زمان بارگزاری این صفحه: 6:49 PM UTC

شروع مذاکرات سه جانبه هسته ای در عمان

ساعاتی قبل ،محمد جواد ظزیف ،وزیر خارجه ایران ،جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا ،در مسقط ،پایخت عمان ،جهت پیشبرد تلاش های دیپلماتیک در راستای حل مساله هسته ای ،مذاکرات دور جدید را آغاز کردنند.

به گزارش صدای گیلان؛ ساعاتی قبل ،محمد جواد ظزیف ،وزیر خارجه ایران ،جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا ،در مسقط ،پایخت عمان ،جهت پیشبرد تلاش های دیپلماتیک در راستای حل مساله هسته ای ،مذاکرات دور جدید را آغاز کردنند.

این مذاکرات که تقریبا دو هفته مانده به پایان زمان مذاکرات دور اول صورت می گیرد،با مضامین تبیین صلح امیز بودن برنامه هسته ای ار طرف ایران و رفع تحریم ها(به شکل تدریجی یا کلی-که رفع جامع وکلی تحریم ها جزء موارد درخواستی طرف ایرانی است) از طرف مقابل دنبال خواهد شد.

هر چند غربی ها و آمریکا به ظن شک و گمان به برنامه هسته ای ایران نگاه می کنند ولی کل تلاش دیپلمات های ایرانی به اثبات صلح آمیز بودن برنامه ایران جهت اسفاده فنی و پزشکی از ان است.

در خصوص دیدار امروز یک کارشناس ارشد امریکایی به رویترز گفته است که ،”این دیدار سه جانبه بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.و هدف ان تلاش برای پیشرفت و به نتیجه رساندن این مذاکرات است.”

با توجه به اینکه برخی مقامات آمریکایی از شکاف بزرگ در این گفتگوها حرف می زنند ولی جان کری تاکید کرده است که دولت امریکا خواهان طولانی تر کردن مدت مذاکرات نیست ولی ممکن است مدت زمان تعیین شده دور اول مذاکرات تمدید شود اما حداقل ان است که در زمینه های مهم و اساسی ما می توانیم به توافقات جامعی برسیم و صرفا  جزییات فنی را به بعد موکول کنیم.

وزیر خارجه ایران هم در بدو ورود به مسقط پایتخت عمان به خبرنگارها گفت که تحریم ها برای غرب هیچ نتیجه ای نداشته است.ظریف ادامه داد ،تلاش ما برای رسیدن به یک توافق بر اساس احترام و همکاری متقابل است. و اگر غرب و امریکا این همکاری و نیت مثبت ایران را درک کنند ،امکان رسیدن به توافق قبل از 24 نوامبر وجود دارد.

هر چند  موارد و ریزه کاریهای زیادی در طول گفتگوها مورد رسیدگی قرار می گیرد ولی  در مذاکرات اخیر ، به نظر می رسد موارد مهم طرف ایرانی  ، میزان حجم غنی سازی اورانیوم و زمان حذف تحریم مورد تاکید بیشتری باشد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه