آن زمان از پیگیری احداث این سایت عظیم در دریای کاسپین خبر داد و روند پیگیری و کلنگ آغازین این سایت در دی ماه سال ۹۰ با حضور وزیر نفت دولت دهم و مسئولیت مهدی سعادتی استاندار وقت به زمین زده شد.

پس از کلنگ زنی مقرر شد بهره برداری از این سایت تا 10 سال بعد یعنی سال ۱۴۰۰ نهایی شود. میدان در عمق ۷۰۰ متری قرار دارد و با اکتشافاتی که انجام شده تخمین وجود حداقل ۲ میلیارد بشکه نفت در آن حتمی است. البته علاوه بر این، برخی کارشناسان از احتمال استحصال بالغ بر ۱۵۰ میلیارد مترمکعب گاز نیز از میدان سردار جنگل سخن می گویند. منبعی عظیم که پیش بینی می شود مصرف گاز ۱۰ تا ۱۶ سال ایرانیان را تأمین کند.

با بهره برداری از این سایت نفتی، در فاز نخست اشتغال ۵ هزار نفر و در مدت ۱۰ ساله، اشتغال ۵۰ هزار نفر مستقیم و حدود ۱۰۰ هزار نفر به طور غیرمستقیم نیز تامین می گردد. رقم اشتغالزایی میدان سردار جنگل آنقدر چمشگیر است که می تواند در کاهش نرخ بیکاری گیلان که از معضلات اصلی استان محسوب می شود بسیار تاثیرگذار باشد.

اما با گذشت دو سال و نیم از مراحل کلنگ زنی میدان تا نیمه نخست امسال هیچ اعتباری برای اجرایی شدن پروژه تخصیص نیافت. عدم تحقق اعتبارات و به تعویق افتادن عملیات اجرایی میدان باعث شد که استاندار و نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی این نارضایتی را به وزیر نفت اعلام کنند. در بهار امسال نشست هایی بدین منظور بین مسئولان استان و وزیر نفت برگزار و مراتب به وی اعلام شد. در واقع به گفته نمایندگان هدف آن نشست، رایزنی برای بررسی سرمایه گذاری های دولت گذشته در سایت نفتی سردار جنگل بود و تلاش شد آن سرمایه گذاری فعال شود و افزون بر آن برنامه اکتشاف نفت نیز به مرحله نهایی برسد.

پس از نشست ها و رایزنی ها، محمد علی نجفی استاندار از قول بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت برای تخصیص اعتبارات در راستای اجرایی شدن فاز نخست میدان خبر داد.

وی گفت: اگرچه تا دو سال و نیم پس از انجام کلنگ زنی، هیچ اعتباری به سایت تخصیص نیافت و بر خلاف تبلیغات و بزرگ نمایی هایی که برای اجرای فاز نخست این میدان شد، چندان پیشرفتی در اجرای فاز نخست سایت نفتی رودسر انجام نگرفت و حتی زمین مورد نظر تحویل داده نشد اما وزیر نفت از تسریع در تخصیص اعتبارات به میدان برای خرید زمین های عرصه شرکت نفت خزر برای آغاز عملیات اجرایی حمایت کرد.

به گفته استاندار این روند با تخصیص ۲۰ میلیارد تومان باید اجرایی می شد. به عبارت دیگر تحویل زمین هایی به وسعت ۲۶ هکتار در مرحله نخست و پس از آن با تامین اعتبارات خرید زمین از نهادها، سازمان ها و مردم ساکن در منطقه به وسعت ۹۰ هکتار از جمله اقداماتی بود که با حمایت وزیر نفت امکانپذیر می شد.

با این حال بعد از گذشت شش ماه از این رایزنی ها، محمد مهدی رهبری املشی نماینده مردم رودسر و املش از عدم تحقق اعتبارات کافی برای اجرایی شدن فازهای نخست میدان نفتی سردار جنگل خبر می دهد.

رهبری در گفتگو با مهر اظهار می کند: با اینکه حدود ۳۰۰ هکتار زمین برای اجرای فاز نخست میدان مهیا شده است اما هنوز ساخت و سازی آغاز نشده و وزارت نفت هیچ اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است.

وی می افزاید: با اینکه قول هایی از سوی وزیر مبنی بر اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به این پروژه ی عظیم ملی داده شد اما هنوز تنها میزان ۲ میلیارد تومان از این مبلغ محقق شده است.

به گفته این نماینده، دلایلی که وزارت نفت از تعویق و تاخیر در این پروژه مطرح می کند وجود تحریم هایی است که دامان این پروژه را نیز گرفته است.

رهبری املشی اهمیت سایت نفتی رودسر را از لحاظ اقتصادی، سیاسی و امنیتی بسیار بالا برمی شمرد و بیان می کند: با وجود ذخایر عظیم نفت در میدان و پیش بینی ها از میزان گاز در این میدان بر کسی پوشیده نیست که اهمیت این میدان تا چه میزان بالاست.

وی ادامه می دهد: بهره برداری از این میدان نه تنها توجیه اقتصادی بالایی دارد بلکه از جهت اهمیت حضور ما در منطقه نیز دارای توجیه امنیتی و سیاسی قابل توجهی است.

رهبری بر این باور است که بهره برداری از میدان نفتی رودسر می تواند جایگاه ایران در منطقه را نیز استحکام بخشد.

این نماینده از عدم تحقق وعده هایی که به مردم برای اجرایی شدن فازهای میدان سردار جنگل طی سه سال اخیر داده شده انتقاد و بیان می کند: وقتی وزیر با جایگاه حقوقی خود وعده ای به مردم می دهد باید پای کار بایستد و جوابگوی انتظار به حقی که در مردم ایجاد شده باشد.

وی ادامه می دهد: در سال های نخست پس از کلنگ زنی میدان در رودسر، وزیر وقت با اعلام اینکه اشتغالزایی چشمگیری از قبل این میدان در منطقه اتفاق می افتد سبب شد که مردم امیدوار شوند اما در تحقق اعتبارات هیچ اتفاقی نیفتاد.

رهبری می افزاید: وزیر نفت دولت یازدهم نیز با وجود پیگیری ها هنوز اعتبار لازم را به میدان اختصاص نداده و همچنان سایت نفتی رودسر با وجود اهمیت خود از لحاظ منطقه ای، اقتصادی و سیاسی شاهد هیچ اقدام عملی نبوده است.

به گفته نماینده مردم رودسر و املش به ثمر رسیدن این پروژه آنچنان برای استان و شهرستان رودسر قابل اهمیت است که باید از بزرگترین پروژه های ملی محسوب شود.

به نظر می رسد علاوه بر ثمراتی که بهره برداری از میدان نفتی رودسر در سطح ملی دارد، از نخستین ثمرات ملموس بهره برداری از این سایت نفتی برای گیلانیان، تحول در اشتغالزایی است. تحولی که سبب شود هزاران جوان بیکار گیلانی به کار و تلاش بپردازند و گیلان و گیلانی از همه تبعاتی که سایه شوم بیکاری بر آنها افکنده، خلاصی یابند./ مهر – مائده اسفندمز

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه