زمان بارگزاری این صفحه: 10:49 PM UTC

شکوری؛ تنها نقطه اتکا و قدرت اصلاح طلبان صندوق های رای است

کاندیدای احتمالی حوزه تالش، رضوانشهر و ماسال گفت: اصلاح طلبان هیچ وقت انتخابات را تحریم نمی کنند چون تنها نقطه اتکا و قدرت اصلاح طلبان صندوق های رای است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

با نزدیکی به انتخابات به سراغ یکی از چهره های مطرح اصلاح طلبان حوزه تالش بزرگ رفتیم و دلیل از کاندیداتوری وی برای انتخابات مجلس دهم جویا شدیم؛

لطفا خودتان را برای مخاطبین معرفی کنید ؟

شکوری : بنده پرویز شکوری هستم ،متولد سال ۱۳۴۱، دیپلم تجربی، در سال ۶۰ وارد آموزش و پرورش شدم، و در اواخر سال ۶۱ علوم دینی خواندم، درسال ۶۳ در رشته زبان و ادبیات فارسی دهخدای قزوین وارد دانشگاه شدم، سال ۶۸ به عنوان معلم به استخدام رسمی آموزش و پرورش در آمدم و در سال ۸۱ در رشته عرفان اسلامی کارشناسی ارشد گرفتم ، ودر سال ۸۷ بازنشسته شدم، در این سال ها مدتی را در دانشگاه های آزاد و پیام نور تدریس کردم و اکنون هم مشغول تدریس در دانشگاه پیام نور صومعه سرا هستم.

 

فعالیت های اجتماعی – سیاسی من در طول این مدت و به خصوص بعداز خرداد سال ۷۶ بعنوان سه دوره عضو شورای اسلامی روستا، بخش، شهرستان و رییس شورای شهرستان بوده ام و حضور در جریانات اصلاح طلبی جزء سوابق سیاسی و اجتماعی بنده است.

 

شما سال ها در حوزه ی سیاسی فعال بوده اید، چرا در این دوره تصمیم به حضور در انتخابات گرفتید ؟

شکوری : برای فعالیت های سیاسی مانند مجلس حضور در انتخابات مجلس شرایطی لازم است، با مشورت دوستان و صلاح دید دوستان و هم فکرانم، احساس کردیم در این دوره ضرورت دارد وارد عرصه بشویم تا بتوانیم در حد توان خود نسبت به آگاهی بخشی جامعه و هم برای یک انتخاب درست قدم برداریم.

 

 پرویز شکوری چه شناختی از تالش بزرگ از نظر مردم شناسی و جغرافیایی دارد ؟

شکوری : بنده همه ی عمرم را در بین مردم شریف تالش زندگی کردم و به اندازه ی خودم شناخت نسبی را هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر مباحث اجتماعی، بافت جمعیتی و نیازهای فرهنگی – اقتصادی تالش دراین مدت کسب کردم و این می تواند پشتوانه ای باشد، که اگر شرایط لازم فراهم شد خدمتگذار شایسته ای برای مردم باشیم.

 

 شما نایب رییس شورای مشورتی اصلاح طلبان استان و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هستید ، این دو تشکل را چگونه ارزیابی می کنید ؟

شکوری : برای رسیدن به یک توسعه و جامعه موفق مسلما نهادهایی چون احزاب و نهادهای مدنی امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و من هم خوشحالم که در این راه گام هایی برمی دارم، جامعه ای که نبود در احزاب را برای خود افتخار می داند مسلما به توسعه نخواهد رسید، شورای مشورتی و احزاب ملی گامی را در جهت توسعه یافتگی برمی دارند، در جهت امکان حضور مردم در تعیین سرنوشت خود.

 

بنده این دو تشکل را مبارک میدانم، وبعنوان کسی که به توسعه قائل هستم و به این اعتقاد دارم که توسعه وجوه مختلفی دارد و توسعه باید متوازن باشد یعنی همه وجوه و لوازم یک جامعه و نیاز های یک جامعه در آن لحاظ شود، چه از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، اما گاهی ممکن است بعضی از این وجوه برجستگی های خاصی را داشته باشد

 

بنده این اعتقاد را دارم که باید به همه ی این مباحث توجه داشت و اگر فقط به یک امر توجه شود و از بقیه غافل بود، کار ما ناقص خواهد بود و از این که فقط به سیاست می پردازم غیر ، اما به مانند دیگران این اعتقاد را ندارم که سیاست یک امر مغفولی است، بنده سیاست را هم در فرهنگ، اقتصاد، بهداشت و دیگر نیاز های جامعه می بینم.

 

 نظر شما در مورد دولت تدبیر و امید و اینکه آیا دولت در تحقق شعار های خود تا چه میزان موفق بوده است ، چیست ؟

شکوری : باتوجه به عملکرد دولت قبل و شرایطی که برای ملت ایران فراهم کرده بود ، بنده عمل کرد دولت تدبیر و امید را جهت رساندن جامعه به یک شرایط مطلوب مورد قبول می دانم و برای آن دولت تاجایی که ممکن است در جهت تحقق اهدافی که به منافع ملی ما بر می گردد، کمک خواهم خواهم کرد، دولت بخصوص در سیاست خارجی خود و با بحث مسئله مشکل هسته ای از بی تدبیری دولت قبل به ملت ایران تحمیل شده بود، قدم های موثری را برداشت و این امید را داریم که به تلاش خود در جهت برنامه های داخلی که طلیعه ای از آن را در گفتار و برنامه های دولت می بینیم، انشالله موفق باشند و انجام این انتخابات پیش رو یکی از آن اهداف مهم می تواند تلقی شود.

 

آفت های پیش روی نامزدی شما در صورت آسیب شناسی شخص خودتان چه چیزی می تواند باشد ؟

شکوری : بزرگترین نگرانی من در بحث انتخابات باتوجه به نوع عملکرد بعضی از کسانی که وارد صحنه ی انتخابات شده اند و نوع تلقی و نگرشی که به غلط از انتخابات در جامعه متداول شده، است و درمقابل آنها چه نوع حرکتی باید انجام داد، من خودم را شاید به نوعی دچار مشکل می بینم، چون نه اعتقادی به آن حرکت ها دارم و نه آن حرکت ها را قبول دارم.

 

حرکت های مردم فریب و یا با توجه به زور می خواهند آرای مردم را بربایند، بدترین نوع شرایطی است که در این انتخابات پیش رو احساس میکنم، وگرنه همه وجوه این انتخابات بسیارعالی است، و من خوشحال هستم که در این شرایط می توانم با مردم گفتگو کنم، نظرات خودم را برای آنها بیان کن ، از آرا و نظرات آنها درس بگیرم و بر اندوخته های خودم بیافزایم.

 

بیشتر اصلاح طلبان معتقد هستند پرویز شکوری شاخص ترین نامزد اصلاح طلبان شهرستان است، آیا با این گزاره موافق هستید ؟

شکوری : من بحث تشخیص نیروی اصلاح طلب یا کاندیدا های اصلاح طلب را به عهده ی شوراهای مشورتی که نهادی برآمده از دل اصلاح طلبان سه شهرستان است می دانم، هرکسی را بعنوان نیروی شایسته و اصلح تشخیص دادند را می پذیرم و به رای و نظر شوراهای مشورتی تمکین می کنم و به آن قائل هستم و عمل خواهم کرد.

 

 رابطه شما با سایر کاندیدهای اصلاح طلب چگونه است ؟

شکوری : رابطه ی من نه تنها با کاندیدهای اصلاح طلب بلکه با همه ی کاندیدها برادرانه و دوستانه است، من اعتقاد دارم صحنه ی انتخابات عرصه ی رقابت است و این رقابت با دوستی و معرفت امکان پذیر است و من ضمن احترام به همه صلاچحیت و به همه ی تفکرات مقدم همه ی این دوستان را در عرصه انتخابات گرامی می دارم و به آنها احسنت می گویم که در این عرصه ورود کردند، و با حضور خود باعث شدند که مردم نسبت به انتخابات گرایش پیدا کنند، دلگرم شوند و صندوق های رای که نشانه ی اقتدار یک ملت می تواند باشد بیش از هرزمان دیگری پربارتر باشد.

 

شخصیت های سیاسی محبوب شما در گیلان و کشور کدام است ؟

شکوری : اظهار نظر در مورد افراد و اشخاص یک امر شخصی و عاطفی است، اما عرصه ی سیاست جای عقلانیت است و با توجه به معیارهای عقلانی باید به مباحث سیاسی توجه کرد، این راهم بدانیم که از نظر اهل توسعه و کسانی که به جامعه مدرن قائل اند، اتکا کردن به اشخاص یک حرکت ضد توسعه ای است و من اگر نسبت به اشخاص نظری دارم یک امر شخصی است و دوست ندارم آن را در عرصه مباحث سیاسی که یک امر عمومی و عقلانی است وارد کنم.

 

 پیش بینی شما از مجلس آتی چیست ؟

شکوری : با توجه به شرایط سیاسی – اجتماعی که توسط دولت و حاکمیت فراهم شده است، طلیعه ی یک حضور پرشور را در انتخابات اسفند پیش بینی میکنم و با حضور مردم همواره مجلسی شکل خواهد گرفت که بیشتر توجه آن پرداختن به منافع ملی و برآمده از رای و نظر اکثریت مردم باشد، من نسبت به مجلس آینده خوش بین هستم و امیدوارم مجلسی توانمند، کارشناس و متکی به آرای ملت و خواسته های ملت، برای موفقیت نظام و ایران اسلامی شکل بگیرد.

 

 برخی بر این باورند که با حضور پرویز شکوری آنان که مدعی اصلاح طلبی هستند باید از شما حمایت کنند و به نوعی حمایت از شما را در فضای کنونی معیار اصلی اصلاح طلبی می دانند ، نظر شما چیست ؟

شکوری : همانطور که درجواب سوال قبل گفتم آنچه از نظر من مهم است، نظر جمع دوستان اصلاح طلب است، که تشخیص دهند چه کسی در این عرصه اصلح است و حائز این است که مورد حمایت قرار بگیرد و به نظر من شوراهای مشورتی که عصاره و برآمده از رای و نظر جامعه اصلاح طلبی منطقه است می تواند بهترین داور در این زمینه باشد، و بنده اعتقاد دارم همه ی دوستان اصلاح طلب برای اینکه به یک اجماع نهایی نایل شویم و همه ی رای های اصلاح طلبی در یک کانون قرار بگیرد به این اجماع گردن خواهند نهاد و این داوری را خواهند پذیرفت و من هم بعنوان یک فرد از این جمع هرچیزی را که شورای مشورتی اصلاح طلبان تصمیم بگیرد قبول خواهم داشت .

 

 یکی از انتقادات به شما در خصوص وارد است، عدم انجام کار تشکیلاتی یا به عبارتی کادر سازی در این چند سال فعالیت سیاسی بوده است ، په پاسخی دارید ؟

شکوری : کسانی که این سوال را طرح میکنند، باید بدانند که یک فرد نمی تواند کادر ساز باشد، بلکه یک نهاد مدنی و یک حزب است که کادر سازی می کند و چون شرایط جامعه برای حرکت های جمعی وجود ندارد و متاسفانه هنوز این تلقی وجود دارد که کار حزبی و مدنی و حضور در نهاد های مدنی یک جرم است، پس امکان اینکه بتوان کادر سازی کرد و باتشکیل احزاب و نهاد ها به رشد جامعه کمک کرد، آنچنان جا نیافتاده است ، اما همواره تلاش من این بوده است که با حضور در احزاب و نهادهای مدنی به آنهایی که نبودن در یک تشکل و حزب را برای خود افتخار می دانند، این را بگویم که اگر جامعه ای مترقی و جامعه ای توسعه یافته می خواهیم باید به وجود احزاب گردن بنهیم.

 

 عده ای شاخصه مذهب را عنصر مهمی در تصمیم گیری مردم می دانند، آیا شما با این جمله موافق هستید ؟ و اصلا معتقد به بولد شدن این ویژگی هستید و یا آن را فرصت می دانید یا تهدید ؟

شکوری :کسانی که این نظر را ارائه می دهند اعتقاد دارم که شناختی ازجامعه تالش بزرگ ندارند، ما در جامعه ای زندگی می کنیم که با توجه به گوناگونی مذهب، زبان و قومیت بایک نگاه عاقلانه در کنار هم زندگی می کنند و هیچ وقت مذهب عنصر تعیین کننده ای برای انتخاب مباحث و مسائل سیاسی – اقتصادی – اجتماعی نخواهد بود، کسانی که ضعف دارند و قدرت ارتباط درست و صحیح با جامعه تالش را ندارند، برای این که رقبا را از میدان به در کنند این مسئله را علم کرده اند، و از آن سوء استفاده می کنند و اتفاقا حضور بنده در این جمع بیانگر این است که نشان بدهیم که جامعه ی تالش جامعه ای عاقل، رشد یافته و بالنده است و با فهم و درایت این مردم و اخوت و برادری، جریان و حرکت ما نشانه ای از وحدت و همدلی می باشد و برای تحکیم وحدت در این عرصه وارد این انتخابات شدیم.

 

دوستانی که در اطراف من هستند از مذاهب مختلف ، زبان ها و گویش های مختلف ورود کردند، هم نشانه ی این است و من نسبت به این مسئله حساسیت خاصی را دارم و اصلا اعتقادی به این مسئله ندارم و آن را یک تفکر انحرافی و غلط میدانم، کسانی که نمی توانند رو در رو وبا رای مردم در پای صندوق ها رقابت کنند این تفکرات غلط و عقب مانده را مطرح می کنند.

 

در مورد تحریم انتخابات توسط اصلاح طلبان در دوره ی پیش چه موضعی داشتید ؟ و همچنین از انتخابات سال ۸۸ تحلیلتان چیست ؟

شکوری : من این بحث را بعنوان یک تهمت به جامعه اصلاح طلبی می دانم، چون اصلاح طلبان هیچ وقت انتخابات را تحریم نمی کنند، تنها نقطه اتکا و قدرت اصلاح طلبان صندوق های رای است، چون در صندوق های رای می توانند ، قدرت و اراده ی خود را اعمال کنند و نظر خود را بیان نمایند ، هروقت زمانی که فرصتی فراهم شده و این امکان حضور برای اصلاح طلبان فراهم بوده در انتخابات حضوری پررنگ، پرشور و موثر داشته اند،

 

آن چیزی هم که در سال ۸۸ پیش آمد، متاسفانه حادثه تلخی است که همواره در ذهن جامعه ما وجود دارد اما در شکل گیری آن، نوع رفتار فرد پیروز و بی اعتنایی به احساسات جامعه در دامن زدن به آن تاثیر بسزایی داشته است و همواره برای اصلاح طلبان که خواهان گفتگو و خواهان رفتار مدنی هستند، شرایط دردناکی بوده است و هیچ وقت دل خوشی از آن جریان نداشته اند و ندارند.

 

بزرگترین دغدغه همکاران شما در وزارت آموزش و پروزش چیست ؟ و وضعیت آموزش و پرورش تالش را بعنوان یک فرهنگی چگونه ارزیابی می کنید ؟

شکوری : یکی از مهمترین دغدغه های همکاران من در بخش آموزش و پرورش این است که آنچنان که حق آنهاست، شان و منزلت معلم در جامعه رعایت نمی شود و نوع نگاه ابزاری که به آموزش و پرورش و معلمان است و از اینکه آنها را تولید کننده نمی دانند، بلکه به عنوان یک جامعه ی مصرف کننده می دانند، این بزرگترین آزار و نوع نگاه کوته نگری به این مسئله است که بسیار مهم است.

 

بحث دوم این است که بهای لازم به آموزش و پرورش داده نمی شود و آموزش و پرورش امروز از آن رسالت اصلی خودش که آگاهی بخشی، تربیت نیروهای جوان و تقویت بنیه علمی جامعه است به دور مانده است، آموزش و پرورش تالش هم جزئی از همین مسئله است و امیداورم این شرایط پیش بیاید که جامعه و نوع نگرش جامعه به معلم و آموزش و پرورش تغییر کند و بخصوص مسئولین با یک نگاه وسیع تر و توسعه گرایانه معلم را به عنوان فردی خلاق و سازنده جامعه بدانند.

 

بسیاری در خصوص جلسه ماسال سوال کرده اند که منظور شما به صورت شفاف از کاندیدهای خاکستری چه کسی بود ؟ این سوال از آنجا اهمیت پیدا می کند که نامزد خاکستری مورد نظر شورای مشورتی ماسال شاید مشخص باشد.

شکوری : پرداختن به این سوال و پاسخ آن امروز بسیار زود است، تا ا نتخابات وقت زیادی باقی مانده است و اصلاح طلبان با درایت و شعور و واقع نگری در هر مرحله از انتخابات که لازم باشد تصمیم لازم را خواهند گرفت.

 

 نظر شما در خصوص خانم ذوالفقاری چیست ؟ با توجه به این که در دوره ی قبل کسی خود را کاندیدای اصلاح طلب معرفی نکرد و به ایشان ایراد وارد می کنند که نباید دوره ی پیش کاندیدها می شدند.

شکوری : نه تنها خانم ذوالفقاری خواهر عزیز و گرامی و مورد احترام من هستند ، من برای همه ی کاندیدها احترام قائل هستم و ورود آنها را در عرصه انتخابات گرامی میدارم و افتخار میکنم که درجامعه ای زندگی میکنم (جامعه تالش) که یک خانم با شجاعت وارد عرصه انتخابات می شود و می خواهد آن فضیلت وآن پتانسیل لازمی که در جامعه بانوان این شهرستان است را به منصه ی ظهور برساند، از ورود ایشان در عرصه ی انتخابات استقبال می کنم و امیدوارم حضورشان باعث این نتیجه شود که بانوان این شهرستان دیده شوند و توانمندی های آنها مورد توجه جامعه ما قرار گیرد.

 

 صحبت آخر؟

شکوری : تشکر میکنم از شما که این فرصت را فراهم کردید تا بتوانم با مخاطبین خود صحبتی داشته باشم و مباحث و مسائل خود را بیان کنم ، نوید این است که امروز به جایگاهی رسیدیم که رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی بتوانند در تعیین سرنوشت جامعه و در بحث سازماندهی و رسیدن به یک انتخابات درست ایفای نقش کنند و با دخالت خود بتوانند ماهیت باندها به خصوص پیمانکاران انتخاباتی را بیان کنند ودر شکل گیری یک انتخابات سالم و درست انتخاباتی که برآمده از رای مردم باشد نقش ایفا کنند.به همه دوستان تبریک میگویم، انشالله موفق باشند و شب یلدای همه انشالله خوش باشد.

 

نکته؛ مصاحبه فوق که توسط خبرگزاری کاسپین با کاندیدای احتمالی حوزه تالش، رضوانشهر و ماسال در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است صرفا در راستای اشنایی شهروندان با رویکرد و نظر این کاندیدای محترم در این پایگاه منتشر می شود و الزاما بیانگر دیدگاه این سایت نمی باشد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه