زمان بارگزاری این صفحه: 2:05 AM UTC

شیرزاد؛ زنان نقش برجسته‌ای در اصلاح سبک زندگی دارند.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه فرهنگ، عامل سازنده هویت فردی و اجتماعی هر جامعه محسوب می‌شود، گفت: توجه به تقویت فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی بیشتر از هر چیز دیگر در بهبود سطح زندگی جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش صدای گیلان ، فاطمه شیرزاد، عضو مجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در مصاحبه با  شبستان به نقش زنان در اصلاح سبک زندگی اشاره و اظهار کرد: زنان به عنوان بخشی از پیکره یک جامعه در تغییر و شکل‌دهی فرهنگ جوامع نقش مهمی دارند.

رئیس کمیته امور بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: نگاه زنان از نظر فردی و تعمیم این نگاه فرهنگی براساس منویات مقام معظم رهبری در فضای خانه و خانواده به عنوان یک خواهر، مادر یا همسر می‌تواند به سرعت بخشیدن و دست یابی در اصلاح سبک زندگی کمک کند.

وی با بیان اینکه فرهنگ، عامل سازنده هویت فردی و اجتماعی هر جامعه محسوب می‌شود، گفت: توجه به تقویت فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی بیشتر از هر چیز دیگر در بهبود سطح زندگی جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.

شیرزاد افزود: پایه و خاستگاه مباحث فرهنگی و فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها شکل می‌گیرد و از همین جهت زنان نقش برجسته‌ای در اصلاح سبک زندگی دارند.
بدون تحقق خانواده مطلوب، توسعه جامعه اسلامی امکان‌پذیر نیست

عضو مجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در ادامه گفت: خانواده یکی از حیاتی‌ترین و زیربنایی‌ترین نهادهاست و بدون حضور سازنده و فعال نهاد خانواده و تحقق نیافتن خانواده مطلوب توسعه در جامعه اسلامی امکان‌پذیر نیست.

وی در ادامه به نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: زنان در پیروزی انقلاب و پشتیبانی از جبهه‌ها نقش فعال و ارزنده‌ای ایفا کردند و با مقاومت و ایستادگی در برابر تهدیدها و تحریم‌ها، تاثیر بسزایی در تقویت روحیه رزمندگان داشتند.

رئیس کمیته امور بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت با مقایسه نگاه اجتماعی به حوزه زنان در ادوار تاریخی به ویژه دوران رژیم پهلوی و پس از پیروزی انقلاب، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) توانست زن را به جایگاه اصلی خودش برگرداند و زنان نیز با درخشش در عرصه‌های مختلف اجتماعی، علمی و فرهنگی باعث افتخارآفرینی برای ایران اسلامی شدند.

وی یادآور شد: از دیدگاه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، اسلام به زن به عنوان موجودی بیدار، هوشیار و آگاه در همه صحنه‌ها نگاه می‌کند.

زنان و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی

شیرزاد در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تصریح کرد: زنان می‌توانند در فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در جامعه نقش بسزایی را ایفا کنند.

وی تاکید کرد: زنان جامعه اسلامی با بهره بردن از سیره وزندگانی ائمه معصومین (علیهم السلام) به ویژه حضرت زهرا(سلام الله علیها) و منویات مقام معظم رهبری در عین بالندگی و موفقیت در جامعه، نشاط را برای خود و خانواده به ارمغان آورند.

عضو مجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها با اشاره به فعالیت‌های این کمیته در رشت اعلام کرد: مدیریت شهری به عنوان یک نهاد اجتماعی با توجه به گستره وسیع حضور و فعالیت فرهنگی و اجتماعی، اقداماتی برای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی بانوان داشته است.

فعالیت‌های کمیته بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت

رئیس کمیته امور بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بانوان نقش اساسی و سازنده‌ای را در جامعه ایفا می‌کنند باید با شناسایی زنان توانمند و مستعد در حوزه‌های مختلف و فراهم کردن زمینه مشارکت آنها در جامعه، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی زنان در حوزه مدیریت شهری را ارتقا بخشید و از پتانسیل‌های بالقوه این قشر در جامعه بهره برد.

وی به عضویت خود در مجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها ومراکز استان‌ها اشاره کرد و گفت: جلسات مشورتی مفیدی با حضور بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها تشکیل شده است.

شیرزاد با بیان اینکه این جلسات با هدف هم‌افزایی در راستای ایجاد زمینه‌های رشد و توانمندسازی بانوان به صورت فصلی در یکی از مراکز استان‌ها و کلانشهر برگزار می‌شود، گفت: تاکنون این مجمع دو نشست تخصصی در تهران و ساری تشکیل داده است.

وی به برنامه‌های اجراشده با نظارت کمیته امور بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت در یکسال گذشته اشاره و اظهار کرد: دیدار با زنان خودسرپرست تحت پوشش کمیته امداد رشت، توانمندکردن زنان خودسرپرست، دیدار با خانواده‌های موفق، برگزاری نمایشگاه‌هایی در راستای تقویت زنان بی‌سرپرست وسایر بانوان، دیدار با مادران و همسران شهدا و ایثارگر شهر رشت، دیدار با بانوان شاغل و بازنشسته در شهرداری، پیگیری ایجاد سرای محله تحت عنوان خانه سلامت در جهت تقویت مباحث بهداشتی فرهنگی، زیست محیطی شهروندان شهر رشتاز جمله این اقدامات است.

عضومجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها ادامه داد: نمایشگاه عفاف و لباس اسلامی، نمایشگاه از مادر تا مدیر و مسابقات ورزشی در بوستان‌ها برای بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و روز مادر با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی نیز در سال جاری برگزار شد.

وی درخصوص برنامه‌های آینده این کمیته اظهار کرد: برگزاری کلاس‌های مشاوره در محلات، دیدار و نشست با مسئول زنان بسیج سپاه قدس گیلان، دیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاه و بانوان اصحاب رسانه، مدیرکل امور بانوان استانداری گیلان، سالمندان رشت و برگزاری جلسات هم‌اندیشی بانوان در حوزه‌های مختلف، تقویت برنامه‌هایی در جهت ترویج فرهنگ عفاف وحجاب، برگزاری نشست‌های تخصصی، آموزش در زمینه استحکام خانواده در آینده اجرا می‌شود.

شیرزاد، نسبت به خطر ترویج سبک زندگی غربی در جامعه هشدار داد و گفت: بانوان باید با ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی و تاسی از زندگانی معصومین (علیهم السلام ) نقش خود را در حفظ ارزش‌های اسلامی و ایرانی پررنگ‌تر نشان دهند.

رئیس کمیته امور بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر رشت، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را از بایسته‌های حفظ ارزش‌ها خواند و گفت: فرهنگ حجاب وعفاف مانعی جدی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن محسوب می‌شود و فعالیت‌های شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان علیه حجاب نشانه محکمی برای حفظ فرهنگ عفاف است.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه