زمان بارگزاری این صفحه: 12:55 PM UTC

قاچاق سالانه 20 میلیارد نخ سیگار به کشور/ سود کلان برای مافیای سیگار

نماینده مردم آستانه می گوید: براساس تحقیقات انجام شده مافیایی که در زمینه سیگار فعالیت می‌کند، باعث شده تا قاچاق سیگار در کشور صورت گیرد و به جهت سود سرشاری که از این قاچاق به دست می‌آید، این اقدام غیرقانونی همچنان ادامه دارد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با بیان اینکه سالانه 70 میلیارد تومان برای درمان سیگاری‌ها هزینه می‌کنیم، گفت: این درحالی است که قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار بدون هیچ‌گونه نظارت و پرداخت حتی یک ریال مالیات صورت می‌گیرد.

به گزارش صدای گیلان ، محمدحسین قربانی درگفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه بر اساس آخرین آمارها سالانه حدود 65 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، افزود: از این میزان مصرف، حدود 25 میلیارد آن تولید داخل است و 20 میلیارد آن به صورت مشترک و با سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در داخل کشور تولید می‌شود و 20 میلیارد نخ آن قاچاق می‌شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار به کشور، ادامه داد:‌ این ارقام قابل توجه است و کشورهایی که در سیستم بهداشت جهانی هستند از این آمار و ارقام مصرف سیگار در کشور بسیار متعجب می‌شوند این درحالی است که قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار بدون هیچ‌گونه نظارت و پرداخت حتی یک ریال مالیات صورت می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه امروز اغلب کشورهای جهان مصرف دخانیات را مدیریت کرده است، تصریح کرد: بهترین روش برای مدیریت مصرف سیگار، مالیات است؛ در قانون برنامه نیز به این مهم اشاره شده که مالیات بر سیگار باید هر سال 10 در صد افزایش یابد؛ در سال 86 برای اولین بار مالیات بر دخانیات به 40 درصد رسید و آمارهای نشان می‌دهد که در آن سال قاچاق دخانیات به مراتب کاهش پیدا کرده بود.

قربانی یادآور شد: مالیات بر دخانیات تجربه بین‌المللی است که همه کشورهای دنیا آن را تجربه کردند و ما نیز باید بر این روش اصرار بورزیم چراکه برخی از همین کشورهای اطراف مالیات بر سیگار را به 80 درصد هم رساندند اما متاسفانه نداشتن مالیات بر دخانیات و خرده‌فروشی در ایران باعث شده که امروزه راه به روی بازار قاچاق باز شود.

وی با بیان اینکه بیشترین هزینه درمان در کشور برای افراد سیگاری پرداخت می‌شود، تاکید کرد: سالانه 70 میلیارد تومان برای درمان سیگاری‌ها هزینه می‌کنیم که این رقم قابل توجه هستند لذا باور داریم کسانی که مصرف دخانیات دارند باید هزینه‌‌های درمان را خود بپردازند که بهترین روش آن پرداخت مالیات است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه درنظر داریم تا در بودجه سال 94 مالیات بر خرده‌فروشی را لحاظ کنیم،‌ یادآور شد: چنین اقدامی باعث می‌شود که حدود 2 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ کرده که از این میزان مالیات حدود 75 درصد آن در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت و 25 درصد مابقی نیز در اختیار وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: براساس تحقیقات انجام شده مافیایی که در این زمینه فعالیت می‌کند باعث شده تا قاچاق سیگار در کشور صورت گیرد و به جهت سود سرشاری که از این قاچاق به دست می‌آید این اقدام غیرقانونی همچنان صورت می‌گیرد.

قربانی افزود: متاسفانه وزیر صنعت، معدن و تجارت با شهامت اعلام می‌کند که با کارخانه سیگار مارلبرو که شرکتی صیهونیستی است برای تولید این محصول قرارداد امضا کرده است.

وی تصریح کرد: زمانی که قاچاق سیگار به راحتی در کشور صورت می‌گیرد می توان گفت که این اقدام به راحتی در حاکمیت جای دارد و زمانی که وزارت صنعت با اخذ مالیات بر سیگار مخالفت می‌کند این نشان می‌دهد که با قاچاق سیگار موافق است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: در ترکیه علی‌رغم آنکه در سال 2012 حدود 12 درصد افزایش تولید سیگار داشت اما حدود 22 درصد کاهش مصرف بود اما در ایران هم به افزایش تولید و افزایش قاچاق فکر می‌کنیم هم به دنبال افزایش مصرف سیگار هستیم که این عملکرد ما با سیاست‌ها و برنامه‌های کشور همخوانی ندارد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه