زمان بارگزاری این صفحه: 9:57 PM UTC

سخنان جالب مطهری در جلسه رای اعتماد به فرهادی/واکنش لاریجانی.

نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم گفت:رای مثبت به محمد فرهادی نشان از دوگانگی رفتار مجلس و حکایت از عبور از خط قرمزهایی است که اکثریت مجلس پیش از این برای خود تعیین کرده بود.

به گزارش صدای گیلان ، علی مطهری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 آذر) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مخالفت با وی گفت: گفتمان اصولگرایی به خطر افتاده و لازم است از آن دفاع کنم و با منطق اکثریت مجلس در انتخاب وزیر علوم صحبت کنم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با بیان اینکه اگر مجلس آسیب ببیند کل نظام آسیب می‌بیند، گفت: در جریان رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی علوم و استیضاح فرجی دانا ملاک نمایندگان عدم همراهی با فتنه بود و مخالفان اعلام کردند که فتنه خط قرمز ماست.

وی با اشاره به اینکه فرهادی وزیر پیشنهادی علوم در سال 88 در جریان اعتراضات مردمی نامه‌ای را به همراه خاتمی، موسوی، کروبی و ده‌ها استاد دانشگاه خطاب به مراجع تقلید امضا کرده و نسبت به نحوه برخورد با معترضان، مطالبی را نوشته‌اند، تصریح کرد: با منطق اکثریت مجلس فرهادی هم به موجب امضای این نامه فتنه‌گر است و اگر بگوید از نامه خبر نداشتم و یا از قراردادن نامش در این نامه بی‌خبر است و تکذیب کند، پذیرفته نیست.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فرهادی نیز سابقه همکاری با حزب مشارکت را دارد،‌ گفت: با منطق و معیار بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم، فرهادی نیز فتنه‌گر است و اگر مجلس به او رأی بدهد متهم به رفتار یک بام و دو هوا خواهد بود و مردم این سوال را خواهند پرسید که آیا مجلس دیگر فتنه را خط قرمز نمی‌داند؟ آیا مجلس از رویه قبلی خود عدول کرده است؟

مطهری بیان کرد: مردم قضاوت خواهند کرد که درد مجلس فتنه نیست و مجلس اصولگرایی به معامله برای انتصاب‌ها متهم می‌شود.

لازم به توضیح است  ، رییس مجلس به صحبت های مطهری واکنش نشان داد و گفت ؛مجلس گزینه های معرفی شده قبلی برای تصدی پست وزارت علوم را فتنه گر نمی دانسته و تأکید کرد: تنها دریافت از عدم رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی، عدم احراز صلاحیت ایشان است.

به گزارش صدای گیلان به نقل از  خانه ملت، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، پس از نطق مخالفت علی مطهری با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت:‌آقای مطهری در سخنان خود به دو نکته اشاره کردند که لازم می دانم توضیحی در این خصوص بدهم؛ ایشان گفتند اگر مجلس به فرهادی رأی بدهد معامله ای صورت گرفته که این امر حتما نادرست است زیرا نمایندگان مجلس خودشان بررسی می کنند و ممکن است رأی بدهند یا ندهند و این کار بر حسب موضوع بررسی می شود.

نماینده مرم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر مجلس رأی ندهد، یک جور متهم شود و رأی بدهد، جور دیگری متهم شود، این کار مردانه نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص نکته دوم سخنان علی مطهری تصریح کرد: آقای مطهری در صحبت خود گفتند که مجلس آن چند فرد پیشنهادی را که به مجلس آمدند و رأی نیاوردند، ‌آنها را فتنه گر می دانسته است در صورتی که من از مجموع رأی نمایندگان چنین برداشتی ندارم.

وی توضیح داد: اگر بخواهیم دریافتی از آن داشته باشیم، این است که نمایندگان آنها را احراز صلاحیت نکردند یعنی نتوانستند اطمینان کافی به این افراد داشته باشند که وزیر شوند لذا چنین اتهامی به دوستانی که معرفی شدند نزدند که فتنه گر هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اینگونه بحث ها در مورد مجلس دقیق نیست.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه