زمان بارگزاری این صفحه: 6:08 PM UTC

سوانح شغلی و تصادفات جاده ای در مردان 5برابر زنان است

دکتر جمشید محمدی؛ سلامت مردان موضوعی است که موجب استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه و در نهایت توسعه کشور خواهد شد اما محدود به زمان و یک هفته نیست.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دکتر جمشید محمدی – رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی در ارتباط با سلامت مردان گفت:

هفته سلامت مردان با شعار «ایمنی؛ کلید رسیدن به جامعه بدون حادثه» و امسال با شعار اختصاصی «کمربند خود مراقبتی را ببندیم» با هدف حساس سازی جامعه و مردان در جهت شناخت به موقع و ترویج فرهنگ پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری نام گذاری شد.

 

سلامت مردان موضوعی است که موجب استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه و در نهایت توسعه کشور خواهد شد اما محدود به زمان و یک هفته نیست. مردان نسبت به زنان در معرض فاکتور های خطر محیطی و شغلی بیشتری بوده و مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است از سوی دیگر مردان کمتر به پزشک مراجعه میکنند.

مطالعات و بررسی های انجام یافته در ایران بر روی بار بیماریها و آسیب در کشور نشان می دهد که در واقع تعداد سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس و همچنین سال های سپری شده توام با ناتوانی تحت تاثیر عواملی چون حوادث ترافیکی ، بلایا و حوادث غیر مترقبه ، بیماری های ایسکمیک قلب (آنژین صدری و سکته قلبی)، سقوط از ارتفاع در مردان بیشتر بوده است.

 

سایرآمار به دست آمده نیز نشان میدهد آمار مرگ و میر و مصدومیت ناشی از سوانح شغلی و تصادفات جاده ای در مردان 5 برابر زنان است.همچنین سقوط 3برابر زنان اعتیاد به عنوان عامل خطر در جهت افزایش حوادث 10 برابر زنان می باشد.

رییس اورژانس استان در ارتباط با نقش فوریتهای پزشکی گفت:

فوریت های پزشکی، سال ها پیش و بر حسب ضرورت در ایران تاسیس شد. این نیاز از آن رو برآورده شد که اغلب کسانی که به علت سوانح، حوادث رانندگی حمله قلبی، مسمومیت ها،و… نیاز به مراقبت های پزشکی و درمان فوری داشتند، در راه رسیدن به بیمارستان به علت از دست رفتن فرصت جان می باختند
افزایش جمعیت و گسترش تکنولوژی باعث افزایش حوادث و خطرات جدی برای سلامتی انسان شده است افزایش خودروها و به طبع آن با افزایش مسافرتهای درون شهری و برون شهری متاسفانه شاهد افزایش حوادث و مرگ و میر و ناتوانی ناشی از آن هستیم و با عنایت به این نکته که در تصادفات جاده ای غالبا مرگ ها در غیاب مراقبت های پزشکی رخ می دهد، بی شک لزوم وجود اورژانس پیش بیمارستانی و فوریتهای پزشکی، نقش ارزنده ای در انتقال به موقع مصدومین و ارائه خدمات فوریتهای پزشکی در نجات جان مصدومین ترافیکی ایفا می کند.

دکتر محمدی در ارتباط با آمار بدست آمده از ماموریتهای اورژانس استان می گوید:

مقایسه آماری کل بیماری هایی که فقط اورژانس گیلان انجام داده است به تفکیک جنسیت نشان می دهد : 62 درصد بیماریها را مردان و 38 درصد بیماریها را زنان به خود اختصاص داده اند

در حوادث ترافیکی نیز بیشترین تعداد مجروحین ناشی از تصادف مربوط به گروه موتورسواران با طیف سنی 24-18 سال بوده

دکتر جمشید محمدی در ارتباط با وظیفه مردم در مواجه با حوادث ترافیکی گفت:

1-خونسری خود را حفظ کنید

2-از ازدحام در محل حادثه بپرهیزید

3-با اورژانس 115 تماس بگیرید

4-از جابجایی بیمار و یا مصدومی که احتمال ضربه به گردن و ستون فقرات دارد اجتناب کنید

5-به بیمار مایعات و … ندهید

6-در ارائه آدرس و تعداد صحیح مصدومین به اورژانس 115 دقت کنید

7-اطراف مصدوم را خلوت نگاه دارید

دکتر محمدی در ارتباط با نقش پرسنل فوریتهای پزشکی در حوادث ترافیکی گفت:

1-بررسی صحیح وضعیت مصدوم
2- هوشیاری و راه هوایی بیمار بررسی شود
3- چنانچه خونریزی دارد خونریزی را کنترل کنید
4-گردن بیمار را با کلار فیکس کنید
5-اندام مشکوک به تروما و شکستگی را ثابت کنید
6-برقراری رگ باز ضروری است
7-به بیمار توضیح دهید چه اقدامی برایش انجام میدهید
8-جهت انتقال مصدوم به داخل کابین آمبولانس اصول صحیح را رعایت کنید
9-در آمبولانس وضعیت مصدوم مرتب پیگیری شود

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه