زمان بارگزاری این صفحه: 12:47 PM UTC

طبیعت و اهالی بومی بی‌پناه در برابر سد بتنی/ گزارش تصویری

پروژه سد شفارود، در درون منطقه جنگلی حاشیه ییلاقات تالش و در عمق جنگل‌های هیرکانی در حال پیشروی است. این پروژه تاکنون صدمات زیادی به این منطقه زده است اما ادامه و تکمیل آن روی محیط زیست و زندگی افراد بومی منطقه تاثیرات سو فراوانی خواهد داشت.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سد شفارود در کنار جاده پونل به خلخال در نزدیکی دوراهی پونل و روستای دوران ساخته می‌شود. این منطقه از گیلان درون بخشی از جنگل باستانی هیرکانی قرار دارد که به خاطر تنوع درختان و گیاهان، به عنوان یک موزه زنده گیاهی در جهان شناخته می‌شود.

تونل انحرافی سد شفارود سال‌ها مورد بهره‌برداری قرار نگرفته بود اما حالا آب رودخانه شفارود به درون آن منتقل شده تا مراحل بعدی کار شروع شود.

انتقال آب رودخانه به این تونل باعث خشک شدن بخشی از بستر این رود شده است. حالا راه برای بهره‌برداری از شن و ماسه مرغوب به جا مانده از دستکار طبیعت بکر برای سدسازان آماده شده است.

کارگاه دوم ساخت سد که در بستر تخریب شده بالا دست رود ساخته شده است. این کارگاه باعث تخریب چندین هکتار از فضای جنگلی بستر رودخانه شده است.

دومین کارگاه بستر سازی برای سد. این کارگاه هم باعث تخریب چندین هکتار از محیط سرسبز منطقه شده است. شن و ماسه حاصل از این برداشت‌ها، رقم بالایی به جیب پروژه سدسازی سرازیر می‌کند. به گفته مسوولین محیط زیست استان گیلان؛ پروژه سد شفارود تاکنون حدود 100 هکتار از فضای طبیعی منطقه را نابود کرده است.

روستای دوران در بالادست سد با همه زمین‌های کشاورزی و خانه‌هایش به زیر آب خواهد رفت.

سه روستا که در مجموع حدود دو هزار نفر ساکن دارند، پس از آب‌گیری سد به زیر آب می‌روند. اهالی این سه روستا از اینکه خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی‌شان به قیمتی پایین و به اجبار از آنها خریداری خواهد شد راضی نیستند.

دبستان شیراز در روستای خوشابر. یکی از بچه‌های این مدرسه درباره «پونل» ،شهری که احتمالا قرار است در آن زندگی کند، می‌پرسد: «به نظر شما پونل شهر است یا روستا؟»

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،



یک نظر یا دیدگاه برای “طبیعت و اهالی بومی بی‌پناه در برابر سد بتنی/ گزارش تصویری”

 1. احمد نوشته است:

  سلام
  بسیار ممنون از اطلاع رسانی
  این خبر لینک شد
  لطفن به این خبر هم توجه کنید که:
  تسریع در احداث سد شفارود گیلان در سفر دولت پیگیری می‌شود…!
  http://gilkhabar.ir/72080/%D8%AA%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D8%AB-%D8%B3%D8%AF-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%AF-%DA%AF%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D9%88/
  حضراتعین خیالشان نیست چه به روز گیلان می آورند.
  در زمینه غارت شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها در وبلاگم مطلبی با اسناد و مدارک و ارجاعات کامل آورده‌ام
  پیروز و پایدار مانید




عناوین ویژه