زمان بارگزاری این صفحه: 12:25 AM UTC

شوک افزایش قیمت نان در گیلان/سنگک و بربری 1000 تومان/ پاسخ مدیرکل اقتصادی استانداری گیلان

افزایش بی‌سر و صدای قیمت نان سنگک و بربری به یک‌هزار تومان در برخی نقاط گیلان مردم این استان را در شوک قرار داده است.

به گزارش صدای گیلان به نقل از فارس ، در حالی که دولت برای اجرای فاز بعدی قانون هدفمندی یارانه‌ها نرخ نان را زیر یک‌هزار تومان مصوب و اعلام کرده است، در برخی نقاط گیلان از جمله محله استادسرای رشت قیمت نان بی‌‌سر و صدا یک‌هزار تومان عرضه می‌شود.

افزایش قیمت نان در حالی صورت گرفته که نانوایی‌های عرضه نان سنگگ و بربری قیمت تعیین شده نان را به همراه شماره تماس شکایات بازرسی در پشت شیشه محل دید مردم نصب کرده‌اند.

افزایش قیمت نان یک شوک است

یکی از شهروندان رشتی که در نوبت خرید نان سنگک بود با اعتراض به قیمت یک‌هزار تومان این نان گفت: به قدری بی‌سر و صدا قیمت نان را افزایش دادند که ما دچار شوک شدیم.

وی افزود: تا دیروز قیمت نان 600 تا 650 تومان عرضه می‌شد اما از امروز قیمت نان یک‌هزار تومان شده است.

این شهروند با اشاره به اینکه کسی پاسخگوی این افزایش قیمت نان نیست، گفت: این چه تدبیری است که ابتدا نرخ‌گذاری می‌کنند بعد چند برابر افزایش می‌دهند.

خرید سنگین نان 1000 تومانی برای یک خانواده پرجمعیت و کم‌درآمد

یک شهروند دیگر در حالی که نگران وضعیت مالی‌اش بود، اظهار کرد: بنده یک کارگر ساده با حقوق بخور و نمیر هستم و امروز آمدم نان بگیرم در کمال ناباوری دیدم قیمت نان یک‌هزار تومان شده است.

وی خود را سرپرست یک خانواده هشت نفری معرفی کرد و گفت: مگر چه قدر درآمد دارم که باید یک‌هزار تومان پول بابت نان بدهم.

این شهروند با بیان اینکه ماه‌هاست خانواده‌ام رنگ برنج را ندیده‌اند، افزود: در آمد که نداریم، برنج که نمی‌توانیم بخریم، نان هم که گران‌تر از قیمت مصوب دولت عرضه می‌شود، آیا ما حق زندگی نداریم.

افزایش قیمت نان بدون اطلاع‌رسانی

یک شهروند دیگر که از افزایش قیمت نان نگران بود، گفت: افزایش بی‌سر و صدای قیمت نان چه معنایی دارد.

وی با اشاره به اینکه چرا برای افزایش قیمت نان اطلاع‌رسانی نکردند، افزود: مردم از این وضعیت ناراحت هستند، چون وقتی قیمت نان یک‌هزار تومان شد بقیه موارد از جمله کرایه تاکسی‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند در آن صورت ما چطور باید زندگی کنیم.

به گزارش فارس، تلاش برای گفت‌وگو با مسئولان مربوطه به نتیجه‌ای نرسید و مشخص نیست چرا در برخی مناطق گیلان نان به قیمت یک‌هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که تغییری در کیفیت آن صورت نگرفته و از قبل اطلاع‌رسانی نشده است.

به گزارش صدای گیلان آرش فرزام‌صفت ، مدیرکل اقتصادی استانداری گیلان ، در پاسخ به این گزارش فارس طی گفتگویی با این خبرگزاری ، اظهار کرد: طبق مصوبه 93.8.26 دولت در زمینه اصلاح قیمت نان، استان‌ها مکلف شدند تا 20 درصد واحدهای خبازی هر استان آزادپز شوند.

وی افزود: در همین راستا قیمت‌گذاری جدید صورت گرفته و سهمیه آرد دولتی واحدهای خبازی که تمایل به آزادپزی داشتند، قطع شده است.

مدیرکل اقتصادی استانداری گیلان با بیان اینکه هر واحد نانوایی که متقاضی آزادپزی باشد، آرد دولتی آن قطع می‌شود، تصریح کرد: با قطع شدن آرد دولتی نانواها می‌توانند نان خود را به قیمت آزاد عرضه کنند.

وی آزادپزی را یکی از سیاست‌های دولت عنوان کرد و گفت: سیاست دولت این است که قیمت نان را به نرخ اصلی آن نزدیک کند.

فرزام‌صفت با تاکید بر اینکه کاری خلاف سیاست‌های دولت در گیلان صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: مصوبه دولت است که 20 درصد خبازی‌ها از شمول آرد دولتی خارج شوند.

وی قیمت نان آزادپزها را اعلام و تصریح کرد: قیمت نان لواش بلند 200 تومان، لواش گرد 250 تومان، تافتون 500 تومان و سنگگ و بربری 1000 تومان تعیین شده است.

این مسئول تغییر وزن چانه در خبازی‌های آزادپز را از دیگر موارد ذکر کرد و گفت: وزن چانه نان در نانوایی‌های آزادپز بالا رفته به طور مثال وزن چانه نان بربری دولتی 475 گرم بوده که به 650 گرم در آزادپزها رسیده است.

وی با بیان اینکه خبازی‌های آزادپز سود غیرقانونی ندارند، متذکر شد: آنها آرد را به قیمت آزاد هر کیسه 52 هزار تومان خریداری می‌کنند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،۲ نظر یا دیدگاه برای “شوک افزایش قیمت نان در گیلان/سنگک و بربری 1000 تومان/ پاسخ مدیرکل اقتصادی استانداری گیلان”

  1. سهند نوشته است:

    سلام /مملکت به قول خودشون اسلامی با دولت تدبیر امید که ما چیزی ندیده ایم […] بعد تو تلویزون اعلام می کنند ازداواج کنید هرکس برای خودش یک فتوا میده بعد مردم گیر هم میارند خواهش میکنم یک ذره به فکر مردم باشید […]

  2. ناشناس نوشته است:

    با سلام به گیلا نی های عزیز
    گرانی بربری و سنگگ شما به شهرستان های آذربایجان شرقی هم رسید ما را در غم خود شریک بدانید . با تشکر
عناوین ویژه