زمان بارگزاری این صفحه: 7:21 PM UTC

كشت صنوبر در ۶۰هزار هكتار از اراضي گيلان

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان گفت؛ طرح كشت صنوبر در ۶۰ هزار هكتار از اراضي گيلان اجرا شد.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان گفت: طرح كشت صنوبر در ۶۰ هزار هكتار از اراضي گيلان اجرا شد.

به گزارش صدای گیلان، داود زارع چندی پیش با اشاره به اينكه در اراضي ساحلي در حوزه گردشگري و شيلات برنامه‌هايي دنبال مي‌شود، اظهار داشت: با توجه به شرايط قانوني سه هزار هكتار اراضي قابل واگذاري وجود دارد و 500 هكتار در مرحله تخصيص براي پرورش ماهيان خاوياري است.

 

وي افزود: در بحث توسعه جنگل اقدامات موثري انجام شده و امسال به دنبال اين هستيم كه زارعت چوب را فعال كنيم در اين حوزه حدود 60 هزار هكتار از اراضي استان را زير كشت صنوبر برديم و 12 هزار خانوار از زارعت چوب در استان بهره مي‌برند.

 

مديركل منابع طبيعي گيلان گفت: به دنبال توسعه بخش زارعت چوب هستيم و تسهيلاتي كه براي كساني كه وارد بازار چوب و زارعت آن مي‌شوند در حال حاضر اندك است و افزايش آن از خواسته هاي منابع طبيعي است.

 

زارع، فرهنگ سازي در راستاي مشاركت مردمي با فراخواني NGOها را مورد تاكيد قرارداد و گفت: برنامه هايي براي حضور تشكل هاي مردمي و براي توانمندسازي جوامع محلي در راستاي حفاظت از منابع طبيعي در استان دنبال مي‌شود.

 

وي با اشاره به اينكه در حوزه آبخيزداري با مشاركت محيط زيست پروزه هاي آبخيزداري را فعال كرديم و 51 حوزه آبخيزداري را تعريف كرديم گفت: 14 حوزه فعال است و 500 هكتار از اين اراضي را بذر پاشي و جنگلكاري انجام داديم.

 

مديركل منابع طبيعي گيلان با اشاره به برنامه هاي توسعه آبخيزداري در استان گفت: مديريت چند منظور جنگل هاي هيركاني و برنامه هاي زيست بومي در جنگل و انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و بهربرداري بهينه و علمي با شناخت بومي جنگل در استان دنبال مي‌شود.

 

زارع با اشاره به شهداي منابع طبيعي گفت: 3 نفر از جنگل بانان ما شهيد شدند و قاتل يك نفر مشخص نيست و از استانداري تقاضا داريم كه دستگاههاي امنيتي تلاش بيشتري براي دستگيري قاتل آن داشته باشند.

 

وي نامگذاري يكي از خيابان‌هاي رشت يا يكي از شهرهاي استان گيلان به نام اين شهيد را از استانداري گيلان خواستار شد و گفت:برنامه هاي جنگلداري در استان به روز مي‌شود و ما به وسيله متخصصان مسائل مربوط به جنگل را در استان به روز تعريف مي‌كنيم.

 

مديركل منابع طبيعي گيلان با اشاره به اينكه بيشتر قاچاق چوب از مرز گيلان و اردبيل صورت مي‌گيرد، افزود: بيماري شمشاد در استان اين گونه را با خطر انقراض روبرو مي‌كند و ما در استان برنامه هايي را براي گونه هاي رو به انقراض و براي كنترل بيماري داريم و بايد در بخش اعتبارات ملي و استاني به ما كمك شود.

زارع با تاكيد بر اينكه با از بين رفتن شمشاد ما دچار خشارت بزرگي مي‌شويم، تصريح كرد: بيماري شمشاد از سال 89 وارد استان شد و در حوزه اعتبارات حمايت هاي لازم شده است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه