زمان بارگزاری این صفحه: 8:40 AM UTC

شهرستان ماسال به عنوان دومين قطب دامداري استان گيلان مطرح است

فرماندار ماسال گفت: دامداري و دامپروري يكي اين مزيت هاست كه مي توان با سرمايه گذاري در آن تحريم دشمنان را بلا اثر كرد.

به گزارش صدای گیلان به نقل از (ایسنا) محمود قاسم نژاد در همايش تجليل از دامپزشكان اين شهرستان با اشاره به اهميت بخش كشاورزي و دامداري در اقتصاد كشور افزود: بخش مهمي از اقتصاد خانواده هاي شهرستان ماسال را دامداري تشكيل مي دهد و شهرستان ماسال به عنوان دومين قطب دامپروري در استان گيلان مطرح است.

محمود قاسم نژاد با بيان اينكه در شرايط تهديد و تحريم دشمنان عليه كشور بايد به فكر ويژگي ها و مزيت هاي اقتصادي محيط خود باشيم افزود: دامداري و دامپروري يكي اين مزيت هاست كه مي توان با سرمايه گذاري در آن تحريم دشمنان را بلا اثر كرد.

وي حمايت و هدايت دامپروران در جهت افزايش توليدات دامي را موجب شكوفايي اقتصاد خانوارهاي روستايي و ماندگاري جمعيت روستايي و مناطق عشايري در روستا دانست و خاطرنشان كرد: با آموزش و حمايت از دامداران در راستاي افزايش بهره وري اين بخش مي توان با تامين گوشت داخل كشور مانع از واردات گوشت به كشور و در نتيجه ايجاد استقلال اقتصادي كشور شد.

فرماندار ماسال با بيان اينكه تامين بهداشت و سلامت مردم از مهمترين دغدغه هاي مسئولان دولتي محسوب مي شود افزود: بسياري از بيماري هاي مشترك انسان و حيوان كه از گذشته وجود داشته و بيماري هاي دامي كه در چند سال اخير وارد كشور شده مي تواند سلامت افراد جامعه را به مخاطره بيندازد و موجب تلف شدن دام و طيور و خسارت اقتصادي به دامداران گردد.

قاسم نژاد ضمن تشكر از كاركنان اداره دامپزشكي و دامپزشكان بخش خصوصي جهت مبارزه با بيماري هاي دام، نقش دامپزشكي در تامين سلامت مردم و بهبود وضعيت معيشتي و اقتصادي جامعه بسيار با اهميت و حياتي دانست.

دكتر عاقبتي مديركل دامپزشكي استان گيلان نيز در اين همايش امنيت غذايي را از مهمترين اركان و اولويت هاي جامعه عنوان كرد و افزود: سرمايه دام و طيور بعد از نفت به عنوان دومين سرمايه ملي كشور محسوب مي شود كه بايد با حفظ و حراست از آن، موجبات بهره وري و افزايش توليدات دامي را فراهم آوريم.

دكتر عاقبتي افزود: در 6 ماهه اول امسال 27000 خونگيري از دام هاي سبك در استان گيلان انجام شده است كه ميزان آلودگي در آن 109 راس دام بوده كه با جمع آوري دام ها و در صورت لزوم كشتار آن از شيوع بيماري هاي دامي پيشگيري شد.

وي با اشاره به مشاركت همكاران دامپزشكي در بعد تحقيقاتي و توسعه و پيشرفت علم دامپزشكي افزود: ما علاوه بر توسعه كمي و كيفي در عرصه دامپزشكي به دنبال صدور محصولات دامپزشكي و افزايش سهم صادرات كشور هستيم چرا كه همه كشور ها با توجه به ارزش افزوده بالاي صادرات محصولات دامي به دنبال پيشه گرفتن از هم هستند.

مديركل دامپزشكي گيلان توسعه كيفي خدمات دامپزشكي در جهت رفع تهديدات و افزايش ايمني دام و توليد محصولات دامي بون استفاده از دارو را از برنامه هاي اين اداره كل در آينده عنوان كرد.

در پايان اين همايش از دامپزشكان و كاركنان اداره دامپزشكي شهرستان ماسال تجليل به عمل آمد.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه