زمان بارگزاری این صفحه: 2:11 PM UTC

فینالیستهای ماراتن انتخاب شهردار رشت

در میان ۷ گزینه منتخب در مرحله نخست رقابت میان ثبت نام کنندگان که البته مشخص نیست بر اساس چه معیار و مبنایی صورت گرفت نام سه کاندیدا اکنون بیش از بقیه کاندیداها شنیده می شود

یه جیب خالی و یه قلب شکسته و یه شکم خالی بهترین درسارو تو زندگی به آدم میدن

به گزارش صدای گیلان ؛ این جملاتی از زبان ژان وال ژان شخصیت معروف رمان بینوایان ویکتور هوگو ،حال و روز امروز شهر رشت است.

متخصص ترین شورای شهر رشت نیز نتوانست در کوتاه مدت مرهمی بر زخمهای کهنه رشت باشد و بیش از آنکه شاهد تصمیم گیریهای بنیادی و ساختاری برای نجات شهر باشیم شاهد سرایت جدلها و لابیهای پشت پرده به صحن علنی و ساختار شهرداری بودیم .

شهر چند ماه است که شهردار ندارد ، امور اساسی و تصمیم سازیهای بزرگ در شهرداری متوقف شده است ، تغییر مدیران ضعیف و ناتوان در بدنه شهرداری موکول شده است به انتخاب قطعی شهردار و شورای شهر سه ماه است غیر از جلسات و نشستهای انتخاب شهردار خروجی جدی ای نداشته است.
چند عضو شورا مسافرت و زیارت را بر انتخاب شهردارشهرشان ارجح دانستند و تصمیم گرفتند دور از همه هیاهوها و لابیها در جمع ۲۰ میلیون نفری عاشقان امام حسین (ع ) حضور یابند.

عباس صابر که در دقایق ۹۰ در کمال ناباوری همگان و حتی خودش !سکان ریاست شورای شهر را در دستان خود دیداز ارائه گزارشی جدی از عملکرد شورا خودداری می کند چرا که واقعیت این است که شورا آن قدر درگیر مباحث انتخاب شهردار است که می تواند روی تصمیم و مساله دیگری تمرکز کند .
پافشاری اعضا روی شهردار شدن دو نفر از میان خودشان آن قدر طولانی شد که همچون داستان عزل و استیضاح خلیلی ، صدای همه نهادها و افراد مرتبط و غیرمرتبط با امور شهرداری و شورا را بلند کرد.

در این حال و احوال رییس شورا واپسین روزهای آذر را ایام انتخاب شهردار معرفی نموده است شاید رشت بلند ترین شب سال را بی شهردار سپری نکند !

در میان ۷ گزینه منتخب در مرحله نخست رقابت میان ثبت نام کنندگان که البته مشخص نیست بر اساس چه معیار و مبنایی صورت گرفت ( چرا که هیچ کدام از کاندیداها حتی یک خط رزومه و برنامه به اعضای شورا که حق انتخاب داشتند ارائه ننمودند) نام سه کاندیدا اکنون بیش از بقیه کاندیداها شنیده می شود:

مهندس اوسط مقدم ، دکتر ثابت قدم و دکتر طالع

اوسط مقدم سابقه ۶ سال معاونت عمرانی شهرد اری را در کارنامه کم حجم خود دارد.او ازحمایت محمود باقری ، یکی از تاثیرگذارترین اعضای این دوره برخوردار است اما اخباری که از محافل خصوصی می رسد حاکی از کم شدن تمایل وی برای حضور در این کسوت است.
آشنایی او با فضای شهرداری و حمایت حداقلی برخی نهادهای دولتی از نکات مثبت مهندس اوسط است اما به نظر نمی رسد مدیر کل فعلی سازمان مدارس و نوسازی ایده و طرحی برای برون رفت رشت از بحران داشته باشد.او ضمن برآوردن منیات و خواسته های طرفدارانش و گذران امور مختصر کارمندان شهرداری شاید روزهای آرامی را به شهرداری برگرداند اما قطعا رشت با شهرداری وی گامهای بزرگی در مسیر توسعه بر نخواهدداشت…
دکتر ثابت قدم درست در نقطه مقابل اوسط قرار دارد. طوفانی که او در روزهای شهرداری خودش به راه انداخته بود او را به ژاپاتایی انقلابی در تاریخ شهرداری رشت بدل کرد.
ثابت قدم با کشیدن صندلی از زیر پای کسانی که سالهای سال در سیستم در جا می زدند نشان داد که باکی از بادها و بود و نبودها ندارد.او ۲ سال است نقشه راه شهرداری رشت راترسیم کرده است و برای کوچه به کوچه رشت نقشه و برنامه دارد اما انتصاب او به یک نماینده و برخی تندرویهای او برایش ارمغانی به جز مخالفینی جدی در شورا نداشته است .
او با نشان دادن چراغ سبز به جناحی که به اندیشه و کردارخودش نزدیک نیست همفکرانش را به شدت رنجانده است و خرمای عراق و ترش کونوس گیلان را با هم از دست داد!
بسیاری از کارشناسان او را بهترین گزینه برای این روزهای شهرداری رشت می دانند اما عملا شانسی برای رای آوردن قطعی برای وی برآورد نمی شود.
دکتر طالع ماسوله مردی از جنس فرهنگ و گردشگری است او با سوابق پررنگ مدیریتی در سطح کلان کشوری و خاطراتی که از کوچه پس کوچه های رشت و ژنو بر زبان می راند توانست در کمترین زمان ممکن نظر اعضای معتدل و اندیشه محور شورا و چهره های تاثیرگذار سیاسی فرهنگی را به خود جلب کند .
بسیاری او را ثابت قدمی با تجربه و با ارتباطی در سطح ملی و حتی بین المللی می دانند که آموخته است چگونه دانش و تجربه را به خدمت سیاست دربیاورد.
دکتر طالع هر چند ریشه در قومیتی دارد که نقش تاثیرگذاری در اکثریت شورای رشت ایفا می کنند اما از خانواده های اصیل رشتی محسوب می گردد.طالع چه شهردار بشود و چه با عدم همراهی اکثریت شورا به تهران بازگردد سطح توقعات مردم و بازیگران عرصه انتخاب شهردار را آن قدر بالا برده است که هر انتخابی را پس از او سخت و دشوار خواهد کرد.
منتقدین وی شخصیت علمی ، متین :..۹فرهنگی و فراجناحی او را آسیبی برای غلبه بروضعیت به هم ریخته فعلی می دانند و موافقان وی تخصص و ارتباطات وی را تنها راه نجات رشت از بن بست این روزها .
چیزی به پایان پاییز و شمارش آرا نمانده است …زمستان است …سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت …/خبر آزاد

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه