زمان بارگزاری این صفحه: 7:40 PM UTC

شمس و حافظ از شیون فومنی می گویند

شیون فومنی از معدود شاعران شناخته شده سواحل صبوری خزر بوده که با ارائه آثار دو زبانه (فارسی – گیلکی) خود به عنوان یکی از مشاهیر و مفاخر استان گیلان مطرح بوده است.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

حامد فومنی فرزند شیون فومنی در گفت‌وگو با ایبنا اظهار کرد: شیون فومنی از معدود شاعران شناخته شده سواحل صبوری خزر بوده که با ارائه آثار دو زبانه (فارسی – گیلکی) خود به عنوان یکی از مشاهیر و مفاخر استان گیلان مطرح بوده است.

وی افزود: شیون فومنی شهرت خود را از سال‌های دور با عرضه دکلمه اشعار خود در قالب نوارهای کاست، با عنوان «گیله اوخان» به دست آورد. وی در زمان حیات خود بالغ بر 6 نوار کاست صوتی را در قالب منظومه، غزل و دوبیتی که برخاسته از فرهنگ عامه و فولکلور گیلکی بود برجای گذاشت.

متولی آثار شیون فومنی درباره کتاب‌های منتشر شده در زمان حیات این شاعر گفت: وی همچنین 2 کتاب «پیش پای برگ» و «یک آسمان پرواز» را که مجموعه‌ای از شعرهای فارسی ایشان از غزل تا نیمایی و سپید است در دوره حیات خود منتشر کرد. اما بعد از فوت ایشان در سال 1377 بنده به عنوان فرزند و متولی آثار ایشان اقدام به جمع‌آوری آثار باقی مانده و تجدید چاپ آثار ایشان کردم.

فومنی درباره کتاب «خیال گرده گیج» گفت: کتاب «خیال گرده گیج» که به معنای «پرسه خیال» است به زبان گیلکی سروده شده است؛ همچنین آوانویسی و برگردان فارسی اشعار نیز در این کتاب گنجانده شده؛ ضمن اینکه در صورت لزوم توضیح برخی از لغات کتاب در پانوشت نیز آورده شده است.

وی با اشاره به انتشار چاپ سوم این کتاب از سوی نشر ثالث، درباره ویژگی این اثر گفت: ویژگی خاصی که چاپ سوم این اثر دارد، افزوده شدن یادداشت 4 چهره ادبی کشور است؛ به‌طوری‌که شمس لنگرودی، حافظ موسوی، دکتر احمد ابومحبوب و دکتر علی رضا حسن زاده طی این یادداشت‌ها، نظرات و دیدگاه ادبی خود را درباره شیون فومنی و آثار او بیان کرده‌اند.

لازم به ذکر است کتاب «خیال گرده گیج» که شامل یادداشتی از حامد فومنی و سالشمار پلکانی زندگی و آثار شیون فومنی است، با قیمت 11500 تومان در شمارگان 1100 نسخه از سوی انتشارات ثالث روانه بازار کتاب شده است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه