زمان بارگزاری این صفحه: 10:35 AM UTC

فراخوان مقاله برای همایش ملی تالش شناسی

دبیر علمی همایش از برگزاری نخستین همایش ملی تالش شناسی در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 1394 همزمان با هفته میراث فرهنگی به میزبانی شهرستان رضوانشهر خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، ولی جهانی در تشریح این مطلب اظهار داشت: تالش با چشم اندازی زیبا، نام منطقه ای وسیع و سرسبز در شمال و شمال غرب استان گیلان است، از سویی کوه های سر به فلک کشیده البرز و از سوی دیگر دریای خزر آن را در برگرفته است. این منطقه از بخش های مختلف جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده است.

وی افزود: این منطقه به دلیل داشتن آثار باستانی ارزشمند و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری باشد.

جهانی اذعان داشت: اولین کاوش های باستان شناسی 114 سال قبل در منطقه تالش توسط ژاک دمرگان فرانسوی صورت گرفته که منجر به کشف آثار ارزشمندی از دوره های ماقبل تاریخ گردیده است ودر این راستا کاوش های باستان شناسی دیگری با هدف شناسایی فرهنگ تمدن منطقه در این حوزه انجام شد که مهمترین آنها کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی وسکه و میانرود دررضوانشهر، مریان، تول، آق اولر، تندابین و… در ارتفاعات تالش توسط محمد رضا خلعتبری و نیز کاوش قلعه صلصال تالش توسط دکتر سیدمهدی میرصالحی، کاوش مسجد اسپی مزگت توسط زنده یاد رضا صدر کبیر، ولی جهانی ویوسف فلاحیان نام برد. بررسی های باستان شناسی انجام شده در این مناطق منجر به شناسایی 100 اثر تاریخی ومیراث طبیعی این منطقه گردیده است.

این مسئول اضافه کرد: این همایش در سطح ملی با هدف میراث فرهنگی، میراث طبیعی، گردشگری، صنایع دستی و… بر جای مانده از گذشته دور در این شهرستان برگزار می شود.کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد. از پژوهشگران محترم این عرصه درخواست می شود که مقالات خود را تا 15 فروردین سال 1394 ارسال کنند و اعلان پذیرش مقالات 25 فروردین 1394 اعلام شده است.

رییس مرکز باستان شناسی این اداره کل گفت: در جوار این همایش نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی و فرصت های سرمایه گذاری در مناطق تالش نشین و نیز نمایشگاهی از اشیاء مکشوفه تالش از حفریات باستان شناسی منطقه وغرفه های کتب گیلان شناسی و… خواهیم داشت.

محور های همایش

تالش و میراث جهانی، میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری تالش، بررسی‏ ها و کاوش‏های باستان‏ شناسی در حوزه‌ فرهنگی منطقه تالش، کاربرد گرایش‏ های تخصصی در باستان‏شناسی منطقه تالش، تالش و منظر فرهنگی آن، بازشناسی بقاع متبرکه و ابنیه‌ مذهبی منطقه تالش، آیین‌ها و باورها، جشن‌ها و میراث معنوی منطقه تالش، هنر و صنایع‌دستی در منطقه تالش، تالش و گردشگری فرهنگی آن، روش‌ها و تدابیر حفاظت فیزیکی در آثار تاریخی منطقه تالش، ضوابط و قوانین اجرایی حاکم بر آثار و محوطه‌های باستانی منطقه تالش را از محورهای همایش یادشده عنوان کرد.

علاقمندان می توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش به نشانی رشت، بعد از میدان گیل، روبروی بیمارستان رسول اکرم( ص)، ساختمان جهاد، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان( مرکز باستان شناسی)، دبیرخانه همایش ملی تالش شناسی، به کد پستی: 63511- 41677، تلفن: 33732064- 013 و یا به نشانی دبیرخانه همایش در شهرستان رضوانشهر، میدان نماز، پارک کوثر، جنب کتابخانه مرکزی، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر، تلفکس: 01344627926 و کد پستی: 36971- 43841 ارسال نمایند. در ضمن پژوهشگران گرامی می توانند مقالات خود را به آدرس ایمیل این همایش info@bastan-gilan.com ارسال نمایند.
در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش www.bastanshenasi-gilan.comمراجعه شود.

همچنین جهت مشاهده خلاصه گزارش متن زیر را دنبال کنید؛
همايش ملي تالش شناسي در تاریخ 30 ارديبهشت 1394 تا 31 ارديبهشت 1394 توسط اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گيلان در شهر رشت برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.

حوزه(هاي) تحت پوشش:
تاريخ برگزاري: 30 ارديبهشت 1394 تا 31 ارديبهشت 1394
تاريخ برگزاري ميلادی: 2015-05-20 – 2015-05-21
برگزار کننده: اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گيلان
محل برگزاري: رشت
وضعیت کنفرانس: در حال پذيرش مقاله

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1394/1/15
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1394/1/25

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه