زمان بارگزاری این صفحه: 10:52 AM UTC

شهرک‌های صنعتی گیلان نیازمند توسعه فوری زیرساخت‌ها هستند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان گفت : اراضی فعلی شهرک‌های صنعتی فقط تا ۸ سال آینده جوابگوی سرمایه‌گذاری است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان گفت : اراضی فعلی شهرک‌های صنعتی فقط تا ۸ سال آینده جوابگوی سرمایه‌گذاری است.

 

 طهمورث لاهوتی اشکوری با بیان اینکه عرصه لازم برای ایجاد واحدها صنعتی و سرمایه‌گذاری جدید باید تا ۱۰ سال آینده آماده شوند گفت: اراضی فعلی شهرک‌های صنعتی فقط تا ۸ سال آینده جوابگوی سرمایه‌گذاری است.

 

وی با اشاره به تنگناها و راهکارهای حل آن در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اظهار داشت: هم‌زمان با تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی مطابق با سند توسعه چشم انداز استان، باید اراضی جدید را برای گسترش این شهرک‌ها شناسایی کنیم.

 

لاهوتی با بیان اینکه با حل معضلات موجود به‌دنبال کاهش عقب افتادگی و سرعت بخشی در صنایع کوچک استان هستیم افزود: در بحث صنعت استان به دنبال سرعت هستیم نه حرکت آرام و برای این مهم ، به ویژه برای انتقال خطوط برق به شهرک‌ها به منابع مالی و تامین اعتبار، نیاز مبرم داریم.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه اراضی فعلی شهرک‌های صنعتی فقط تا ۸ سال آینده جوابگوی سرمایه‌گذاری است خطاب به مسئولین مربوطه از جمله جهادسازندگی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری گفت: باید برای ۱۰ سال آینده عرصه لازم برای زیرساخت‌های جدیدآماده، تا سرمایه‌گذاران راغب به سرمایه‌گذاری در این استان باشند.

 

 

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی گیلان تصریح کرد: این استان با توجه به همسایگی با کشورهای حاشیه دریای خزر پتانسیل جذب سرمایه‌گذار خارجی را دارد و بنابراین نه تنها به سرمایه‌گذار بومی اکتفا نمی‌کنیم بلکه باید با ایجاد زیرساخت‌های موجود درشهرک‌های صنعتی و انجام استانداردهای بین المللی، سرمایه‌گذار خارجی را نیز جذب کنیم.

 

وی با تاکید بر نگاه اقتصادی درون زا و برون‌گرا خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ واحد بهره‌بردار در صنعت استان موجب اشتغال بیش از ۱۲ هزارنفر شده‌اند که با رفع موانع موجود و به ویژه با افزایش سرمایه‌گذاران جدید داخلی و خارجی، میزان بیکاری در استان نیز کاهش می‌یابد.

 


 

شهرک صنعتی لوشان موقعیت استراتژیکی دارد که با راه اندازی خط ریلی می تواند در تجارت نقش سازنده ای داشته باشد. 

 

شهرک های صنعتی بعنوان یکی از بازوان اصلی چرخه صنعت، تولید و اشتغال در کشورمحسوب می شوند

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان گفت : شهرک صنعتی لوشان موقعیت استراتژیکی دارد که با راه اندازی خط ریلی می تواند در تجارت نقش سازنده ای داشته باشد.

 

 طهمورث لاهوتی اشکوری طی بازدیدی از شهرک صنعتی لوشان و وضعیت زیر ساختی آن درخصوص جایگاه و اهمیت شهرک های صنعتی بعنوان یکی از بازوان اصلی چرخه صنعت، تولید و اشتغال در کشور بیان داشت : احداث شهرک های صنعتی پیش قراول توسعه، عمران و آبادانی بوده و کشور را برای تکیه بر تولید داخلی و خودکفایی آماده می کند.

 

یکی از شهرک های صنعتی مادر در گیلان، شهرک صنعتی لوشان می باشد که با دارا بودن بیش از ۱۱۷ واحد صنعتی فعال و نیمه فعال، نقش تعیین کننده ای در صنعت، تولید و اشتغال استان داشته است. شهرک صنعتی لوشان به علت قرارگیری در مجاورت آزادراه قزوین – رشت و راه آهن، موقعیت استراتژیکی دارد که با راه اندازی خط ریلی می تواند در تجارت نقش سازنده ای داشته باشد.

 

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان در خصوص مشکلات واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک بیان داشت : واحدهای تولیدی متناسب با نوع تولیدات و محصولاتی که دارند، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند که اهم مشکلات آنها را می توان به دغدغه سرمایه در گردش، مشکلات نقدینگی، بدهی ها و معوقات و نیاز مبرم به تسهیلات، نوسانات ارز و به هم ریختن معادلات تجاری برخی واحدهای تولیدی و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات، اشاره نمود.

 

 

طهمورث لاهوتی اشکوری در خصوص وضعیت عرضه محصولات تولیدی و صنعتی شهرک صنعتی لوشان در داخل و خارج از کشور بیان داشت : خوشبختانه واحدهای شاخص و ممتازی در شهرک صنعتی لوشان فعالیت می کنند که برخی از این واحدها در سطح استان و حتی کشور در صنعت و تولید حرفی برای گفتن دارند. برخی از واحدهای تولیدی، محصولاتشان را به خارج از کشور عرضه می کنند این مهم نشان دهنده صنعت پویا و فعال این شهرستان می باشد.

 

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان در خصوص اقدامات صورت گرفته در شهرک صنعتی لوشان بیان داشت : شهرک صنعتی لوشان یکی از شهرک های مهم، قدیمی و با سابقه گیلان بوده که شرکت های معتبر و توانمند در آنجا استقرار دارند. به طور طبع فعالیت در چنین شهرک وسیع و مهمی، کار ارزشمند و خطیری می باشد. خرید ماشین آتش نشانی جهت اطفاء حریق برای شهرک، پروژه لکه گیری آسفالت مسیرهای شهرک صنعتی، رنگ آمیزی جداول و زیباسازی شهرک و مواردی از این دست با اعتباری بالغ بر۵۰۰ میلیون ریال، از جمله اقدامات ما در طول یک سال گذشته بوده است.

 

 

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان گیلان در پایان به توضیح اقدامات صورت گرفته برای کاهش آلایندگی واحدهای تولیدی و صنعتی و همچنین ساماندهی پساب های صنعتی این شهرک پرداخت و بیان داشت : شهرک صنعتی لوشان درواقع شهرک شیمیایی استان می باشد. برای ساماندهی پساب های صنعتی، تصفیه خانه فاضلاب مرکزی لوشان با هزینه ای معادل ۱۱ میلیارد ریال در سال ۸۸ با ظرفیت ۵۰۰ متر مکعب فاضلاب با سیستم تلفیقی (هوازی و بی هوازی) جهت پذیرش پساب واحد های صنعتی احداث و افتتاح گردید.

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه