زمان بارگزاری این صفحه: 10:44 PM UTC

ضرورت انتخاب شهردار ازسوی مردم/ استقلال شهردار با انتخاب ازسوی مردم افزایش پیدا می‌کند

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با بیان اینکه استقلال شهردار با انتخاب ازسوی مردم افزایش پیدا می کند، گفت: شهرداران به دلیل وابستگی درانتخاب و استیضاح به شوراهای شهر، دربرخی شرایط اقدام به انجام کارهای غیرقانونی می‌کنند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با بیان اینکه استقلال شهردار با انتخاب ازسوی مردم افزایش پیدا می کند، گفت: شهرداران به دلیل وابستگی درانتخاب و استیضاح به شوراهای شهر، دربرخی شرایط اقدام به انجام کارهای غیرقانونی می‌کنند.

 

مهرداد بائوج لاهوتی درگفت وگو با خانه ملت، درخصوص واگذاری انتخاب شهردار از شورای شهر به مردم، گفت: به طور حتم باید انتخاب شهردار در شهرهای بزرگ به ویژه کلانشهرها به مردم واگذار شود، زیرا برخی امور همچون انتخاب شهردار که تصدی آنها در دست دولت بود به شورای شهر واگذار شد که این موضوع چالش‌هایی را به وجود آورد.

 

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ازمهم ترین مشکلات به وجود آمده میان اجرا و سیاست گذاری ها در برخی مناصب از جمله انتخاب شهردار این است که شوراهای شهر در چگونگی اجرای وظایف شهردار دخالت دارند، ازاین رو همیشه اختلافاتی میان شوراهای شهر و شهرداری ها وجود دارد، البته بنده همیشه نسبت به انتخاب شهردار ازسوی شورای شهر انتقاد داشتم و در مجلس هشتم نیز واگذاری انتخاب شهردار به مردم مطرح شد، اما مورد توجه نمایندگان قرار نگرفت.

 

وی تاکید کرد: همانطورکه مردم اعضای شورای شهررا انتخاب می کنند، باید در انتخاب شهردار نیز برای مدت 4 سال دخالت کنند، زیرا دراین صورت است که هیچ مشکلی درسطح اجرا و سیاست‌گذاری‌ها پیش نخواهد آمد، البته باید به این نکته اشاره کرد که در بسیاری از کشورهای دنیا انتخاب شهردار توسط مردم صورت گرفته و این موضوع در رفع بسیاری از مشکلات میان شوراهای شهر و شهرداری‌ها موثر است.

 

بائوج لاهوتی با بیان اینکه استقلال شهردار با انتخاب از سوی مردم افزایش پیدا می‌کند، گفت: درحال حاضر از آنجایی که شهرداران انتخاب و عزل و نصب خود را وابسته به شوراهای شهر می‌دانند، دربرخی شرایط حتی اقدام به انجام کارهای خلاف قانون می کنند و بارها مشاهده شده که شهرداران برای امنیت شغلی بیشترو فرار از استیضاح دست به اقدامات غیرقانونی زدند.

 

این نماینده مردم درمجلس نهم، ادامه داد: به طور قطع درکلانشهرها و پایتخت، انتخاب شهردار باید توسط مردم انجام شود و شهردار باید ازاختیارات لازم برای انجام وظایف خود برخوردار باشد، بنابراین اینکه دیده می شود شهرداری به دلیل برخی موضوعات تهدید به استیضاح می شود؛ به طورحتم رویکرد مناسبی در جامعه نیست.

 

عضو فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، افزود: البته درخصوص استیضاح هم اگرشهردار به حکم مربوط اعتراض کند، موضوع باید درهیات حل اختلاف شوراها مورد پیگیری قرار گیرد، اما به طور کلی نباید اینگونه باشد که در هر زمانی شورای شهر اقدام به استیضاح شهردارکند، باید به این نکته هم اشاره کرد که متاسفانه درحال حاضر هیچ محکمه‌ای برای بررسی قانونی و غیرقانونی بودن استیضاح شهرداروجود ندارد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه